Sony ve KIRKBI’dan Epic Games’e 2 Milyar Dolarlık Metaverse Yatırımı

Sony ve LEGO'nun çatı şirketi KIRKBI, Unreal Engine 5 oyun motoru ve Fortnite'ın arkasındaki şirket Epic Games'e 1'er milyar dolar yatırım yaptı.

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
3 Dk Okuma Süresi

Son zamanlarda oldukça popüler olup yaygınlaşan metaverse kavramını büyük ihtimalle bir çoğunuz duymuşsunuzdur. İnsanların gerçek dünyadaki hayatına daha kullanışlı ve kapsamlı bir sanal alternatif alan sunma amacıyla ortaya çıkan bu proje, içinde tüketici olarak bulunan insanlar kadar insanların tükettiği içerikleri yapan yapımcıları da buraya yatırım yapmaya itiyor.

Metaverse’ün oyun sektörü üzerindeki geniş kullanım alanını fark etmiş gibi görünen Sony ve LEGO Group’un üst şirketi olan KIRKBI, her biri 1’er milyar dolar olmak üzere, Unreal Engine 5 oyun motoru ve Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games’e toplamda 2 milyar dolarlık yatırım yaparak Epic’in toplam öz sermaye miktarının 31.5 milyar dolara çıkmasını da sağladılar.

Konu ile alakalı olarak da Sony ve KIRKBI’den üst düzey yetkilileri de çeşitli açıklamalar yaptı. Sony Group CEO’su ve başkanı Kenichiro Yoshida konu hakkında “Yaratıcı bir eğlence şirketi olarak, içerik oluşturucuların ve kullanıcıların vakitlerini paylaştığı metaverse alanındaki ilişkimizi derinleştirmek için Epic’e yatırım yapmaktan heyecan duyuyoruz. Ayrıca, güçlü oyun motoru da dahil olmak üzere Epic’in uzmanlığının Sony’nin teknolojileriyle birleştiğinden, sporda yeni dijital hayran deneyimlerinin geliştirilmesi ve sanal prodüksiyon girişimlerimiz gibi çeşitli çabalarımızı hızlandıracağından eminiz.” açıklamalarında bulundu.

KIRKBI CEO’su Søren Thorup Sørensen ise konu üzerine: “Epic Games, eğlenceli ve yaratıcı deneyimler oluşturmasıyla ve büyük ve küçük çaplı yapımcılara oluşturduğu imkanlarla tanınıyor. Yatırımlarımızın bir kısmı, bizim ve çocuklarımızın yaşayacağı gelecekteki dünyayı etkileyeceğine inandığımız trendlere odaklanıyor. Bu yatırım, dijital oyun dünyasına katılımımızı hızlandıracak ve bunu desteklemek adına Epic Games’e yaptığımız yatırımdan memnuniyet duyuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Son olarak Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney ise: “Bu yatırım, meta veri tabanı oluşturarak oyuncuların arkadaşlarıyla eğlenebileceği, geliştiricilerin yaratıcı  sürükleyici deneyimler oluşturabileceği ve içerik oluşturucuların bir topluluk oluşturup gelişebileceği alanlar yaratma çalışmalarımızı hızlandıracak.” şeklinde konu üzerine açıklama yaptı.

epic games store

Sony Epic Games’e Daha Önce de Yatırım Yapmıştı

Sony yaptığı bu büyük metaverse yatırımı, Epic’e yaptığı ilk büyük yatırım değil. Temmuz 2020 ve Nisan 2021’de yaptığı sırasıyla 250 ve 200 milyon dolarlık yatırımların ardından Sony tekrardan böyle büyük meblağların konuşulduğu bir yatırıma imza atmış oldu.

Sony ve KIRKBI’nin yaptığı bu büyük yatırım ileride sektör üzerine nasıl etki edecek düşünmeden edemiyor insan. Fakat böylesi bir yatırımın meyve vermesi için bir süre beklemememiz gerekecek.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir