Sony, Halo ve Destiny Oyunlarının Geliştiricisi Bungie Studios’u Satın Aldı

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
4 Dk Okuma Süresi

Konsol firmalarının oyun stüdyolarını satın alıp kendi oyun yelpazelerini genişletmeye başladığı bir döneme girdik gibi görünüyor. Microsoft’un gündeme bomba gibi düşen yaklaşık 70 milyar dolarlık Activision-Blizzard satın alımının ardından tüm gözler Sony üzerine dönmüştü. PlayStation cephesinin kararı o kadar merakla bekleniyordu ki, The Financial Times, bir sonraki hedefin Electronic Arts olabileceğini öne süren bir yazı bile kaleme almıştı. Ancak Sony, bir AAA oyun stüdyosu satın almak istediğini belirtse de bugüne kadar sessizliği korumaya devam etmişti.

Ve nihayet Sony Interactive Entertainment‘dan beklenen cevap geldi. Sony, Destiny ve Halo gibi serilerin geliştiriciliğini yapmış olan Amerikan menşeili Bungie Studios‘u 3.6 milyar dolar gibi bir fiyata satın aldığını duyurdu. Ancak anlaşmanın tamamlanmasının ardından Bungie, PlayStation firmasının “bağımsız bir yan kuruluşu” olacak ve çok platformlu bir stüdyo olarak kalacak.

Bungie Oyunları Sony’nin Oyun Konsolu PlayStation’a Özel Olmayacak

Bungie Studios’un şu anda Destiny 2 ve yeni bir marka üzerinde çalıştığını biliyoruz. Hatta stüdyo, bu yeni markayı 2025’e kadar oyun dünyasına kazandıracağını açıklamıştı. Ayrıca Bungie yaptığı açıklamada, Destiny 2 için tüm platformlar arası desteğin devam edeceğini söyledi ve gelecekteki oyunlarının PlayStation’a özel olmayacağını doğruladı.

PlayStation özel oyunları çıkacak mı sorusuna karşılık Bungie şu cevabı verdi; “Hayır. Yarattığımız dünyaların insanların oyun oynadığı her yere yayılmasını istiyoruz. Kendimizi yayınlamaya, yaratıcı bir şekilde bağımsız olmaya devam edeceğiz ve tek bir birleşik Bungie topluluğunu yönetmeye devam edeceğiz.”

Ayrıca Bungie açıklamalarına şunları da ekledi: “Bungie, oyunlarımız ve topluluğumuz için tam yaratıcı bağımsızlığını koruyor. Light and Dark Saga için ve 2024’teki The Final Shape için planlarımız değişmedi.” Final Shape, Destiny 2’nin sekizinci ve Destiny serisinin on ikinci genişlemesinin çalışma başlığıdır. İsmi değişebilir.

Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan, Bungie’yi satın alma kararının “PlayStation’ın erişimini çok daha geniş bir kitleye genişletme” ve “inşa ettiğimiz oyun deneyimlerini geliştirme” stratejisinden kaynaklandığını söyledi.

Ayrıca Jim Ryan, firmasının satın aldığı yeni stüdyo hakkında; “Bungie, oyun dünyasının en ikonik serilerinden Halo ve Destiny’yi yarattı ve zaman içinde gelişen ve gelişen oyunlar aracılığıyla topluluğa büyük ölçekte inanılmaz sürükleyici deneyimler getirme konusunda derin bir uzmanlığa sahip ve gelecekteki içerikler için son derece etkileyici bir yol haritasına sahip.” dedi

“Bungie’nin çok formatlı yayıncılık ve canlı oyun hizmetlerindeki başarılı sicili, PlayStation’ı konsolun ötesine taşıma ve potansiyel kitlemizi artırma hedeflerimizi gerçekleştirmemize yardımcı olacak.”

“Bağımsız ve çok platformlu kalacaklar, yaratıcı özgürlüğün tadını çıkaracaklar ve bilimkurgu nişancı türünde çok başarılı seriler geliştirmedeki sicilleri SIE(Sony Interactive Entertainment)’nin kendi oyun marka portföyünü büyük ölçüde tamamlayacak.”

“Bu, inşa ettiğimiz oyun deneyimlerini geliştirmeye devam etme yolunda stratejik bir adım. Bungie’nin birinci sınıf bir hizmet yaklaşımı ve uzun vadeli topluluk katılımı sağlama konusundaki uzmanlığı son derece ilgi çekicidir ve PlayStation Studios’tan gelecekteki birçok canlı hizmet oyununun geliştirilmesini destekleyecektir. Aynı şekilde, PlayStation Studios’un sahip olduğu olağanüstü becerilerin Bungie’nin mevcut ve gelecekteki IP portföyünü geliştirme potansiyeli sunduğunu görüyoruz.”

Sony’nin, Amerikan oyun dünyasının kült serilerinden olan Halo ve Destiny gibi oyunları geliştirmiş oyun stüdyosunu satın alması ve bu stüdyonun oyunlarının Xbox Game Pass’te bulunuyor olması akıllıca verilmiş bir karar gibi görünüyor. Bu satın alım ile birlikte Xbox ve PlayStation gerilimi bir tık daha yukarı çıkmış gibi görünüyor. Bu satın alımların hangi firmaya yarayacağını da bizlere zaman gösterecek.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Selam, buradan dolunay kılıçlı bir şaman geçti mi ?
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image