Pandemi 2021’de Oyun Sektörünü Kötü Etkiledi, Ancak 2022 Daha Verimli Geçecek

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
6 Dk Okuma Süresi

Covid-19 virüsü sebebiyle başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin etkileri biz insanları büyük ölçüde etkilemiş ve hâlâ daha etkilemeye devam etmekte. Fakat pandeminin yeni yeni boy gösterdiği ve insanların panik ve endişe hâlinde evlerine kapandığı 2020 yılında insanlar boş vakitlerini oyunlarla, dizilerle, çeşitli içeriklerle doldurmuşlardı. Oyun sektörü de bu dönemdeki artan kullanıcı avantajını iyi bir şekilde değerlendirdi ve oyuncular olarak unutulmayacak müthiş bir sene geçirdik. Fakat sektör için aynı şeyleri 2021 yılı adına söylemek zor. Pandemi, çoğu yapımın ertelenmesine, kötü lansmanların yapılmasına ve büyük eleştirilerin odağında olmasına sebep oldu.

Bu süreci araştıran Gamesindustry.biz ise küresel satış verileri hakkında ilginç bir araştırma eşliğinde bilgiler toplayıp paylaştı. Korona virüsün oyun piyasası üzerindeki etkisiyle ilgili söylediklerine bakılırsa 2020 içerisinde oyun endüstrisinin başarılarını rekor seviyelerde gösterirken, 2021 yılı için durumun önceki seneye göre çeşitli sebeplerden ötürü çok daha geride olduğu kaydedildi.

Veriler hakkındaki detaylar ise şöyle:

Küresel Satış Verileri, Birleşik Krallık, İrlanda, Fransa, Portekiz, İspanya, Danimarka, Norveç, İsveç, İzlanda, Finlandiya, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg da dahil olmak üzere çoğu Avrupa’da bulunan  23 ülkedeki kutulu oyun satış verilerini topladı. Dijital satış verilerinin sonuçları ise 49 ülkeden gelirken, PlayStation Store, Xbox Store, Nintendo Switch eShop ve Steam üzerindeki bilgiler ışığında hazırlanıyor.

Anket yapılan ülkelerde 1 Ocak 2019 tarihinden Ağustos sonuna kadar 31 milyon fiziksel kopya ve 26,7 milyon dijital kopya satıldığı görülmüş. 2020’de ise bu sonuçlar sırasıyla 33 milyon ve 45,3 milyona yükseldi. Ve böylece ilk kez sektörde fiziksel kopya satışı dijital kopya satışının gerisinde kaldı. Öte yandan şu an içinde bulunduğumuz 2021 yılında ise büyük düşüşler yaşandı – fiziksel kopyalardan 28 milyon ve dijital sürümlerden de 34,5 milyon satış yapılarak geçen seneye göre büyük bir gerileme yaşandı. Bunun nedeni büyük lansmanların gecikmesi ve yayıncıların reklam kampanyalarının kapsamını daraltması.

Yılın ilk yarısında çıkması beklenen oyunların çoğu aylarca gecikme yaşadı. Deathloop , Far Cry 6 gibi oyunların lansmanları ertelendi. Back 4 Blood , New World ve özellikle Halo Infinite gibi büyük yapımlar 2021 yılı adına oyuncuların beklediği yapımlar arasında büyük yer kaplıyorlardı ve neredeyse hepsi erteleme yaşadı. Bununla birlikte 2022’ye ertelenmiş yığınla yapım duruyor Örneğin; Gotham Knights , Hogwarts Legacy , God of War: Ragnarok , Ghostwire Tokyo , Gran Turismo 7 ,Tom Clancy’s Rainbow Six: Extraction , Dying Light 2 , Yüzüklerin Efendisi: Gollum , Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 , The King of Fighters XV veya Lego Star Wars: The King of Fighters XV veya Lego Star Wars: The Skywalker Saga vb. sayılamayacak kadar çok oyun erteleme yaşadı bu da haliyle geçen seneye göre daha verimsiz bir yıl geçirmemize sebep oldu.

2020 ile 2021 arasındaki satış başarılarına bir göz atalım.

2020 yılında :

  • The Last Of Us Part II ilk haftaki 818.000 adetlik kutu satışıyla ilk sırada yer alıyor.
  • İkinci sırada Animal Crossing: New Horizons 513.000 adetlik satışla yerini almış.
  • Ghost Of Tsushima 321.000 adetle üçüncülüğü kapmış.
  • Listeye giren diğer bir PlayStation özel lansmanlı oyun olan Final Fantasy 7 Remake ise 269.000 adetlik satışla dördüncü sırada.
  • Son olarak 153.000 adetlik satışla Dragon Ball Z:Kakarot beşinci sırada yerini almış.

1 Ocak ile 31 Ağustos 2021 yılı içerisinde çıkışını  yapmış oyunların ilk 1 haftalık satışlarına bakalım şimdi.

2021:

  • Super Mario 3D World Bowser’s Fury 292.000 adetlik satışla ilk sırada yer alıyor.
  • The Legend Of Zelda: Skyward Sword HD ise 249.000’lik bir satış başarısıyla ikinci sırada.
  • Üçüncü sırada ise Resident Evil:Village oyunu 189.000 adetlik bir satışla yer almış.
  • Monster Hunter Rise ise 138.000 adetlik bir satışla dördüncü sırada bulunuyor.
  • Son olarak ise Ratchet & Clank : Rift Apart 122.000 adetlik bir satışla beşinci sırada yer alıyor.

Gördüğünüz gibi bu yılın en iyi çıkış yapan yapımı bile 2020’de çıkış yapmış olsa şimdiki sayılarla ilk üçe bile giremezdi. Genel olarak bu yıl, lansmanından sonraki 1 haftalık süreçte en iyi satış adetlerine ulaşmış oyunların ilk 5’indeki satış ortalaması ,geçen seneki en iyi 5 oyuna göre %52 daha düşük durumda.

Fakat burada Nintendo Switch’in istikrarını çoğu ölçüde sağladığı ve iyi satışlar yaptığı görülüyor. Belirtilen sekiz ayda oyuncular bu taşınabilir konsol için 13,5 milyon kutulu oyun kopyası satın aldı ve bu, 2020’nin aynı dönemine göre %6’lık bir artış olduğunu gösteriyor. Fakat diğer platformlar için aynı şeyi söyleyemiyoruz . PlayStation 4 bu yıl içerisinde  %37’lik bir düşüş kaydetti (9,3 milyon), Xbox One %46 düşüş (1,7 milyon) ve son olarak PC de%52 düşüş yaşadı (0,9 milyon).

1 Ocak – 31 Ağustos 2021 arasında en çok satan Super Mario 3D World Bowser’s Fury oldu.

Bu sene içerisinde yaşanan ertelemeler ve çoğu yapımın 2022’ye ertelenmiş olması ise biz oyuncuları 2022 yılında büyük bir oyun bombardımanının beklediğini gösteriyor. Ve araştırmada da belirtilenlere göre 2022 de oyunlar açısından dolu dolu bir sene olacak.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image