Steam Next Fest’te Hangi Aksiyon ve Macera Oyunlarını Oynamalı?

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
8 Dk Okuma Süresi

Eski adıyla Demo Festivali veya günümüz şekliyle Steam Next Fest sonunda geldi çattı. Özellikle de indie oyunlarla yatıp kalkan biri olarak bu etkinlik, keşfedilmesi gereken 700’den fazla oyunla beni büyülemeye devam ediyor. 1 Ekim’den 7 Ekim tarihine kadar sürecek olan bu cümbüşü ise elbette boş geçemezdik veya geçemezdim?.. Etkinliğin sunduğu çeşitlilik sayesinde her gün, bir oyun türündeki dikkat çeken oyunları listelemeye ve siz değerli takipçilere sunmaya karar verdik. Pazar gününe “Aksiyon ve Macera” türleri ile başlıyoruz.

Steam Next Fest’te Aksiyon ve Macera Türlerinin Gözde Oyunları

Kitap okumayı sevenler ve onların içindeki maceralara dalmak isteyenler burada mı? Peki bunun yanında dungeon crawler aksiyon oyunlarını nerede görsem oynarım diyenler? Her bir görevin bambaşka diyarlara ve hikayelere açıldığı The Bookwalkers, kitapların içine girdiğinizde keşfedilmesi ilgi çekici mekanlar ve zengin bir oynanış sunuyor. Gizemli bir zindandan terk edilmiş bir uzay aracına kadar gerçek dünya ile anlatı dünyası arasında gidip gelin ve önemli eserleri getirip yazma yeteneğinizi geri kazanın. DO MY BEST tarafından geliştirilen ve puzzle bolluğu içinde birçok temayı bir araya getiren macera oyunu The Bookwalkers‘ın çıkış tarihi ise şimdilik belli değil.

steam next fest

Disco Elysium’a alternatif arayanlara müjdemi veririm! RPG elementlerine sahip aksiyon macera oyunu Undungeon, tam da text tabanlı ama dinamik kombat mekanikleri de içeren bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Tanrı tarafından yaratılan bir Herald olarak çizgisi bozulan ve çatırdamaya devam eden çoklu evren kavramını düzeltmek ve iç içe geçmiş yedi Dünya varyasyonunu birbirinden ayırmanız gerekiyor. Farklı dünyalar içerisinde seyahat ederek görevleri yerine getirin ve birçok karakter ile diyalog haline girin. Laughing Machines tarafından geliştirilen ve 2D pixel grafikler eşliğinde sıkılmadan oynayabileceğiniz Undungeon, 2021 yılının dördüncü çeyreğinde çıkış yapacak.

Picture1342

Endling’den sonra anlatmak istediği hikaye ve temalarıyla beni büyüleyen bir başka oyun da NeJ oldu. Başkalarının gözünde canavar olma tehlikesini göze alarak ormanın derinliklerinde küçük köpeğini korumak isteyen bir karakteri canlandırdığımız bu oyunda dostluk ve yalnızlık duygularını yoğun bir şekilde hissediyoruz. Elle çizilmiş grafikler ve ince elenip sık dokunmuş müzikleri ile birlikte sözsüz bir anlatı sunan oyun, vermek istediği mesajın mükemmeliyetini de ortaya çıkarıyor. Makine mühendisi Ben Lega tarafından geliştirilen ve şiirsel bir deneyim ve içsel bir macera içeren NeJ, 2022 yılının ikinci çeyreğinde çıkış yapacak.

Picture4

Indie oyunlar çerçevesinde ismini sıkça duyduğumuz bir başka oyun da ANNO: Mutationem idi. Cyberpunk bir dünyada geçen ve 2D ile 3D pixel grafikler arasında mükemmele yakın bir balans yakalamış olan bu oyun, yer yer RPG elementleri de içerse özünde tam bir Japon aksiyon macera yapımıdır. Ann isimli kadın bir karakteri yönettiğimiz kişisel görevimizi yapmak kaydıyla bu oyunda değişik kombolar yapabilir ve 3D evrende mekanları keşfedebiliriz. Üstüne üstlük uğursuz mega şirketler, gizemli uç gruplar ve kelimelerin ifade edebileceğinden daha tuhaf yaratıklarla dolu böyle bir metropolis varken işimiz hiç kolay olacakmış gibi görünmüyor. ThinkingStars’ın geliştirdiği yenilikçi ve benim için de ilk Japon indie oyunu olma özelliği taşıyan ANNO: Mutationem, bu yıl içerisinde çıkış yapacak.

Picture1 2

Üstteki cümleme ek olarak Blind Fate’in oynadığım ikinci Japon indie oyunu olduğunu söylemem gerekiyor. Japon halk hikayelerinin cyberpunk ve distopik bir dünyada geçen hallerini konu alan bu oyun, hack’n’slash türünde hızlı ve dinamik bir aksiyon sunuyor. Düşmanları çoğunlukla göremediğiniz ama seslerinden duyarak anlayabildiğiniz yapımda her bir katana darbesi onları biraz daha görünür kılıyor. Sinematik aksiyonun yandan görünümlü kombat ile birleşmesi de tahmin edebileceğiniz üzere ilgi çekici. Kör bir Yami olarak geçmişin kandırılabilir izlerini takip edin ve görüşünüzü geri kazanın. Troglobytes Games’in geliştirmekte olduğu side scroller aksiyon macera oyunu Blind Fate: Edo no Yami, 2022’nin birinci çeyreğinde çıkış yapacak.

2323

Gözümüze çarpan ve ileride bir arsa misali değerleneceğini düşündüğümüz oyunları bir kenara bıraktığımıza göre Steam’de bahsetmeden geçemeyeceğimiz diğer oyunlara hızlıca bir göz atalım.

Aksiyon ve Macera Türlerinin İlgi Çeken Diğer Oyunları

Mobil platformlarda yer alan Pixel Dungeon’a hepimiz aşinayızdır. Özellikle PC hedefinde aksiyon macera ve hafif roguelike türüne kayan hızlı bir oyun arayanlar için Spirit of Arx, tam aranan niteliklere uygun bir oyun olarak gözümüze çarpıyor. Üç karakter sınıfından birini seçerek her bir seviyeyi tamamlamaya çalışın ve Arx’ın hükümdarlığını sona erdirin. Istırap ve sefalet arasında dolanarak düşmanları temizleyin ancak bunu yaparken de tabii ki ölmemeye çalışın. ARX Media tarafından geliştirilen klasik ama bakılmadan edilemeyecek aksiyon roguelike Spirit of Arx, bu yılın kış ayında çıkış yapacak.

1 2

Terraria’dan önemli ölçüde esinlenmiş Outworlder, galaksinin derinliklerinden gelmiş ama bilinmeyen bir gezegende hayatta kalmaya çalışan karakterimizi konu alıyor. Parçalanmış uzay gemisinden çıktığınız anda istediğiniz yere gidebilir ve istediğinizi yapabilirsiniz. Elbette hayatta kalma, birinci unsurunuz olarak kalmalı ve çevrenizdeki tehlikelere karşı güvende olmalısınız. Kurtulanlarla buluşun, ani gelişen hava olaylarına karşı barınak kurun ve bir koloninin temellerini atın. Igloosoft tarafından geliştirilen çok oyunculu modu destekleyen 2D macera oyunu Outworlder, çok yakında erken erişim için uygun hale gelecek.

Picture2 1

Geçtiğimiz indie oyun haberleri bülteninde de yer verdiğimiz The Good Life, artık sıkça ismini duyduğumuz bir oyun haline geldi. Kimisi bu oyunun neden simülasyon türü altında bahsedilmediğini tartışacaktır ama şahsen yapımın macera veya aksiyon kısmının daha ağır bastığını düşünüyorum. Kendisini New York’taki evinden uzaklarda bulan Naomi Hayward, borç içinde yüzerken çalıştığı gazete tarafından bir gizemi araştırmakla görevlendirilir. Fotografi yeteneğinizi kullanarak kasaba sakinlerinin sakladığı gizemleri ortaya çıkarın ve bunu yaparken de bulunduğunuz mekanı keşfetmeyi unutmayın! White Owls Inc.’in geliştirdiği araştırma temalı aksiyon oyunu The Good Life, 15 Ekim tarihinde çıkış yapacak.

Picture3

Steam Next Fest’in göze çarpan aksiyon ve macera oyunlarını derlemeye çalıştık. Elbet dikkatimizden kaçan oyunlar olacaktır ama günün birinde onları da belli bir seviye ve kitleye ulaşmış halde gördüğümüzde neden üzülelim ki? Aksiyon ve macera oyunları benim tarzım değil diyorsan, ya simülasyon oyunlarına göz gezdirmeni ya da yarını beklemenizi öneririm çünkü yarın bambaşka bir kategori ile karşınızda olacağız!

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image