PlayStation 5, 100 Oyunculu Partileri ve Cross-Gen Sohbetini Destekleyecek

Ersel İsmail İSLAM
Ersel İsmail İSLAM
3 Dk Okuma Süresi

PlayStation 5, 100 Oyunculu Partileri ve Cross-Gen Sohbetini Destekleyecek

100 oyuncuya kadar grup sohbeti desteği de dahil olmak üzere PlayStation 5 için bir dizi duyurulmamış özellik yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. Kendinizi bu tür bir kaosa neden maruz bırakmak isteyesiniz bilmiyoruz ancak ihtiyacınız olursa diye söylüyoruz, Playstation’da yakın zamanda kalabalık bir toplulukla konuşmanız mümkün olacak gibi gözüküyor.

Bu özellik, aslında Reddit ve Resetera üzerinden ortaya çıktı ve belgelendi. Bilgiler, aynı zamanda çapraz nesil sohbet işlevselliğine, PlayStation mağazası için Steam tarzı bir istek listesi özelliğine ve daha fazlasının geleceğini resmi PS web sitesinin kaynak kodları sayesinde ortaya çıktı.

PlayStation5

Ayrıca PlayStation 5’te geriye dönük uyumluluğun nasıl çalışacağına dair bazı kanıtlar ve bazı PS4 oyunlarını çalıştırmak için gereken güncellemeler gerektiğini de ortaya koyuyor. Mesela kaynak kodunda ortaya çıkan bir satırda: “Bu PS4 oyunu, PS5’inizin mevcut sistem yazılımıyla desteklenmiyor. PS5’te daha fazla PS4 oyununu oynanabilir hale getirmeye devam ediyoruz. PS5’inizi güncelleyin ve ardından oyunu oynamayı deneyin.” yazısı mevcut. Bu da ileride bazı eski nesil oyunları yeni nesilde oynamak için konsolumuzu sürekli güncel tutmamız gerektiğini gösteriyor.

Geçen ay Washington Post’a açıklamalar yapan PlayStation CEO’su Jim Ryan, PS4 oyunlarının % 99’unun PS5 ile geriye dönük uyumluluk ile oynanabileceğini söylemişti hatırlarsınız. Ancak kaynak kodlarında son bulunan bu satır ile PS5 çıktığı gibi geriye uyumluluğu destekleyen oyunların hepsine bir anda  ulaşamayacağımız, gelecek güncellemeler ile aşama aşama ulaşabileceğimiz anlamını taşıyor. Oysa ki Microsot’un yeni nesil konsollarında böyle bir durum yok.

Geriye dönük uyumluluk bir yana bırakıp bu 100 oyunculu parti gruplarına dönersek, bu gruplar için isim ve görsel de ayarlayabileceksiniz. Hatta oyuncuların konsolda arkadaşlarıyla birlikte video klipler hazırlayabilecek, albüm, sanatçı ve çalma listeleri bile düzenleyebilecekleri de söylenenler arasında.

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu ülkemizde 19 Kasım’da piyasaya çıkışını yapacak. Türkiye fiyatı henüz belli olmasa da yurt dışı fiyatları $499,99 standart sürüm, $399,99 Digital sürüm olarak belirlendi.

Cross-Gen (Çapraz Nesil): Eski nesilde (PlayStation4 gibi) alınan oyunun yeni nesilde de (PlayStation5 gibi) oynanabilmesidir.

Bu makaleyi paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir