PlayStation 5 Çıkışından Bu Yana Kaç Adet Sattı?

Sony'nin Küresel Satış ve İş Operasyonları Kıdemli Başkan Yardımcısı Veronica Rogers, firmanın 2020 Kasım'ında çıkan yeni nesil konsolu PlayStation 5'in bugüne kadar kaç adet sattığını açıkladı.

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
3 Dk Okuma Süresi

Sony’nin 27 yıl önce PlayStation 1 konsolu ile oyun sektöründe köklü bir şekilde yer etmeye başladığı bu serüveni, yeni nesli temsil eden son konsolu PlayStation 5 ile devam etmekte. Dünya genelinde 12 kasım tarihinde, Türkiye’de ise 19 kasım tarihinde birçok tanıtım ve yeni neslin gücünü göstermek adına çıkardığı nispeten teknoloji demosu oyunlarıyla birlikte çıkışını yapan konsolun şuana kadar ki yaptığı satış sayısı açıklandı. Konsolun kayıtlara geçen satış sayısının 20 milyonu geçtiği söylendi.

Sony’nin Küresel Satış ve İş Operasyonları Kıdemli Başkan Yardımcısı Veronica Rogers’ın, Sony Interactive Entertainment hakkında yaptığı bir açıklamada “Sony Interactive Entertainment’ın dünya çapında 20 milyon adetten fazla PlayStation 5 konsolu sattığını bildirmekten heyecan duyuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Bunun yanında Rogers “PS5’in piyasaya sürülmesinden bu yana ekiplerimiz, tüm dünyayı etkisi altına alan tam anlamıyla yeni nesil bir oyun konsolu sunmak için durmaksızın çalıştı ve bu süreçte bize destek veren hayranlarımıza destekleri için teşekkür etmek istiyoruz. PlayStation markasına olan tutkunuz bizi motive ediyor ve yeni teknolojiler geliştirmemize, oyun dünyasının geleceğini tasarlamamıza ve oyun oynamak için en iyi ortamı oluşturmaya devam etmemize ilham veriyor.” şeklinde açıklamasına ekleme yaparak hem hayranlara hem de çalışanlara teşekkürlerini iletti.

Playstation 5

Konsol, 31 Mart 2022 tarihinde GameIndustry tarafından yayınlanan bir rapora göre piyasaya sürülmesinden bu yana 19.3 milyon civarı bir satış yapmıştı. Aradan geçen yaklaşık 2 aylık sürenin ardından cihazın 20 milyon barajını daha yeni aşmış olması, pandemi dolayısıyla dünyadaki neredeyse her donanımsal içerik üreticisini etkileyen çip krizi dolayısıyla olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı da satış yapılan yerlerdeki stokları doldurma ve yeterli sayıda ürün tedarik etme konusunda Sony de diğer şirketler gibi sorunlar yaşadı.

Rogers ise bu tedarik sorunu üzerine de bir açıklama yaptı. Açıklamasında “Henüz bir konsola sahip olamayanlar, bu yıl PS5 üretiminde önemli bir artış planladığımızı ve PlayStation 5’e sahip olmak isteyen herkes için kullanılabilir olmasını sağlamak adına durmadan çalıştığımızı bilsinler. ” şeklinde ürün tedariki konusunda PlayStation 5 sahibi olmak isteyen kişilere güven veren bir belirtme yaptı.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir