Olası Bir Dead Space Trilogy Remaster Ufukta Görünüyor mu?

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
5 Dk Okuma Süresi

Eski ama sevilen oyunların remasterını yapmak oldukça popüler bir harekettir. Firmalar, eski mekanik ve grafiklere sahip olan oyunun halen daha sevildiğinin ve oynandığının farkındadır. Bunun üzerine hem o kemik kadroyu güçlü tutmak hem de piyasaları hareketlendirmek adına stüdyolar, günümüz standartları dışında olan oyunlarını cilalama kararı alır.

Bir remaster ve remake arasındaki fark da burada çıkar. Remaster, hikayenin ve anlatım tarzının halen daha günümüze uygun olduğu ama grafiklerin biraz yenilenmesinin arz edildiği oyunlar için tercih edilir. Ortada duran hikaye ve sunuş tarzına çomak sokmak oldukça riskli bir harekettir nitekim oyun, daha başlamadan ellerinde patlayabilir. Bu konuda en güncel ve ama kısmi şekilde örnek Mass Effect Legendary Edition’dur. Mass Effect üçlemesinin ilk iki oyunu 2007 ve 2010 yıllarında çıkmış ve gerek hikayenin derinliği gerekse karakterlerin kişisel gelişimleri olsun oldukça beğenilmiştir.

Buna rağmen günümüzde bu oyunları oynamak, adaptasyon süreci ister. Mass Effect 1’deki kombat sisteminin kütüklüğü ve Mass Effect 2’deki oyun içi buglar, oyunu oynamak isteyene tereddüt ettirir. Dolayısıyla bu oyunların bir remaster versiyonuna ihtiyacı vardır. Bu versiyon hikayeye minimum şekilde karışarak kontroller, görünüm ve grafik bakımından oyunu günümüze uyarlamalıdır. Günümüzde de ME:LE’nin çıkışı her ne kadar bir remaster izlenimi uyandırsa da aslında yarım halde bırakılmıştır. Mass Effect 1 ve 2 görsel anlamda seleflerine göre çağ atlasa da yukarıda bahsedilen sorunların bırakın çözülmesini, o sorunlara el bile sürülmemiştir. Yine de ME:LE, hem kısa hem uzun vadede ekonomik bir başarı olacaktır ve olmaya devam ediyordur.

EA, paranın kokusunu bir kez aldı mı yerinde durmaz. Peki firmanın duvarda asılı tahtasında sıradaki işler bölümünde ne yazılı? Yazıya dökülmese de kafalarda dönüp dolaşan o yegane fikri ben tahmin edebiliyorum: Dead Space Remaster. Bu fikrin gerçekleşmemesi için ortada hiçbir engelin olduğuna inanmıyorum ve her halükarda olası bir Dead Space Trilogy Remaster, Mass Effect Legendary Edition’dan daha fazla satacağına güveniyorum. Biliyorum, oldukça iddialı söylemler ama sizler de bana hak vereceksinizdir.

2 Remaster 1 Remake Bir Çözüm mü?

Öncelikle saf ve taş korku oyunlara hasret kaldığımız bu dönemde, bir futbolcunun jübile yapmasının öncesindeki son maçı gibi bu efsanevi korku oyununu tekrardan görmek piyasayı mutlak surette dalgalandırır. Dead Space’in oyunlarının sırasıyla 2008, 2011 ve 2013’de çıkmış olmasını göz önüne alırsak (ki Mass Effect’in oyunları da 2007, 2010 ve 2012 yılları idi) kronolojik olarak herhangi bir remaster çalışması için sorun yoktur. Zaman dilimlerinin benzer olması haliyle oyun içi mekanik ve grafiklerinin de benzer özellikler taşıyacağı izlenimi uyandırır. Ancak bu noktada Dead Space’in mekaniklerinin, Mass Effect’ten daha iyi olduğunun da altını çizmem lazım nitekim Mass Effect 1; dediğimiz gibi kombat kısmında oldukça sert ve toktu, bölüm tasarımları birbirine benziyordu ve vuruş hissi denilen kavramın varlığından haberdar değildi. Buna rağmen avantajı hikayesinden kapan Dead Space; atmosferi, bölüm tasarımları, vuruş hissiyatı ve uzuv parçalanmaları konularında gayet iyi iş çıkarıyordu. Dolayısıyla Dead Space 1 ve 2’nin anlatı tarzının bu haliyle bile bırakılıp üzerine birkaç fırça Filli Boya atılması, oyun severleri oldukça mutlu edecektir.

Gelgelelim Dead Space 3’e… EA’nin güzel bir fikre sahip olduğunu düşündüğü o dönemde Dead Space’i saf korku temasından ayrıştırıp macera ve aksiyona kaydırması, serinin sonunu adeta batırmıştır. Sağlam Dead Space hayranları, oyundan korku atmosferinin soyutlanmasını bir türlü sineye çekememiş ve en sonunda “başlarım yapacağınız işe…” diyerek EA’in bir seriyi ucundan da olsa batırmasına lanet etmiştir. Bu noktada EA, bu kötü ünü düzeltmesi için değil kollarını sıvaması, paçalarını 10 kere katlamalıdır. EA’in bu sorunlu yapıma olası “detaylı” bir remaster veya tamamen sil baştan bir remake (bu opsiyonu daha çok tuttum) yapması şu anlık bataklıktan tek çıkış yolu olarak görünüyor. Star Wars Jedi Fallen Order’ın hikaye tarafının beğenilmesi ve hikaye oyunlarının sattığı algısı hakkında aydınlanan EA, stratejik bir karar alarak Mass Effect Legendary Edition’u çıkarmıştır. Bence sırada ise daha stratejik olarak gözüken Dead Space Trilogy Remaster vardır. Umarız diyoruz değil mi?

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir