Playstation 1 Açılış Logosu Aslında 3D’imiş

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
2 Dk Okuma Süresi

Doğru bildiğimiz bilgilerin aslında yanlış olduğunu öğrenmek çok kötü bir duygu. Bu kötü duyguyu tekrardan yaşayacağımız yeni bir bilgi ortaya çıktı. 5.nesil konsolların açık ara en iyisi olan Playstation 1’in açılış logosu en başından beri 3D modellemeye sahipmiş.

Statik bir görüntüye sahip olan Playstation 1 logusunun gerçekte 2D olduğu düşünülürdü. Kullanıcılar logonun 2D olduğunu ve farklı animasyonlar sayesinde 3D göründüğünü düşünüyorlardı. Aslında Playstation 1 logosunda bulunan P ve S harflerinin kendilerine ait 3D modelleri varmış. Playstation bazı korsan işlerin önüne geçebilmek amacıyla 2D kullanmayı tercih etmiş.

Twitter kullanıcısı olan Scuttlepunk bu inanması oldukça zor olan gerçeği alternatif bir açıya sahip bir görsel sayesinde bizlere açıkladı. Daha sonrasında ise programcı Lilith işi biraz daha ilerletti. Biraz daha net göstermek amacıyla gerçek zamanlı olarak hareket eden logonun videosunu paylaştı.

Bir çok oyun sever ve hayran için oyun açılış ekranları birer nostalji unsurudur. 2020 yılında yeni nesil konsol tabiri ile Playstation 5 ve Xbox Series X piyasaya çıktığında birçok hayran eski nesillerine göre oyun açılış ekranlarının nasıl olacağını merak ediyorlardı. Xbox Series X’e kısa bir süre önce başlangıç seçeneği olarak tercih edilen orjinal Xbox animasyonu ve arka planı eklendi. Umarız ki Playstation’da yakın bir zamanda nostalji severlere bu seçeneği sunar.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir