“On Dört Asil” Oyuncunun Halo 2 Uğruna Verdiği Son Savaşının Hüzünlü Hikayesi

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
9 Dk Okuma Süresi

2000’leri başka şekilde açan yenilik kapıdaydı…

21. yüzyılın başında konsollarda çok oyunculu sistem yeni yeni çıkmasına rağmen oldukça tutmaya başlamıştı. 2000’in sonunda Dreamcast’te SegaNet’in piyasaya sürülmesiyle çevrimiçi oyun, yalnızca arkadaşlarla değil ancak aynı zamanda rastgele insanlar ve ülkelerle de yayılmaya başlamıştı.

Phantasy Star Online’da paylaşılan maceralar veya Quake 3’teki ölüm maçları bu gelişimin, memnuniyetle karşılanan bir yenilik ve ileriye doğru büyük bir adımın öncüsü olduğunu kanıtladı. Donanım üreticileri, oyun geliştiricileri ve hatta oyuncuların kendileri, o zamandan beri internetin geniş olanaklarını benimsemişlerdi ama artık yeni bir çağ açılıyordu: Çevrimiçi çok oyunculu oyunların ve bu uğurda yeni türlerin harmanlandığı bir milattı bu.

Xbox Live’ın çıkışından bir hafta sonra (Kasım 2002), ortada birbirleriyle oynayan 5 milyon ağ oturumu vardı. Servisin tanıtılmasından iki sene sonra Microsoft, bir milyon aboneye sahipti. On iki ay sonra sayı ikiye katlandı. 2007’de (beşinci yıl dönümü), şirket Live aboneliğiyle sekiz milyon oyuncunun birbirleriyle iletişim halinde olduğunu bildirdi. Bu hizmetin arkasındaki itici güç ve konsol çevrimiçi oyunlarının popülerleştiricisi olarak adlandırılabilecek oyunlardan biri şüphesiz Halo 2 idi. 2006’da gişe rekorları kıran filmin piyasaya sürülmesinden iki yıl sonra ve Xbox 360’ın gelmesinden bir yıl sonra Halo 2, en çok oynanan oyunların listelerinin başında yer aldı. 

1

 

Halo 2; Call of Duty 2, Tom Clancy’s Ghost Recon: Advanced Warfighter ve Battlefield 2: Modern Combat gibi birçok tanınmış rekabeti geride bıraktı. FPS çılgınlığı daha da büyük bir ivme kazanıyordu ancak Halo 2, tahtını bırakacak gibi durmuyordu. 

Tüm güzelliklerin bir sonu vardır…

Bununla birlikte, tüm güzel şeyler bir noktada sona ermelidir (yoksa bitmemeli mi?). Elinde milyarlarca doları olan büyük bir şirket; yeni nesillerde büyük potansiyel kârlar yatarken, eski ekipmanı ve yıllarca süren hizmeti sonsuza kadar finanse etmeyecekti, bu çok mutlaktı. İlk Xbox’ın çevrimiçi etkinliği çok yakında sona erecekti. Şubat 2010’da oyuncular, çevrimiçi hizmetin 15 Nisan’da kapatılacağını öğrendiler. Microsoft’un ilk konsolundaki çevrimiçi oyun hayranları, sevdikleri Halo 2 de dahil olmak üzere en sevdikleri oyunlardan bazılarının keyfini çıkarmak için sadece birkaç hafta geçirdiler. Topluluk, Microsoft’un herkes için en uygun çözümü bulma çabasıyla bir PR manevrası ile şikayetlerini açıkça ifade etmişti. Ama dinleyen kim?

2 1

Bir efsaneyle nasıl vedalaşılır?

Nostaljinin gücünü hafife almayın. Microsoft’un 15 Nisan 2010’da Halo 2’nin çok oyunculu sunucularını kapama kararı, çoğu veteran oyuncunun hoşuna gitmedi. Bu oyuna vakitlerini vermiş oyuncular, tepki gösterdiler ve Microsoft’tan kararı tersine çevirmelerini istediler. Geri adım atılmadı. Gittikçe tenhalaşan savaş alanları artık son bir “hoşça kal Halo 2” maçlarına tanık oluyordu. Son kez oynanan maçlar ve geri dönülmeyen hesaplar…

Saatler gece yarısını vurduğunda filmlerde duyduğumuz o ünlü “gong” sesi vardır hani, Halo 2’nin resmi olmayan bir veda melodisini çağrıştırıyordu. Ancak oyuncular hala çıkmamış ve maçlara devam ediyorlardı. Bungie ve Microsoft, oyuncuların bu değerli ve son anlarını bozma gücünü kendinde göremedi ve onlar çıkana kadar sunucuları açık tutma kararı aldı.

Ama oyuncular oynamaya devam ettiler.

Aktif oyuncu sayısı azalsa da saatler geçiyor ama hiçbir zaman sayı sıfıra inmiyordu. Halo 2, bir gün boyunca kapanmamıştı. Ardından 48 saat, birkaç gün ve devam eden o hafta boyunca silah sesleri dinmedi. Desteğin kesildiği 12 günden beri oyuncular halen daha birbirleriyle oynamaya devam ediyordu. Halo 2 sunucuları tam 12 gündür hayattaydı. 27 Nisan’da Kotaku’dan Owen Good, geri kalan 14 onurlu savaşçıyı anıp ve teşekkür edip halen daha Halo 2’nin hayatta olduğunu yazmıştı.

Resmi Bungie forumunda Joe Campbell gözyaşlarını tutamayıp şu cümleleri yazmıştır.

Hepimiz zorla uzaklaştırılana kadar oynamaya devam edeceğiz. Microsoft, Bungie, Xbox’ımızın aşırı ısınması veya oyunda oluşan lag sebebiyle bile çıkmamız gerekebilir. Rekabet için değil, bir ödül için değil, Halo 2’ye duyduğumuz aşk ve onun bizde yarattığı hatıralar için. Geçtiğimiz birkaç gün sunucularda oynadığım herkese teşekkür etmek istiyorum çünkü bu, tüm oyun tarihimdeki en sevdiğim anıdır.

14 oyuncu halen daha Halo 2’de kalmaya ve oynamaya devam ediyordu. “On Dört Asil” lakaplı bu oyuncular, oyun dünyasının en duygu dolu ve mükemmel anına imzalarını atıyordu:

AforeignObject, Agent Windex, APACHE N4SIR, Detenn, DirtyCajun, H2o Shoagie, HiredN00bs, Lord Odysseus11, sherlok 1, SieferSword, Rob2D, xxBooker Dxx, xxMAKDADYxx ve z0mbie stench.

Bu “On Dört Asil”, Halo 2’yi bırakmayıp ona sıkı sıkı sarılan oyunculardı. Her biri neredeyse iki haftadır oyunun içindeydi. Olağanüstü adanmışlıkları ve bağlılıkları ile büyülenmiş ve gittikçe artan bir izleyici kitlesi tarafından alkışlandılar. Herkes hâlâ, o noktada altı yaşın üzerinde olan ve önceki nesilde piyasaya sürülen bir oyun olan Halo 2’yi oynuyordu. Charlie Baratt, Mayıs 2010’da Gamesradar’da bazı oyuncularla röportaj yapma fırsatı bile bulmuştur.

xxBooker Dxx: Halo 2’yi seviyorum. Beni XBL’ye çeken oyun buydu. Sadece elimden geldiğince uzun süre oynamak istedim. 

HiredN00bs: Yeni bir şey istemenin, merakın ve nostaljinin bir kombinasyonuydu. 

Agent Windex: Anılar için, oyunun aşkı için ve sadece Halo 2 çok eğlenceli olduğu için oynamaya devam ettim.

“On Dört Asil”, oyunu oynamaya devam ettiler, isimleri her yerde çıktı ama onlar bunu, ünlü olmak için yapmıyordu. Nostaljinin gücü adına, kendi anılarından bir parçalarını kaybetmemeleri için oynamaya devam ediyorlardı. Savaş alanında atılan her bir kurşun, belki de bir gözyaşının temennisiydi.

3 1

Önce Detenn oyundan düştü. Ardından SieferSword, sherlok 1 ve H2o Shoagie son selamlarını çaktılar. Nisan sonuna doğru z0mbie stench, internet kopmasıyla elimine edildi. Rob2D de sessiz sedasız oyunu terk etti. HiredN00bs bir hata yaptı ve bir arkadaşıyla Halo: Reach beta sürümüne girmek için hesabına giriş yaptı, bu da onun Halo 2’den çıkış yapmasına sebep oldu. xxBooker Dxx ve AforeignObject konsollarının pilinin bitmesiyle oyundan aynı anda çıktılar.

Mayıs ayına geldiğimizde beş geçmişin yorgun savaşçısı sanal savaş alanlarında ayaktaydı. 5 Mayıs’ta DirtyCajun ortadan kayboldu, üç gün sonra da onu xxMAKDADYxx izledi. Lord Odysseus11 de aynı gün internet kopmasıyla oyundan silindi.

10 Mayıs 2010’da sadece iki kişi kalmıştı. Halo 2, ismi gibi sadece 2 oyuncuyla ayaktaydı. Ancak sabah 4:15’te Agent Windex oyundan çıkmak zorunda kaldı, bir elektrik gitmesini zor atlatmıştı. Kısa süre sonra forumdan, oyunda kalan son kardeşini şu cümlelerle bilgilendirdi ve tebrik etti.

Good job, Apache, you’re last. (Tebrikler Apache, son kalan sensin.)

APACHE N4SIR, oyunda bir 15 saat boyunca daha kaldı. Titreyen eller ve geçmişin hazin izlerini hemen görebileceğiniz yorgun gözlerle oynamaya devam etti. Efsaneleşmiş hikayelerini son ana kadar götürmeye kararlıydı. 672 saat 50 dakikadır çatışmanın içerisinde kalmaya da devam etti. On Dört Asil’in son savaşçısı da 11 Mayıs 2010’da (sunucuların planlanmış kapanma tarihinden 25 gün sonra) sabah 1:58’de haritadan ayrıldı.

Kimi güzel arkadaşlıklar bu uğurda şekillendi ve oyun dünyasına paha biçilmez bir armağan bıraktılar. Bir oyun deyip geçmeyin lütfen ey oyuncular, bunlar bizim vaktimizi boşuna harcadığımız birkaç yapım değiller sadece. Bizim hayatımızı yansıttığımız, kişiliğimize göre birkaç saatliğine yoldaş aradığımız birer arkadaş bunlar. RPG, FPS veya Sci-fi, kimin umurunda? Tatlısıyla ve acısıyla saatlerimizi gömdüğümüz bu oyunlar, belki de en yakın arkadaşlıkların kurulduğu yerler. Halo 2’nin “On Dört Asil” oyuncusuna selam olsun.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir