Riot, Valorant’ta Sesli Sohbeti Kaydetmeye Başlıyor

Hüseyin Oğuz
Hüseyin Oğuz
2 Dk Okuma Süresi

Riot Games, Valorant’ta giderek artan oyun için zorbalık ve toksikliği azaltmak için, oyuncuların sesli sohbetlerini kaydetmeye başlayacak. Gizlilik Bildirimi ve Hizmet Şartları‘nı kontol ettiğimiz zaman, firma bu kayıtların sadece bir oyuncunun raporlandığı zaman kullanacağı sözünü veriyor.

“Tüm oyunlarımızın, onları oynamayı seçen herkes için güvenli ve kapsayıcı olmasını istiyoruz. Sesli sohbetimizi kullanırken rahatsız edici davranışların birçok oyuncu için bir endişe kaynağı olduğunu biliyoruz ve bunu daha etkili bir şekilde ele almaya kararlıyız. Başkalarını taciz etmek, nefret söylemi kullanmak için sesli iletişim kullanan oyunculara karşı harekete geçebilmemiz için, (veya deneyiminizi başka türlü bozan oyuncular için), bu oyuncuların ne dediğini bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle, ileriye doğru, ses verilerini analiz etme yeteneğine ihtiyacımız olacak.”

Elbette bu Riot’un oyun içinde geçen konuşmaları dinleyeceği anlamına gelmiyor. Kayıtlar kısa bir süreliğine depolanıyor ve aynı yazılı sohbet gibi siliniyor. Sadece oyuncu raporlandığı zaman sesli sohbet kaydı dinleniyor. Yani en azından Riot’un açıklamaları bu şekilde. Sözlerinde ne kadar dururlar ya da kayıtları başka ne için kullanırlar söylemek zor.

Kayıt testleri ilk olarak Kuzey Amerika’da başlayacak ve zamanla diğer bölge/dillerde uygulanacak. Firma, oyundaki toksikliği azaltmak için bu çözümü şart olarak görüyor. Sesli sohbetlerinin kayıt altına alınmasını istemeyen oyuncular ise, sesli sohbeti tamamen kapatarak buna engel olabilir.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
Ben, uykusunda yazan adam henüz daha uyanmadım.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image