PlayStation 5 Kullanıcıları Hikayeli Oyunları Daha Çok Seviyor

PlayStation 5 sahipleri, çok oyunculu oyunlara hâlen daha az ilgi gösteriyor.

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

Insomniac’ın yakın zamanda yaşamış olduğu büyük veri sızıntısının sonucunda, 1.3 milyon adet şirket içi dosyanın internete dökülmesiyle birlikte geliştirilmekte olan projeler de dahil olmak üzere birçok kullanıcı bilgisi gün yüzüne çıkmıştı.

Üç yılını deviren Playstation 5 konsolu, hâlen daha kendisine özel çok fazla oyun barındırmasa da sızıntılara göre kullanıcılarını tek kişilik deneyimlere çekmekte gayet başarılı gözüküyor. X (Twitter) platformunda yer alan FunkyClam isimli bir kullanıcı, Sony’nin Şubat 2023 tarihli bir sunumundan elde edilen istatistikleri paylaştı. Sunumda kullanıcıların ay ay hangi tür oyunlarda kaç saat vakit harcadıkları görülüyor.

Playstation 5 Kullanıcıları Hangi Oyunlara Kaç Saat Harcadı?

Yakın bir zamandan başlayacak olursak, sunumda Aralık 2022 tarihinde kullanıcıların konsolda toplam 1.6 milyar saat harcadığı belirtilmiş. Bunların %59’u tek kişilik hikâyeli oyunlara harcanırken; bunu %21 ile PS Plus aboneliğinin gerekli olduğu çok oyunculu oyunlar, %20 ile de oynaması ücretsiz çok oyunculu oyunlar takip etmiş.

Şubat 2023’de ise Playstation 5 ve Playstation 4 kullanıcıları oyunlara toplam 3.6 milyar saat harcamış. Bunların 2.4 milyarını tek kişilik oyunlar oluştururken, 914 milyonu oynaması ücretsiz çok oyunculu oyunlar ve 595 milyonunu da PS Plus gerektiren çok oyunculu oyunlar oluşturuyor.

playstation 5 1

2019 Ocak- 2023 Şubat tarihleri arasında, özellikle pandemi sonrası değişen oyuncu topluluklarıyla birlikte kullanıcılar; tek oyunculu yapımların yanında çok oyunculu, rekabetçi oyunlara da sırtını dayamış durumda. Sony hâli hazırda 2025 finansal yılına kadar Playstation markasında %55’lik bir pazar payı elde etmesini beklediği servis oyunlarına ağırlık vermeye devam edecek gibi duruyor.

Tek kişilik oyunların popülerliğini hâlen daha korumasına karşın, oynaması ücretsiz oyunların yanı sıra ücretli abonelik gerektiren çok oyunculu oyunlarda geçirilen vaktin de giderek artması, Sony’nin ibreyi bu yöne kaydırmasını çok olası kılıyor.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image