KONSOL

Sony İlk PlayStation’ın Fiyatına Nasıl Karar Vermiş?

Sony İlk PlayStation’ın Fiyatına Nasıl Karar Vermiş?

Sony Elektronik Yayıncılık’ta Ürün Geliştirme Direktörü Phil Harrison, PlayStation lansmanı sırasında konsolun fiyatının nasıl belirlendiğini açıkladı.

Günümüzde önceki konsol ve piyasaya göre fiyatlandırma yapmak daha basit ama Sony’nin PlayStation’ın fiyatını 299 $ olarak açıkladığı 1995 E3’ü oldukça zor bir süreçmiş. Olay Phil Harrison’un anlattıklarına göre şu şekilde gerçekleşiyor;

“E3’ün açılış etkinliğini hazırlamak zordu, ancak asıl zor olan önceki gece otel odasında hepimizin oturup fiyatın ne olacağını planlamamızdı. Fiyatı belirlemek son dakika gerçekleşti ve oldukça zordu. Japon meslektaşlarımızdan bazılarının o gece uyuduğunu sanmıyorum. Sanırım çoğu, zamanlarını  telefonla ya da geri faks göndererek geçirdiler,”

O dönem için agresif fiyatın ardındaki düşünce, Harrison’ın sözleriyle, “ABD ve Avrupa’da lansman için bizi iyi ayarlaması” idi. PlayStation Japonya’da iyi bir başlangıç ​​yapmıştı, ancak Sega ve Nintendo’ya karşı çıkmanın zor olacağını herkes biliyordu. Harrison’a göre, PlayStation’ın tarihteki yerinin sağlamlaşması  yalnızca fiyatın çıkışından sonra mikro düşüşler yapmasıyla değil, aynı zamanda “PlayStation’ın Japonya’daki başarısında büyük bir faktör olan” Final Fantasy 7’nin duyurulması” ile gerçekleşti.

Sony’nin eski müdürü ise şunları söyledi: “PlayStation Japonya’da 400 $ eşdeğeri 39.800 Yen ile piyasaya sürüldüğünde,  tasarım ve geliştirmeye o noktaya kadar harcanan batık Ar-Ge maliyetleri nedeniyle her makinede para kaybediyorduk. Konsoldan ancak çıkışından bir kaç yıl sonra, PlayStation’ları 99 dolara satmaya başladığımız zaman  para kazanıyorduk çünkü makine artık üretecek kadar ucuz ve maliyet açısından karlı bir parça haline gelmişti. Tabii ki bu dediklerim kaç oyun sattığımızdan bağımsız olarak sadece donanımı içeriyor. “

Sonuçta konsolun çıkış fiyatı, kendisi için harcanan Ar-Ge ve üretim fiyatını çıkarmak için yüksek tutulmuş ama yine de firma para kaybetmeye devam etmiş. Neyse ki ilerleyen yıllarda 100$’a kadar fiyatı gerilemiş ve herkesin ulaşabileceği bir eğlence aracı olmuş. Peki siz Sony’nin izlediği bu politikayı ve günümüz konsol fiyatlarını nasıl buluyorsunuz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu