İncelemeler

Souls Türünün Şirin Veliahtı Eldest Souls İncelemesi

Günümüz rol yapma oyunlarının bir nebze olsun standardize edildiğini söylemek bence mümkündür. Baktığınızda muhakkak bazı kısımların benzer olduğunu, hatta tıpatıp aynı kurgulandığını çoğu oyunda görüyoruz. Bir rol yapma oyunu hayranı olarak farklı yaklaşımlar görmek içten içe beni heyecanlandırıyor. 2021 yılına doğru giderken bazı rol yapma oyunlarını hedefimize aldık ve büyük bir dikkatle takip etmeye başladık. Bu gayri resmi listemizin ikinci oyunu ise “Eldest Souls”.

Bağımsız bir stüdyo olan Fallen Flag tarafından geliştirilen Eldest Souls, “Souls” tipinin pixelize edilmiş şekli olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada söylemeliyim ki Souls oyunlarını oynamayı beceremem. Bana göre öncü bir taktik ve soğukkanlılık gereklidir ama bu ikisinden ne yazık ki yoksunum. Buna rağmen demo versiyonunu oynayabildiğim oyun olmayı da başarmıştır.

Karanlık bir fantazya dünyasında geçen Eldest Souls’da yağmur yağarken ağır kılıcımızı taşıyoruz ve amacımız Eski Tanrıları bulmak ve öldürmek. Ne hikmettir ki bu Eski Tanrılar bir süredir tutsaktı ama serbest kalan, Dünya’yı yaşanmaz bir yer haline getirmek için çalıştı. Büyük Kral, askerlerini Tanrıların üzerine sürdü ama kısa bir zaman diliminde tüm Dünya sessizliğe büründü. Ta ki “Start” tuşuna basana kadar.

Harabeler arasında kader şekillendiriyoruz.

Yalnız bir savaşçı olarak kale harabelerinde Tanrıları yani “boss”ları bulmaya çalışırken bir yandan da gizemli olaylar ve NPC’ler ile karşılaşacağız, yan görevlere bakacağız ve karanlık sırlara ulaşacağız. Souls oyunlarına yabancı olmam ne yazık ki işimi daha çok zorlaştırıyor çünkü geliştiricilere göre savaşlar oldukça dinamik, hızlı ve ölümcül olacak. Her boss’ta taktik yapmalı ve dövüş mekaniği ortaya koymalısınız. Unutmayın ki Tanrı ne kadar büyük ve güçlü gözükürse gözüksün, taktiğimiz yaşadığı süreçte umut var demektir. Oyunun Pixel olması her ne kadar baştan başlama duygusunu tetiklese de Tanrılardan daha güçlü olduğumuzu kanıtlamamız şart.

Kolay kavranan hikayesinin yanında bana ilginç gelen bir başka özellik ise oyunda Tanrılardan başka hiçbir yaratık bulunmaması. Sadece boss ve savaşçımız harabeler arasında kıyasıya karşı karşıya gelecek. Ama ödülü de buna layık olacak zira her Tanrıyı öldürdüğümüzde onun bazı güçlerine erişmiş olacağız. Bu da her karşılaşmayı benzersiz kılacak.

Kıssadan hisse Eldest Souls, içinde yatan zorlukları Pixel grafikleri gibi şirin bir şekilde göstermeyi başarıyor. Tedirginlik duyguları içerisinde bir kez başladığımızda ise bağımlılık kendi döngüsünü tamamlıyor. Eldest Souls, oynanışındaki basitlik ama özgünlük ile listemde yerini aldı. Ayrıyeten geliştiricilerin Eldest Souls’ın yapım aşamasıyla alakalı pek bilgi vermemesi de oyundaki içeriklerin ne olacağına dair merakımı tetikliyor. Ama bizim için hava hoş, tek yapmamız gereken Tanrı avlamak!

Duyuru Fragmanları

Oyunun Steam sayfasına ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu