Sony, PlayStation VR 2’yi ve Yeni Horizon Oyununu Resmen Duyurdu

Serqinhos
Serqinhos
2 Dk Okuma Süresi

Bildiğiniz üzere Sony’nin kendisine ait bir VR sistemi mevcut ve gayet de iyi çalışan bir sistem. Kendisine özgü oyunları, kendisine ait sistemi ve kendisine özgü bir geliştiricisi var. 4 Ocak’ta yapılan CES 2022 etkinliğinde ise Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan PlayStation VR2’yi resmi olarak duyurdu.

Etkinlikte yeni başlık ilgili hiçbir şey gösterilmezken, teknik özelliklerini önceden beridir biliyoruz. PlayStation VR 2 PS5 ile çalışıyor olacak. PlayStation El Kontrollerini de değiştirmiş ve ismine Sense Kontrolcüsü adını vermiş. Teknik özellikleri ise şöyle:

  • Görsel Derinlik: Daha yüksek çözünürlükte olacak. PlayStation VR 2 4K HDR görüntü, 110 derece alan görüntüsü ve foveasyon görüntü oluşturma teknolojisine sahip olacak. OLED ekran ile 2000×2040 çözünürlük ve 90/120hz görüntü tazelemeye sahip olacak.
  • Başlık Kontrolcü Takip Sistemi: Dış bir kameraya ihtiyaç duymadan, başlığın içinde ve dışında yer alan sensörler sayesinde VR hareketleri saptayabilecek.
  • Yeni Sensör Özellikleri: PS V R2’nin his teknolojisi göz takip sistemini, başlık dönüt sistemini, 3D sesleri ve yeni Sense Kontrolcülerini kullanarak yepyeni bir sistem geliştirdi. Oyuncuları oyunun içine daha çok çekmek için başlığa titreşim gönderecek. Örneğin, heyecanın yükseldiği noktalarda oyuncular oyun karakterlerinin nabzını hissedebilecek, kafasının yanında hızla geçen objeleri hissedebilecek ya da bir araç ile giderken karakterin hızını hissedebilecek. Bunlara ek olarak yeni 3D ses sistemi de oyuncunun etrafında olan biten sesleri iliklerine kadar hissetmesini sağlayacak.

PlayStation VR2

Bütün bu geliştirmelerin yanı sıra bir de PlayStation VR 2’nin yeni kontrolcüsü PlayStation VR 2 Sense kontrolcülerinde haptic feedback ve adaptive trigger sistemi de yer alacak. PlayStation VR 2’nin kurulumu gayet basit olacak, VR 2’den gelen kabloyu direkt PS5’inize bağlayıp VR dünyasına giriş yapabileceksiniz.

Ryan aynı zamanda VR 2 ile çalışacak Horizon Call of the Mountain oyununu da tanıttı. Horizon Forbidden West’i takip edecek oyuna ait bir çıkış tarihi bilinmiyor. Trailerı aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Futbol oyunları sever, YouTube içerikleri üretir...
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir