Playstation State of Play Sunumunda Neler Gördük? Baştan Sona Her Detay

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
6 Dk Okuma Süresi

TSİ 01.00’da başlayan, Sony’nin PlayStation 4 ve 5 için gelecek yeni oyunları sunduğu State of Play etkinliğinde yarım saatlik bir gösterim yapıldı.. Etkinlik, çoğu oyunun trailer’ı ve çıkış tarihlerini anlatımlar ve oynanış videolarıyla oyuncular için derledi:

Biz de bu sunuda gösterilen tüm oyunları kısa detayları ile sizler için listeledik.

Crash Bandicoot 4 Its About Time

PS4’ün sevilen platform serisi oyunu Crash Bandicoot 4, PS5’e resmen duyuruldu. 12 Mart 2021’de gelecek olan oyun, PS5’te 4K görüntü kalitesi ve 60 FPS oynanış imkanı sunuyor. Geliştiriciler, PS5’in imkanlarından faydalanmak adına 3D ses kalitesi ve Dual Sense’in uyarlanabilir tetik (adaptive trigger) özelliğinden de yararlanacaklar. Konsol, jetboard veya patlamalar gibi durumlarda farklı titreşimler gönderecek. Oyuna PS4’te sahip olanlar,  hem kaydını bir sonraki jenerasyona aktarabilecek hem de geliştirilmiş PS5 versiyonuna ücretsiz sahip olabilecek.

Returnal 

Dün, Returnal’ın yeni bir trailer’ını sizlerle paylaşmış ve oyunu ana hatlarıyla özetlemiştik. Selene ile oynayacağımız ve bilmediğimiz bir gezegende sorularımızın cevaplarını arayacağımız bu oyunda, ölmek sadece bir başlangıç. Oynanış videosu ile Returnal’dan bahseden geliştiriciler, çıkış tarihini 30 Nisan 2021 olarak seçtiklerini duyurdu.

Knockout City

EA’in en son geliştirmekte olduğu takım bazlı çok oyunculu Knockout City, özünde rakiplerinizi top atarak yere serdiğiniz bir oyun. Hem deathmatch hem de 3v3 modlarının bulunduğu oyunda ister mekanları özgürce kullanın isterseniz de farklı mekaniklerle harmanlanmış saldırı tarzlarıyla yeteneğinizi ortaya çıkarın. Cross-play beta sürümüne siteden katılabildiğiniz Knockout City, 21 Mayıs 2021’de PS4’e geliyor.

Sifu

Bu oyunla ilgili tek bildiğimiz Japon bir dövüşçüyü yönettiğimiz ve sağlam kombolar yapabilmemiz. Sifu, dövüş mekanikleri konusunda oldukça çeşitlilik sunacağa benziyor. Ayrıca karakterin yere yıkıldığında yaşlanması, oyunun çizgisel bir yapıda olmayacağının da kanıtı niteliğinde. Tam tarih belirtilmese de Sifu, PS5’e bu sene içerisinde geliyor.

Five Nights At Freddy: Security Breach

Five Nights At Freddy markasının son oyunu olan Security Breach, daha renkli ve hikaye anlamında daha umut verici duruyor. Tüm animatronik karakterlerin bu oyunda olması ve he birinin kendi çapında seslendirmeye sahip olması, korkutuculuk ögesini de arttırıyor. Tam tarih belirtilmese de Five Nights At Freddy: Security Breach, PS5 ve PS4’e bu sene içerisinde geliyor.

Solar Ash

Heart Machine tarafından geliştirilen ve 3D platform oyunu olan Solar Ash; basitlik, hızlılık ve akıcılık ile ön plana çıkıyor. Bir karadelik, dünyadaki her canlı ve cansızı sonsuz boşluğuna çekerken yönettiğimiz karakter Ray ile durumu düzeltmenin son bir çaresini bulmaya çalışıyoruz. Artistik mekanlar ile kombat sistemindeki basitliğin harmanlanışı, Solar Ash’in oynanışını da bir o kadar ilgi çekici kılıyor. Tam tarih belirtilmese de Solar Ash, PS4 ve PS5’e bu sene içerisinde geliyor.

OddWorld Soulstorm

Endüstriyelleşmeye karşı ve bir devrimin lideri olan Abe’i yönettiğimiz bu oyun, geliştiriciler tarafından “2.90 platform” olarak nitelendiriliyor. Platforma çeşitli kamera açılarından bakabildiğimiz OddWorld Soulstorm’da da Dual Sense’in titreşim özelliği en üst düzeyde kullanılmış. Örneğin, Abe’in kritik sağlık durumlarında kalp atışlarını haptik teknolojisi yardımıyla algılayabileceğiz ki bana göre gayet ilginç bir fikir. Platform türünün yanısıra puzzle ögelerinin de olduğu OddWorld Soulstorm 6 Nisan 2021 tarihinde hem PS4 hem de PS5’e geliyor. Üstelik PS Plus aboneleri, oyuna ücretsiz sahip olabilecek.

Kena: Bridge of Spirits

Kena hakkında içerik anlamında sözlü bir anlatım yapılmamış olsa da sinematik fragmanı gayet güzel ve ilgi çekiciydi. Antik bir şehri bulmaya çalıştığımız ve asamız ile çeşitli orman yaratıklarını kontrol edebildiğimiz bu oyunda karanlığın en büyük düşmanı oluyoruz. Bu patikada yürümek zor bir vazife ancak Kena, gençliğini buna adamış durumda. Kena: Bridge of Spirits, başarılı hikaye sunumuyla 24 Ağustos 2021 tarihinde PS4 ve PS5’e geliyor. PC versiyonu için ise bilgi verilmedi.

Deathloop

Ölümün bir son yerine başlangıç olarak kabul edildiği bir diğer oyun ise Deathloop. Akıcı kombat sistemi ve çeşitli silahlarla bölümdeki düşmanları temizlediğimiz Deathloop’ta, ezeli düşmanımızın bizi öldürüp tüm güncel anımızı yeniden yazmasına engel olmamız gerekiyor. Kader ve alın yazısını tüm hatlarıyla kendimizin şekillendirdiği bu oyunun fragmanı, net bir şekilde etkinliğin en sürükleyici parçasını oluşturdu. Müziğin etkin kullanımı ve oyunun hızlı bir yapıya sahip olması, beklentilerimi yükseltti. Deathloop’un tam çıkış tarihi hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Final Fantasy VII Remake Intergrade

Geldik etkinliğin sürprizine. Son bölümde Cloud Strife’ın ikonik düşme sahnesinin gösterilmesiyle biz de şaşırmadık değil elbette. Dünyayı kontrol eden bir mega korporasyonun, gezegenin yaşam özünü bir enerji kaynağı olarak görmeyi reddeden Cloud Strife’ı takip etmesiyle başlayan hikayemizde amaç, gezegeni ve Cloud ile mütteffiklerini yok etmeyi amaçlayan Sephiroth’u durdurmak. Elbette bunları yapmanız için öncelikle kaliteli grafiklere ihtiyacınız var. PS5 ve PS4 arasındaki grafiklerin karşılaştırılmalı gösterimleri; özellikle ışıklandırma, fotoğraf modu, 4K grafik optimizasyon modu ve yükleme sürelerinin kısalığı ile oyuncuları muhakkak cezbetmiştir. Hatta Yuffie ile yeni bir bölüm bile eklenmiş olan Final Fantasy VII Remake Intergrade, 10 Haziran 2021 tarihinde PS5’e geliyor. PS4’te oyuna sahip olanlar ise ücretsiz şekilde PS5 versiyonlarına yükseltebilecekler.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir