Rockstar Yeni Bir NPC Teknolojisi İçin Patent Başvurusu Yaptı

Brz Konuk
Brz Konuk
2 Dk Okuma Süresi

Rockstar Games çatı firması olan Take-Two, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisine yeni bir patent başvurusunda bulundu. Bu patent başvurusunun ise NPC’lerle ilgili olduğu ortaya çıktı. Kısacası NPC’lerin araç kullanımı ve çevresel tepkileri ile ilgili.

‘System And Method For Virtual Navigation In A Gaming Environment’ isimli Patent için Take-Two, 2020 Ekim ayında başvuru yapmış. Ancak patent Reddit kullanıcıları tarafından daha yeni ortaya çıkarıldı. Bu yeni sistem ise Rockstar’ın lider AI programcısı Simon Parr ve şirketin teknoloji yardımcısı David Hynd tarafından geliştirilmiş.

Bu yeni NPC teknolojisi, herhangi donanım ve yazılım sınırlaması olmadan gerçekçi bir sanal dünya ortaya çıkarmak için tasarlanmış. Ayrıca NPC’lerin nasıl hareket edeceği ve çevreye nasıl tepki vereceğine odaklanıyor.

Patentte özellikle NPC’lerin sürüş teknikleri üzerinde de durulmuş. Şirket, farklı karakterlerin farklı sürüş yeteneklerine sahip olacağını ve bunun da sürüş stillerini etkileyebileceğini iddia ediyor. Her NPC’nin araç kullanırken ivmelenme, frenleme, araç takip mesafesi, çıkabildiği en yüksek hız ve virajı alma hızları gibi kendine özgü özellikleri olacak. Örnek vermek gerekirse, mesela güneşli bir günde spor araba kullanan bir NPC, yağmurda minibüs kullanan diğer NPC’den daha hızlı araç kullanabilecek.

Tabi ki bu patent hangi oyun için alındı onu bilemeyiz. Ancak Rockstar’ın bundan sonra ki projelerinde bu teknoloji kullanacak olması aşikar. Ne diyelim belki de yakında GTA VI ile ilgili yeni yeni bilgiler duyabiliriz. Kim bilir?

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Hayatı Oyun Olanların Platformu...
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir