Rehber: Red Dead Redemption 2’de Sınıflarına Göre Silahlar

Brz Konuk
Brz Konuk
9 Dk Okuma Süresi

Rehber: Red Dead Redemption 2’de Sınıflarına Göre Silahlar

Red Dead Redempiton 2, oyunculara döneme has envai çeşit silah sunuyor. Ancak doğal olarak bu silahlardan bazıları diğerlerinden daha iyi.

Rockstar Games’in devam oyunu olan Red Dead Redemption 2, bildiğiniz gibi 2018 yılında ilk olarak PS4 ve Xbox One için çıkış yapmıştı. Bu müthiş yapım, çıkışından neredeyse 2 yıl sonra bile hala hayran kitlesine yeni oyuncular katmaya devam ediyor.

Single-player olarak Arthur Morgan’la yaşadığımız maceralarda veya online olarak diğer oyuncularla kapışmalarımızda olması farketmeksizin hiçbir kovboy iyi bir silah kuşanmadıkça güvende değildir. Girişte de bahsettiğimiz gibi, RDR 2 bizlere tam otomatik tüfeklerden tutun da molotof kokteyllerine kadar çok geniş ve otantik bir silah çeşitliliği sunuyor. İşte bu yazımızda, sizlerin vahşi batıda hayatta kalmanıza yardımcı olacak silahları inceliyoruz.

S Sınıfı

Sawed-off Shotgun: Red Dead Redemption 2’deki pompalıların tartışmasız kralı olan ikonik Sawed-Off, yakın dövüşlerde tüm kovboyların ihtiyaç duyabileceği o saf ve acımasız gücü beraberinde getiriyor. Bana tek el yetmez, düşmanları parça pinçik etmek istiyorum diyorsanız ekstra güç için çift el de kullanabilirsiniz. Sawed-off ile Buckshot, Yanıcı Buckshot, Slug ve Patlayıcı Slug mermilerini kullanabilirsiniz.

Carcano Rifle: Oyundaki en iyi keskin nişancı tüfeği olan Carcano Rifle’ı “The Delights of Van Horn” ve “Goodbye, Dear Friend” görevleri sırasında ücretsiz olarak alabilirsiniz. “Goodbye, Dear Friend” görevinden sonra ise tüm silahçılardan alınabilir konuma geliyor. Carcano bizlere inanılmaz bir atış ve şarjör değiştirme hızının yanı sıra eşi görülmemiş bir güç ve uzun mesafe hassasiyeti sunuyor.

Schofield Revolver: İlk olarak “Blessed are the Meek?” görevinden sonra kullanılabilir olan Schofield Revolver, tarayıp geçmekten ziyade kovboy tarzı hızlı silah çekişlerde işinize yarayacak yüksek hasar ve isabete sahip bir silah. Ateş etme ve şarjör değiştirme konusunda çoğu altıpatlardan daha yavaş olsa da bu silahı iyi kullanan kovboy arkadaşları asla hayal kırıklığına uğratmayacak bir öldürme gücüne sahip olduğunu da eklemeliyiz.
Litchfield Repeater: Oyundaki dört otomatik tüfek arasında en çok hasara ve mermi kapasitesine sahip Litchfield Repeater, orta mesafede tam bir beygir gücünde. Hareketli bir çatışmada, siperin arkasına geçip düşmanları teker teker indirmek için daha iyi bir silah yok diyebiliriz.

Semi-Automatic Pistol: RDR 2’de revolver’ların eğemenliği sona eriyor ve bunun en büyük sebebi de Semi-Automatic Pistol. Olduça kötü olan hasarına rağmen bu silah, sahip olduğu oyunun en iyi atış hızıyla S Sınıfı’nda yerini alıyor. Bu hızın yanı sıra gayet iyi olan isabet oranını ve çok hızlı bir şekilde değiştirilebilen 8 mermilik şarjörünü de unutmamak gerek.

Pump-Action Shotgun: “Pouring Forth Oil” görevinden sonra tüm silahçılarda bulabileceğiniz Pump-Action Shotgun, sınıfının çok yönlülüğüyle ön plana çıkan bir üyesi. Sağlam bir mermi kapasitesine ve şarjör değiştirme hızına sahip olan bu pompalı, hem düşmanlarla hem de oyundaki diğer canlılarla baş edebilecek bir dayanıklılığa ve öldürme gücüne sahip.

rdr21

A Sınıfı

Springfield Rifle: Bu listenin dürbünsüz ve manuel ilk tüfeği olan Springfield Rifle, yüksek güce ve isabet oranına fakat düşük atış hızına sahip klasik bir “one shot one kill” silahı.

M1899 Pistol: Semi-Automatic Pistol tarzında bir başka ikincil silah olan M1899 Pistol muhteşem bir atış hızına ve şarjör kapasitesine sahip olsa da düşük hasarlı olmasıyla abisinin bir tık altında kalıyor.

Volcanic Pistol: “Eastward Bound” görevinden sonra tüm silahçılardan alınabilir olan Volcanic Pistol her yönüyle melez ve otomatik bir ikincil tüfek olma özelliğini taşıyor. Taşınabilirliği, durdurma gücü ve şarjör kapasitesi gibi olumlu özelliklerine rağmen düşük atış ve şarjör değiştirme gibi olumsuz özellikleri de bulunmakta.

Bolt Action Rifle: Litchfield Repeater ve Carcano Rifle arasında bir orta yol arayanlar için doğru adres Bolt Action Rifle olacaktır. Bu 5 mermili tüfek mesafe, hasar ve atış hızı kombinasyonuyla uzun mesafeden çoklu hedefleri indirmenize olanak sağlayacaktır.

Semi-Auto Shotgun: Semi-Auto Shotgun, kağıt üzerinde abisi Pump-Action ile neredeyse aynı olsa da pratikte sahip olduğu daha düşük mesafe ve hasar, yüksek atış hızını karşılayamıyor.

Lancaster Repeater: Oyunun başından itibaren tüm silahçılardan alınabilir durumda olan lancaster Repeater yüksek kapasiteli ve yüksek atış hızına sahip olmasına rağmen Litchfield Repeater’ın öldürme gücüyle yarışamayan otomatik bir tüfek.

Evans Repeater: Oyunun başında mevcut olmasa da Evans Repeater, Lancaster karşısında yerini buluyor. Lancaster’la karşılaştırıldığında oldukça gelişmiş bir şarjör hızına ve mesafeye sahip olan Evans, hasar konusunda ise geride kalıyor.

Dynamite: Dinamit, kalabalık grupları temizleme konusunda ve farklı senaryolara karşı çok kullanışlı bir ekipman.

B Sınıfı

Bow: Yüksek beceri gerektirmesine karşın, “Yay” oyundaki açık ara en etkili gizlilik silahı olma özelliğini taşıyor. Eğer yeterince okunuz varsa, avlanmadan tutun da düşmanları dinamit yardımıyla havaya uçurmaya kadar birçok amaçla kullanarak çok yönlülüğünden faydalanabilirsiniz.

LeMat Revolver: Schofield ile birçok yönden kafa kafaya olsa da, LeMat Revolver atış ve şarjör hızı konusunda önemli ölçüde geri kalıyor.

Mauser Pistol: “That’s Murfree Country” görevinden sonra Saint Denis ve Valentine bölgelerindeki silahçılarda bulabileceğiniz Mauser Pistol, daha yüksek atış hızına sahip kuzeni Semi-Automatic Pistol gibi yarı otomatik bir ikincil silahtır.

Carbine Repeater: RDR 2’deki otomatik tüfekler içinde çok yönlülüğüyle ön plana çıkan Carbine Repeater, farklı kategorilerdeki performansını arttırmak için modlamaya olanak sağlıyor. Ancak tabii ki bu modlamanın bir bedeli var ve bu tüfek biraz her işten biraz anlayan ama hiçbirini tam yapamayan insanlara benziyor.

Double-Action Revolver: Bir başka kovboy klasiği olan Double-Action Revolver atışlar arasında beklemeye gerek duymamasıyla diğerlerinden ayrılıyor. Bu özellik ona at üzerindeki çatışmalar için kullanışlı olabilecek yüksek bir atış hızı katsa da düşük hasarı biraz can sıkıyor.

Repeating Shotgun: Oyundaki yarı-otomatik pompalıların sonuncusu olan Lancaster Repeating Shotgun, yüksek atış hızı ve görece fazla şarjör kapasitesiyle diğerlerinden ayrılıyor. Ancak maalesef düşük durdurma gücü ve mermilerinin çok dağılması onun diğer kuzenlerinden daha etkisiz olmasına yol açıyor.

rdr22

C Sınıfı

Molotov Cocktail/Fire Bottle: Fire Bottle yardımıyla bir at arabasını ateşe vermek ya da tehlikeli hayvanları korkutmak oldukça gösterişli olsa da düşük hasarı ve sıçrama alanının dar olması onu önermemizi biraz zorlaştırıyor.

Cattleman Revolver: Oyuna başladığımız basit bir revolver olan Cattleman Revolver, maalesef tüm alanlarda diğer revolver’ların tozunu yutmak durumunda kalıyor.

Varmint Rifle: Eğer Varmint Rifle’ı yalnızca ufak avlar için kullanacağımızı varsayarsak belki de daha üst bir sınıfta olmayı hakediyordur ancak genel kullanımda düşük gücü sebebiyle kötü bir seçim olacaktır.

Double-Barreled Shotgun: Double-Barreled Shotgun yakın mesafede güçlü bir yumruk etkisi yaratsa da çok düşük atış mesafesi ve 2 mermilik kapasitesi yoğun çatışmalarda onu kötü bir seçim yapıyor.

Throwing Knives: Gizlilik konusunda yayın rakibi olan bıçaklar isabet oranı ve mesafe konusunda maalesef sınıfta kalıyor.

Rolling Block Rifle: Oyuncuların bir sniper tüfeğinden bekledikleri en önemli şey belki de isabet oranıdır ama Rolling Block Rifle bu olaya biraz Fransız kalmış gibi görünüyor. Tuhaf dürbünü ve yarattıpı garip hassasiyet hissiyle bu tüfeği kullanmak çok da mantıklı olmayacaktır.

Hangi silahın iyi, hangisinin kötü olduğu konusunda atıp tutmak çok kolay olsa da, Red Dead Redemption 2 gibi çok önemli bir yapımda bir silaha dair en önemli detay oyuncuya uyum sağlayıp sağlamadığıdır. Kimi oyuncu az ama öz ateş etmeyi tercih ederken, yaradana sığınıp fütursuzca taramayı sevenler de oldukça fazla. Sonuç olarak, RDR 2’deki en iyi silah, oyuncunun oyun tarzına en uygun silahtır, diyebiliriz.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Hayatı Oyun Olanların Platformu...
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir