Steam, Mart Ayı Donanım ve Yazılım Anketi Sonuçlarını Yayınladı

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
2 Dk Okuma Süresi

Dünyanın en büyük oyun platformu ve dijital oyun mağazası olan Steam, aynı zamanda kullanıcılardan topladığı veriler ile beraber donanım üreticilerine destek oluyor. Kullanıcılardan topladığı bu verileri ise her ay “Steam Donanım ve Yazılım Anketi” adı altında yayınlıyor.

Steam kullanıcılarının platform ile paylaştıkları veriler ve bilgiler sayesinde oluşturulan istatistikler, oyuncuların en çok hangi donanımları tercih ettiğini ve donanım üreticilerinin arasında yaşanan rekabeti en anlaşılır biçimde gözler önüne seriyor. 2022 yılı Mart ayında da toplanan verilere göre yıllardır sürdürülen NVIDIA ve Intel liderliği hala daha devam ediyor ve bu ayda oyuncular tarafından en çok tercih edilen markalar olmayı başarıyor.

Steam Donanım ve Yazılım Anketi Mart 2022 Verileri

Paylaşılan verilere bakıldığında kullanıcıların %69,34’ü, kullandıkları bilgisayarlarında Intel işlemci kullanmayı tercih ediyor. İşlemci dünyasının bir diğer en önemli markası olan AMD ise %30,66’lık bir kesim tarafından tercih ediliyor.

Son dönemde ülkemizde ulaşılması en zor donanımlardan biri olan ekran kartlarına geldiğimizde ise, AMD tıpkı işlemci pazarında olduğu gibi yenilgiyi bir kez daha tatmış olarak görünüyor. Kullanıcıların %77,13’ü ekran kartı olarak Nvidia, %14,15’lık kısmı ise ekran kartı olarak AMD tercih ediyor. Geriye kalan %8,52 kullanıcı ise Intel ekran kartı kullanıyor.

Steam

Steam tarafından paylaşılan verilerin öne çıkanları; 

  • Tüm oyuncuların %51,48’ü 16 GB RAM,
  • %33,52’si 4 çekirdekli işlemci,
  • %7,95’i NVIDIA GeForce GTX 1060 ekran kartı,
  • %67,24’ü 1920 x 1080 çözünürlüğü,
  • %52,68’i’ü 1 TB’tan fazla depolama alanını,
  • %74,69’u Windows 10 64 bit işletim sistemini tercih etti.
Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir