Riot Games Ayrımcılık Davası için 100 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti

Riot Games, kadın çalışanlara yönelik ayrımcılık iddiasıyla ilgili açılan davada uzlaşmaya gitti.

League of Legends ve Valorant gibi oyunlarla tanıdığımız Riot Games, geliştirdiği başarılı oyunlar dışında da sıkça konuşulmaya devam ediyor. Şirket, kadın çalışanlarına yaptığı ayrımcılık ve uygunsuz davranışlar dolayısıyla son dönemde çok fazla gündem konusu olarak karşımıza çıktı.

Riot Games Ayrımcılık Davası için 100 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti

Riot Games, kadın çalışanlarına yaptığı cinsiyet ayrımcılığının yanı sıra eski ve hali hazırda mevcut kadın çalışanlarına cinsel taciz ve uygunsuz davranışlar iddiasıyla dava açanlara para ödemeyi kabul etti. Şirketin davacılara karşı ödemeyi kabul ettiği miktar ise tamı tamına 100 Milyon dolar. Hazırlanan anlaşma şartlarına bakıldığında ise davanın arka kısmında olan kişiler 80 milyon dolar alacak geriye kalan meblağ ise avukatlara ödenecek ücret ve dava masrafları gibi giderler için 20 milyon dolar olarak ayrılmış durumda.

2018 yılında açılan dava, açıldığı dönemde tarafların anlaşması halinde 10 milyon dolar gibi bir ücretle sonuçlanabilirdi. Ancak dava bir türlü sonuçlanamadı ve tarihler 2020 yılının başını gösterdi. Bu tarih dava için oldukça önemli çünkü Kaliforniya Adil İstihdam ve Konut Departmanı (DFEH) yaralanan kadın çalışanların hak kazanabileceğini iddia ederek davayı engellemek için müdahalede bulundu. Yapılan müdahale sonucunda ise 400 milyon doları aşan bir zarar ortaya çıktı.

Şirketin ödemeyi kabul ettiği miktara ise DFEH, Kaliforniya Çalışma Standartları Uygulama Birimi (DLSE) ve bazı bireysel davacılar sayesinde ulaşıldı. DFEH direktörü Kevin Kish yaptığı açıklamada, kararın mahkeme tarafından onaylanması halinde, “oyun endüstrisi de dahil olmak üzere Kaliforniya’da bulunan bütün endüstrilerin eşit ücret, ayrımcılık ve tacizden arınmış işyerleri sağlamaları gerektiğinin mecbur olacağını” söyledi.

Riot Games bu kadar uzun süren dava için sadece para ödemeyi kabul etmedi. Şirkette herhangi bir departmanda işe başvuranlar için daha iyi ücret şeffaflığı, çalışanların maaş çeklerini düzenlemek ve iş unvanlarını atamak için tamamen yeni bir sisteme geçilmesi gibi bir dizi yeni düzenlemeyi de kabul etti. Ayrıca, bir kadının veya yeterince temsil edilmeyen bir topluluk üyesinin işe alım komitelerinde bulunmasını gerektiren bir çözümü şirket kültürüne adapte edecek.

Kaynak
GamePressure

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu