İÇERİKLER

Son 25 Yılda En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

Son 25 Yılda En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

Pie Chart Pirate isimli Youtube kanalının yayınladığı bir video bize 25 yıl boyunca en çok kullanılan internet tarayıcılarını gösteriyor.

Videoyu incelediğimizde internetin doğuş yıllarında, fazla bir seçeneğin olmaması sebebiyle en çok kullanılan tarayıcının Netscape olduğunu görüyoruz. Zamanla Internet Explorer’ın çıkışını ve sıfırdan internetin ta kendisi olduğu söylenebilir. %95’lik bir oran ile 2002 yılında Internet Explorer en iyi zamanlarını yaşıyordu. Ta ki farklı bir alternatif Firefox çıkına kadar.  Firefox, Chrome’un çıkışına kadar hızla yükselmeye devam ediyor ve pazarda %32’lik bir oranla kendi zirvesini görüyor.

Takvimler 2010 yılını gösterdiğinde hepimizin sevdiği Chrome yavaş yavaş insanların aklına kazanmış durumda. Internet Explorer ise günden güne popülerliğini kaybediyor ama bu daha iyi günleri!  En sonunda Internet Explorer birinci sıradan iniyor ve yerini Chroma’a bırakıyor.

Zamanla Opera, ve özellikle Safari gibi rakiplerin eklenmesi Internet Explorer’ın iyice sonunu gitiriyor ki Microsoft da anlamış, onun daha iyi bir sürümü Edge’i piyasaya sürmüş. Ancak hâlâ kullanan insanların olduğunu fark edeceksiniz. Bunun nedenini ve Microsoft’un yakın bir zamanda Internet Explorer’ın fişini çekeceğini söylemiştik. Detayları bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Kasım 2019’da açıklanan en son verilere göre birinci sıra %57 ile Chroma ikinci sıra %13.4 ile Safari’ye ait. Sizce Chrome’un bu kadar sevilmesi ve Internet Explorer’ın zamanla rafa kalkmasının sebebi nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu