PC’ye Gelmesini Dört Gözle Beklediğimiz 9 PlayStation Özel Yapımı

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
7 Dk Okuma Süresi

PC ve PlayStation platformları karşı karşıya geldiğinde PlayStation tarafının mutlaka sunacağı ilk kozdur God of War, The Last of Us ve Ghost of Tsushima. İçten içe o oyunları da PC’de görmek ve onları konsolsuz ortamda tatmak isteriz. Belki gerçekleşir belki gerçekleşmez ama biz yine de gözümüzü ufuklara dikelim ve bu listedeki dokuz oyunu totemler eşliğinde her daim fısıldayalım, belki bir gün PC’ye gelir umuduyla…

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima

Japon kültürünü ve samuraylık temasını konu alan yapımları ne yazık ki fazla görmüyoruz. Türünün son örneği olan Ghost of Tsushima çıktığı andan itibaren ise ödülleri toplamış ve beğenileri almış bir oyundu. Görsel olarak ne kadar estetik durduğu bir yana, gizlilik ögelerini barındırması ve kombat sistemine ufak ve ince dokunuşlar eklemesi de oyunu sevmemizin başka bir sebebi oldu. Kimi zaman herkesi kılıçtan geçirdiğimiz, kimi zaman da ormanın derinliklerinde huzuru aradığımız ancak sonuç ne olursa olsun bunları layıkıyla tattırabilen bir oyundu Ghost of Tsushima. PC’ye geldiği takdirde kaçırmayacağım oyunlardan olacaktır çünkü bir Cuma akşamı multiplayer desteği ile arkadaşlarla kabilelere baskın fikri kafamdan çıkmıyor!

Dreams

dreams

Kabul etmekte fayda var, biz Türkler biraz üşengeciz. Kimimiz ki ben de dahil olmak üzere oyun yapmak istemiş ama arkasındaki acılı süreci görünce vazgeçmiştir bu sevdadan? İçimde hep bir ukde kalmıştır ama ne zaman Dreams ile yapılmış oyunları görsem, yüreğimdeki alev tekrardan canlanır. Dreams’in, oyun yapma kısmını eğlenceli hale getirmesi, özellikle bu hayalden vazgeçmiş PC oyuncularının fitilini tekrardan ateşleyebilir. Hele PC’de başkalarının kaliteli ürünlerini oynadığınız ve akabinde kendinizin de bir oyun geliştirdiği bir “oyun” güzel olmaz mıydı?

Not: Konsolla oyun yapmak “azıcık” zorlamaz mı?

God of War

god of war 5

ÇABUK PC’YE GEL BOY! PlayStation’un en başarılı oyunlardan sayılan God of War’ın PC’ye gelmemesi halen daha bir utançtır. Baltayı indirdiği gibi düşmanın boynunda güller açan bir adamın korku ama bir yandan da zarafet içeren hikayesini PC’de görememeye yanarım ben. Keşif ve kombat sistemlerinin PC ile uyumlu olacağı fikri bir yana böylesine aksiyon ve hikayenin sağlam temellere oturtulduğu bir oyun, kontrol şemasında bozukluklar ile gelse şu anki oyunlardan daha fazla satar. Hazır God of War: Ragnarok da ufukta gözüküyor, sizin anlayacağınız dilden daha fazla para kazanmak adına PC’ye yapın bir güzellik…

The Last of Us

the last of us yeni yonetmeni 1

God of War’ın yanında isteyeceğim bir başka oyun da The Last of Us. Kendimi duygusal biri olarak nitelendirdiğim için, Ellie ile Joel’in hikayesine tanık olmak gibi bir hayalim de yok değil. Zombilerden korksam da herhalde böylesine bir hikaye ve oynanış için kendimi zorlayacağım ilk ve son oyunlardan da biri olurdu. Hayatta kalma teması ve post apokaliptik dünyada hem kendi türlerimizle hem de insandışı varlıklarla mücadele ederken bir yandan da kızımız gibi gördüğümüz Ellie’yi kollamak, hikayeyi derinleştiriyor ve bizleri yasa boğuyor.

Valkyrie Profile

Valkyrie Profile

Valkyrie Profile,  Square Enix ve tri-Ace’in işbirliğiyle çıkarılmış ve İskandinav mitolojisine kaliteli bir şekilde hayat veren bir rol yapma serisidir. Her ne kadar ülke olarak JRPG oyunları ile fazla içli dışlı olmasak da estetik açıdan yaratıcı, mekanik açıdan farklı ve anlatı açısından PC oyuncularının takdir edebileceği şekilde zengin bir oyun. Square Enix’in Valkyrie Profile’i PC’ye getirmesi çoğumuzun içindeki rol yapma hasretini biraz olsun dindirebilir gibime geliyor.

Uncharted 4: A Thief’s End

uncharted

Uzaklarda yeni bir Uncharted oyununun gözükmediği bu vakitlerde Uncharted 4: A Thief’s End’in PC’ye gelmesi ne büyük bir sürpriz olurdu! Nathan Drake ve Sully’nin, heyecan verici anlarla olduğu kadar aksiyonla da dolu hikayede yeniden bir araya gelmesi ve karakterlerle bağ kurabilmemiz bu oyunu özel kılan durumlardandı. Çok az oyun, başından itibaren seni ekran başına kilitleyebilir ama Uncharted 4, bunu ilk saniyeden itibaren yapmayı başarıyor. Hem oyunun dünyası nefes kesici olduğu hem de Uncharted mirasını yeniden canlandırabilmek için bir PC versiyonu gerekiyor.

Persona 5

persona 5 strikers

Genel olarak Persona oyunları, stilizasyon anlamında iyi kotarılan, çılgınca garip diyaloglar içeren ve son jeneriğin gelmesinden uzun süre sonra bile zihninizde yer eden ilginç karakterler ile bilinir. Diğer birkaç Persona oyunu dışında Persona 5’i de PC’de görmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Sıra tabanlı savaşı ve bunu görselleştirmek için PC, süper kolay entegre edilebilen bir port olacaktır. Persona 5 kesinlikle sizi içine çeken ve onu bitirene kadar serbest bırakmayan yüksek etkili oyunlardan biridir ve bu yüzden Sony’nin bir hamle yapması da gerekir.

Infamous Second Son

infamoussecondsonr

Infamous Second Son, geçen neslin başında PlayStation 4’ün adeta sevgilisi konumundaydı, kimse bu oyun olmadan bir PS4 hayal edemezdi. Bu aksiyon-macera oyunu, Sucker Punch ekibinin bir hazinesiydi ve oyunculara her yere gidebilecekleri ve istedikleri her şeyi yapabilecekleri konusunda bağımlılık yapacak bir his veriyordu. Ayrıca, Delsin Rowe’u, şık bir serseriyi oynamak… Bugün bile bakıldığında duman, beton ve hatta neon gibi çeşitli unsurları manipüle edebilmek ve oyuncuların bu manipüle edilmiş dünyaya istedikleri gibi girmelerine izin vermek oldukça yaratıcı bir tema gibi görünüyor. Hele parkur, modern bir Assassin’s Creed adamım! 

Bloodborne

bloodborn

Dark Souls’un halefi gibi görünen Bloodborne’u listeye almamazlık yapamayız. Dark Souls, klavye ve RGBfied fareler diyarına girerken büyük bir hit oldu ve sıra kesinlikle Bloodborne’da. Bu aksiyon rol yapma oyununun büyük bir hayran kitlesi var. Ürkünçlüğü tatmin edici bir dövüşle harmanlayan ve hikaye boyunca üstesinden gelinen zorluklar ile tatmin duygusu sağlayan oyun, PC’de yeni souls türünü arayanları azıcık olsa dindirebilir.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir