Square Enix Kendi Stüdyolarından Hisse Satmaya Olumlu Bakıyor

Square Enix, düzenlediği toplantıda kendi stüdyolarından hisse satmak istediğini ve kaynaklarını Japon oyunlarına aktaracağını belirtti.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi
Square Enix

Final Fantasy ve NieR gibi markaların yanı sıra Tomb Raider ve Just Cause serilerinde de büyük bir rolü olan Square Enix, bugünlerde ciddi bir yapılanma içerisine girmiş durumda. Öyle ki geçtiğimiz aylarda firmanın kendi Montreal stüdyosunu da satması ise sadece bir başlangıç.

Nitekim bu yolculuğu doğrular şekilde Square Enix, sermaye verimliliğini arttırmak adına bünyesindeki bazı geliştirici stüdyoların hisselerini satma kararlılığında olduğunu duyurdu.

Square Enix daha fazla stüdyo satışına sıcak bakıyor

Cuma günü firmanın gerçekleştirdiği ve finansal durumların tartışıldığı toplantı sonrasında Japonya’da bulunan analist David Gibson, Twitter üzerinden bir özet paylaştı.

Gibson’a göre Crystal Dynamics ve Eidos Montreal’in Embracer Group’a satılması firmanın planlarının sadece birinci aşamasıydı. Bundan sonra gelecek ikinci aşama ise stüdyolardan gelen sermaye yapısının çeşitlendirilmesini konu alıyor.

Gibson, Square Enix’in şu anda bir durum değerlendirmesi yaptığını ve kaynakların Japon oyunlarına doğru kaydırılacağını belirtiyor.

“Oyun yapmanın artan geliştirme maliyetleri; %100 sahip olunan stüdyolarla seçici olmaları ve genişlemeyi sınırlayan kaynakları yoğunlaştırmaları gerektiği anlamına geliyor. Bu nedenle, yayıncı “stüdyo portföy incelemesi yapıyor” olacaktır.

Bazı stüdyolar %100 kalacak, diğerleri ise değişecek (öz sermaye yöntemi veya ortak girişim). Firma, “stüdyo portföyünü genişletmek için araştırma yapmaya” da çalışmaya başladı.

En büyük etki AB / ABD stüdyoları üzerinde büyük IP’ler etrafında ve değişikliklerin firmanın “esas olarak Japonya IP’lerine kaynak tahsis edebileceği” anlamı çıkarılabilir.

Dolayısıyla Square Enix, sermaye verimliliğini artırmak için stüdyolarındaki hisselerini başkalarına satmaya çalışıyor, Sony, Tencent, Nexon gibi şirketlerin hazır alıcı halde bulunurken ilgilenmesini beklerim.”

Gibson’un raporları, firmanın böyle bir harekete girişmesinin alışılmadık olduğunu çünkü Square Enix’in kendisini idame ettirmesi adına elinde elbette stüdyoların olası satışlarından gelecek paradan daha fazla para bulunduğunu da gösteriyor.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir