Siber Saldırıların Son Kurbanı Elden Ring Yayıncısı Bandai Namco Oldu

Dark Souls ve Elden Ring gibi yapımların yayıncılığını üstlenen Bandai Namco'nun yeni bir siber saldırı ile karşı karşıya olduğu söyleniyor.

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
2 Dk Okuma Süresi
Bandai Namco

Elden Ring, Dark Souls, Dragon Ball Z ve Ace Combat gibi serilerin yayıncılığını üstlenmesiyle bilinen Japon merkezli Bandai Namco firması, siber saldırıyla karşıya karşıya gibi duruyor.

Genel olarak oyun dünyasındaki belirli bir kitlesi olan uzakdoğu menşeili projelerin yayıncılığını üstlenmesiyle tanıdığımız Bandai Namco’nun, BlackCat (veya ALPHV) olarak adlandırılan bir fidye yazılım siber saldırı ekibi tarafından saldırıya uğradığı belirtildi.

Pazartesi günü, Lapsu$ başta olmak üzere birçok önemli siber saldırıyı önceden rapor edip bildiren Vx-underground isimli kötü amaçlı kaynak kodlu yazılım izleme ekibi tarafından bir tweet paylaşıldı. Tweet içerisinde belirtilene göre, kötü amaçlı BlackCat ekibini izleyen Vx-underground, siber korsanların içerisinde Dark Souls, Ace Combat, Dragon Ball, Soulcaliber gibi markaların hedef alınarak bunlar üzerine bazı bilgileri aldıkları ve “veri yakında” şeklinde bir açıklama bıraktıkları görülüyor.

Üyelerinin geçen yıl Colonial Pipeline saldırısına da karıştığına inanılan BlackCat grubu, bazı bilgisayar güvenliği analistlerine ve FBI’a göre kendi çapları doğrultusunda fidye yazılımı saldırılarının sayısını arttırmış durumda. Son zamanlarda saldırılar, hedef alınan kurbanların fidye ödemeyi reddetmesi sonucunda BlackCat’in özel çalışan verilerini çevrimiçi yayınlamasıyla sonuçlandı. Grup, aynı zamanda geçmişte milyonlarca dolar talep ederek, kar amacı gütmeyen şirketlere ek olarak okulları ve diğer birçok kamu kurumunu da hedef almıştı.

Son olarak gerçekleşen bu Bandai Namco saldırısı hakkında ise şirket tarafından bir açıklama yapılmadı ve siber korsanlara ise hâlen cevap verilmedi. Ayrıca başka bir tehdit yüzünden Ocak ayından beri kapalı olan Dark Souls serverlarının yanında Bandai Namco’nun hanesine böyle ciddi bir sorun daha yazılmış oldu. İleriki süreçte şirketi neler bekliyor bekleyip göreceğiz.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir