Sony, Pahalı Oyun Geliştiricilerini PlayStation Plus için Demolar Hazırlamaya Zorluyor

Görünüşe göre Sony, yenilenmiş abonelik servisi PlayStation Plus'ın Xbox Game Pass'e rakip olabilmesi için büyük çaba sarf ediyor.

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

Oyun konsolları cephesindeki iki büyük devden biri olan Sony’nin, bir diğer dev olan Xbox’ın kullanıcılarına sunduğu Xbox Game Pass tarzı oyun servisi, yeni PlayStation Plus yakın zamanda oyuncuların hizmetine sunulacak. Hatta servisin Türkiye üyelik fiyatları da dün belli olmuştu.

Peki Playstation Plus, 2017’den beri piyasada bulunan ve bu konuda bir rakibi olmayan Xbox Game Pass’in gerçekten rakibi olabilir mi? Onu zaman gösterecek. Ancak görünüşe göre Sony, bunun için büyük çaba sarf ediyor.

Sony, Pahalı Oyun Geliştiricilerini PlayStation Plus için Demolar Hazırlamaya Zorluyor

Playstation plus sony

Gamedeveloper.com‘un haberine göre Sony, PlayStation konsollarında yayınlanan oyun demoları segmentini genişletmeyi planlıyor. Resmi olmayan bilgilere göre belirli gereksinimleri karşılayan oyunların PlayStation Plus Premium aboneleri için bir demo sunması gerekecek. Ayrıca site, anonim kaynaklara dayanarak, 33 Euro’yu(Amerika’da 34 Dolar’ı ve Japonya’da 4000 Yen’i) aşan oyunların en az iki saat olacak şekilde ücretsiz deneme sürümlerinin olması gerektiğini açıkladı.

Oyunun demosunun yayınlanması için ise oyun yayınlandıktan en fazla üç ay gibi bir süre tanınacak. Ayrıca Playstation Plus üzerinden yayınlanan demoların en az 12 ay boyunca platformda kalması gerektiği de belirtiliyor. Ancak denilene göre bu kural VR ve halihazırda yayınlanmış oyunları kapsamayacak. Yani kural bundan sonra çıkacak olan oyunlar için geçerli olacakmış gibi görünüyor.

Sony’nin yeni uyguladığı bu sistem büyük oyun firmalarının bütçelerini pek sarsacak olmasa da, oyununu 34 Dolar üzerinden sunacak olan nispeten küçük firmalar için bu sistem bir sorun yaratabilir. Orta ve küçük ölçekte olan ancak belirtilen fiyatta oyun çıkarmak isteyen stüdyoların kaynakları ve zamanı daha az olabiliyor. Ayrıca bu tip firmaların çıkardığı oyunlar için ilk iki saat içeriğin büyük bir kısmını oluşturabilir. Yine de bilgili geliştiriciler, çeşitli riskler alarak bu denemeleri yeni oyuncular edinme fırsatlarına dönüştürebilir.

Tüm bunların yanında bu haberlerin sadece çeşitli resmi olmayan kaynaklardan elde edildiğini bilmekte de fayda var. Yani tüm bunların gerçek olup olmadığını öğrenebilmek için Sony’nin resmi açıklamasını beklemek zorundayız.

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir