Playstation 5 Güvenlik Kilidi Aşıldı Ama…

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
3 Dk Okuma Süresi

Konsol dünyasında iyi bilinen bir crack uzmanı, Playstation 5‘in güvenlik önlemlerini detaylıca inceleyerek hata ayıklama modunun kilidini açmayı başardı. Ancak bunu nasıl yaptığını kamuoyuyla paylaşmaya sıcak bakmıyor.

Playstation konsollarda bulunan hata ayıklama modu bildiğiniz üzere normal kullanıcılar tarafından kullanılamıyor. Peki o zaman bu mod neden var diye sorduğunuzdan eminimim. Geliştiriciler bu modu yazılımları test etmek için kullanıyorlar. Sony’nin bu modu normal kullanıcılardan gizli tutma nedeni ise mod sayesinde konsolun sistem güvenliği aşılabiliyor.

Hata ayıklama modunu kullanarak konsollara kendi yazılımlarımızı ve uygulamalarımızı yükleyebiliyoruz. Bu sayede Playstation konsollarda hileli oyunlar, emülatörler ve sistemde bulunan oyunların kopyalarını çalıştırabiliyoruz. Bu söylediklerimiz sizlere bir yerden tanıdık geldi mi? Eski nesil konsollara bir çok kullanıcının yaptığı durum.

Playstation 5 Hata Ayıklama Modunu Herkes Göremiyorsa Nasıl Aşıldı?

Bu kadar işi yapmamızı sağlayan hata ayıklama moduna ise ulaşmayı başaran bir hacker bulunuyor. Theflow0 lakaplı hacker, sosyal medya hesabından Playstation 5’in ayarlar menüsünün yer aldığı bir fotoğraf paylaştı. Ancak bu fotoğraf normal bir ekran görüntüsü değil. Kullanıcıların ilgisini toplayan detay ise kilidi açılmış bir hata ayıklama modu. Ancak hacker kullanıcıların hevesini şimdiden kursağında bıraktı. Bunu nasıl yaptığını açıklamayı düşünmediğini belirtti.

Theflow0 ismini sizler duymamış olabilirsiniz, ancak konsol dünyasında oldukça popüler bir isim. Dünya devlerinden Google’ın İsviçre şubesinde güvenlik uzmanı olarak çalışıyor. PSP, PS Vita ve Playstation 4 konsollarının güvenlik kilidini ortadan kaldırılmasına yardımcı olan isimlerden bir tanesi. Ayrıca eski nesil konsollara damga vuran bir çok hack olayının arkasındaki isim. Bunlardan bazıları ise PS Vita adrenalin yazılımı, PSP için resmi olmayan Grand Theft Auto: Vice City ve Grand Theft Auto: San Andreas portları…

Sony Güvenlik Sorunlarını Bizden Saklıyor

Theflow0, illegal işler dışında Sony için faydalı işlerde yapıyor. Birkaç yıldır nakit para karşılığında Playstation 4 ve Playstation 5’te yer alan güvenlik açıklarını buluyor ve bu sorunlar büyümeden firma düzeltiyor. Hackerımız son 90 gün içerisinde Sony’den 50.000$ nakit para aldı. Şirketten aldığı toplam ücret ise şu anlık 200.000$. Sony’nin konsollarında bulunan güvenlik açıklarının biz kullanıcıların duymamasının en büyük sebebi diyebiliriz.

Konsol dünyasının diğer en büyük devleri olan Nintendo ve Microsoft, konsollarında bulunan güvenlik açıklarının ortaya çıkarılması için benzer bir yol izliyor. İki şirkette tıpkı rakiplerinin izlediği yol gibi güvenlik açıkları karşılığında hackerlere belli ücretler ödüyorlar.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir