Stardew Valley’in Geliştiricisinin Yeni Oyunu Hakkında Tüm Bildiklerimiz

Stardew Valley'in ardından Haunted Chocolatier hakkında kısa bir yolculuğa çıkalım.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
3 Dk Okuma Süresi

2016 yılında çıkış yapmasına rağmen halen daha zevkle oynanan ve başladığınızda en az birkaç saatinizi kolaylıkla harcayabileceğiniz Stardew Valley, bildiğiniz üzere tek kişi tarafından geliştirilmişti. Eric Barone (ConcernedApe), yapımın başarısının ardından yeni bir proje üstünde çalışacağını belirtmiş ve vaktini buna yöneltmişti.

2021 yılının Ekim ayında ilk kez duyurulan Haunted Chocolatier, Stardew Valley’in izinden gitse de birçok farklı özelliğiyle de öne çıkıyor. Hayaletler, çikolatalar ve bol aksiyon içeren oyun hakkında tüm bildiklerimizi kısaca özetleyelim.

Stardew Valley’in kardeşi Haunted Chocolatier

Eric Barone, öncelikle oyun için bir çıkış tarihi ve platform bilgisi vermedi. 2021 yılında düzenlemiş olduğu bir soru cevap etkinliğinde oyunun PC için kesin çıkacağını ama başka platformlara da sıcak baktığını belirtmişti. Stardew Valley’nin 1.6 güncellemesi geliştiriciyi biraz yavaşlatsa da oyunun yapımına tekrardan geri dönmüş olduğunu düşünebiliriz.

Oyunun temelinde malzeme toplamak, bu malzemelerle çikolata üretmek ve bir çikolata dükkanını işletmek yatsa da yayınlanan erken oynanış görüntüleri bize yapımın daha kombat ağırlıklı olduğunu gösteriyor. Malzemeleri toplamak için keşfe çıkarken birçok canavar da bize engel olmaya çalışacak.

hc1

Çikolata dükkanını istediğimiz gibi dekore edebilirken bulunduğumuz kasabada başka insanlarla da iletişim halinde olabileceğiz. Stardew Valley daha geleneksel bir yapıdayken (geliştirici bunu güneş gibi betimliyor) Haunted Chocolatier ise daha fantastik bir şekle bürünecek, tıpkı bir ay gibi.

Çikolata keyifli olanı temsil ediyor. Perili şato, bilinmeyenin cazibesini temsil ediyor. Hayaletler geçmişin izlerini temsil ediyor. Bunların hepsi önemlidir. Ancak bu oyunun perili bir şatoda hayaletler içermesi nedeniyle bunun kötü ya da olumsuz bir oyun olduğunu bir an bile düşünmeyin. Tam tersine, bu oyunun olumlu, canlandırıcı ve yaşamı onaylayan olmasını amaçlıyorum. Bununla birlikte, Stardew Valley çoğunlukla güneşin enerjisini kanalize ediyorsa, Haunted Chocolatier da ayın enerjisini kanalize ediyor. Her ikisi de hayati önem taşıyor.

İlk oynanış videosunda ve sonradan yayınlanan görüntülerde de bu kombat ağırlığını daha iyi hissediyoruz. Kullanılabilecek farklı silahlar ve darbeleri saptırmaya yarayan kalkanlar da oyunda yer alacak. Birçok saldırı kalkanla engellenebilir olacak ve bunu yapmak, düşmanın sersemlemesine ve hızlı saldırılara izin vermesine yol açacak.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir