Steam Deck, Steam Kütüphanemizdeki Her Oyunu Açamayacak

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
2 Dk Okuma Süresi

Geçtiğimiz aylarda Valve, yeni donanım hamlesi olan taşınabilir oyun bilgisayarı Steam Deck‘i bizlere tanıtmıştı. Ancak cihaz oyuncular arasında tartışmalara sebebiyet vermişti. Tartışmaların en büyük konusu ise bu donanım sayesinde her oyunu oynayabilecek miyiz?

CodeWeavers CEO’sundan Steam Deck İçin Önemli Açıklamalar

Valve’ın Proton geliştirici ortağı CodeWeavers CEO’su Steam Deck hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Proton ilk olarak Linux kullanıcılarının Windows için geliştirilmiş oyunları oynaması için tasarlanmıştı. Bu program sayesinde çoğu Linux kullanıcısı uyumluluk sorunu çözülen oyunları oynayabiliyordu. Peki bu yazılımın Steam Deck ile alakası nerede? Steam Deck, SteamOS 3.0 işletim sistemi yüklü olarak gelecek ve Steam kütüphanemizde bulunan oyunları oynamamızı sağlayan yazılım ise Proton olacak.

Codeweavers CEO’su James B. Ramey, Valve tasarımcılarının Steam Deck hakkında yaptığı açıklamaların yanlış yorumlandığını, Steam Deck’in donanımının ne kadar güçlü olsa da yazılım uyumunun atlandığını söyledi. Hali hazırda ProtonDB veri tabanında 16.000’den fazla oyun bulunduğunu, fakat oyunların hepsinin stabil çalışmadığının unutulmamasını istedi. Uyumluluk sorunu çözülen oyun sayısı her geçen gün artmaya devam etse de Proton’un desteklemediği bir sürü oyun bulunuyor. Bu oyunların çoğu da bağımsız yapımlar değil, tam tersine büyük yapımlar…

valve steam deck

Proton’un desteklemediği büyük oyunlardan bazıları ise şunlar: Destiny 2, Apex Legends, Fall Guys, Paladins, Grid 2, PUBG, CoD: Black Ops 2, Dead by Daylight, For Honor, DayZ, Crossout, Warface, Anno 2070 ve Insurgency.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir