Sony, Oyuncuları Kızdıran Kararından Geri Döndü

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Sony, öne atılma zamanının bir daha geldiğini görmüş olacak ki oyun severleri uzun zamandır kızdıran bir noktada geri adım attı. PS4’te Horizon: Forbidden West sahibi oyuncular, oyunun PS5 versiyonuna artık ücretsiz yükseltebilecek.

Sony’nin Horizon: Forbidden West hakkında aldığı karar ne?

Oyuncu topluluğundan gelen eleştirilere dayanamayan Sony, kararını geri çekti ve PS4’te oyuna sahip olanlara ücretsiz PS5’e yükseltme hakkını tanıdığını duyurdu. Nitekim Sony Interactive Entertainment’ın diğer çapraz platform özellikli oyunlarından ise PS5’e yükseltilirken 10 dolarlık bir ücret alınacağı da kesinleşti.

Forbidden West

SIE CEO’su Jim Ryan, bu konuyla ilgili bir mesaj da yayınladı:

“Perşembe günü, Horizon Forbidden West’i 18 Şubat 2022’de teslim etmek için çalışan muhteşem Guerrilla ekibinin bir kutlaması olacaktı. Ancak, ön sipariş başlangıcında onayladığımız tekliflerin hedefi kaçırdığı çok açık.

Geçen yıl Horizon Forbidden West dahil olmak üzere, nesiller arası lansman oyunlarımız için ücretsiz yükseltmeler sağlama taahhüdünde bulunduk. Pandeminin derin etkisi, oyunu başlangıçta öngördüğümüz lansman penceresinden dışarı iterken, teklifimizin yine de arkasında duracağız: PlayStation 4’te Horizon Forbidden West’i satın alan oyuncular PlayStation 5 sürümüne ücretsiz olarak yükseltebilecekler.

Ayrıca bugün, ileriye dönük olarak PlayStation birinci taraf özel çapraz nesil oyunlarının (hem dijital hem de fiziksel olarak PS4 ve PS5’te yeni piyasaya sürüldü) PS4’ten PS5’e 10 ABD doları değerinde bir dijital yükseltme seçeneği sunacağını doğrulamak istiyorum. Bu durum, bir sonraki God of War ve Gran Turismo 7 ile Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanan diğer tüm özel çapraz nesil PS4 ve PS5 oyunları için geçerli olacak.”

Bir kez daha oyun severlerin meşru eleştirilerinin nasıl somut faydalar sağladığını görmüş olduk. Sony bu yola kötü şekilde başlasa bile oyuncular eninde sonunda zirveye çıktı. Horizon: Forbidden West; PS4 ve PS5’e 18 Şubat 2022 tarihinde çıkış yapacak.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir