Steam Next Fest’te Dikkat Çeken Yerli Yapımlarımız

Yüzlerce Indie oyunun katılımıyla Steam Next Fest resmen başladı. 26 Haziran'a kadar sürecek olan festivalde dikkat çeken yerli yapımlarımız karşınızda.

Berke Sönmez
Berke Sönmez - Editör
5 Dk Okuma Süresi

Oyun dünyasının şatafatlı büyük yapımları olduğu gibi nadide bağımsız yapımları da elbet bulunuyor. Daha kısıtlı bütçelerle daha düşük bir iş gücü ile tüm şartları zorlayarak oyunculara ürün sunan firmaların, değerlendirebileceği belki de en büyük fırsat kapıda. Steam Next Fest başladı ve bizler, yani MisteRNOOB sizler için dikkat çeken görülesi, denenesi yerli yapımları derledik.

Steam Next Fest’te Bulunan Türk Oyunlar:

1- Digs

Oyunumuza ismini de veren Digs‘ler elmaslarımıza göz dikmiş. Maden arayışınızda sizlere engel olmak isteyecek bu canlılara, karşı koymanın sırrı ise yine madenlerde. Çeşitliliğin ve rastgeleliğin içerisinde bulduğunuz kuleler ve tuzaklar arasında yapacağınız seçimler ve stratejiler; rogue like, tower defense oyununun temelini oluşturuyor.

2- The Unfettered

15 kişilik bir ekip tarafından Unreal Engine 4 ile geliştirilen The Unfettered, bir aksiyon rol yapma oyunu. Souls like türünün etmenlerini barındıran yapım gizemli bir savaşcı kadın etrafında şekillenmekte. Fantastik bir evrende şeytani ruhlara karşı bir macera yaşamak istiyorsanız seçilmiş kişi Luna sizsiniz demektir!

3- Missiles Away

Bir uzaylı ırkının istilası sonucu insanlık kritik saatlerle baş başa. Rogue like elementleri sağ olsun çeşitli özellik ve güçlendirmelerle adeta bir atak helikopteri rolüne bürünüyoruz. En azından bir atak helikopteri pilotuna. Uzaylı patlatmalı akıcı bir FPS oyunu arayışında iseniz Missiles Away doğru bir tercih olabilir.

IMG 2175

4- Demolition Party

Az önce bir atak helikopteri olduk sıra ise şimdi araba olmakta. Üstelik bu sefer tek başımıza da değiliz, arkadaşlarımız da araba. 4 kişiye kadar desteklenen co-op parti oyunu Demolition Party, sona kalan tek bir araba olana kadar devam ediyor. Sona kalmak içinse yapmanız gereken oldukça basit; patlama ve lava düşme.

5- Survivors of the Dawn

Araba ve atak helikopteri olduktan sonra artık insan bedenine dönmenin vakti geldi. Survivors of the Dawn Dünya topraklarının da dışında geçen bir intergalaktik macera sunuyor. Karşımıza çıkan yaratıklara peynir ekmek gibi mermi yedirerek ilerlediğimiz savaşlar, seçimleri de beraberinde getiriyor ki böylelikle hikaye de ilerleyebilsin. Bu seçimlerin oynanış tipinize etkisiyle de hayatta kalma zorluğunu belirlediği söylenebilir.

6- Scions: Battle Eternal

Scion, ölümden sonra ruhları birer yıkım silahına dönüştürülen kişilere verilen isim anlamına gelmekte. Düşmanlarla karşılaşarak yeni Scionlar, yetenekler, haritalar, silahlar ve büyüler açmak genel amacımızı oluştursa da bununla sınırlı değil. Yeteneklerimizi daha güçlülerini oluşturmak üzere birleştirmek, düşmanlarla olan karşılaşmaları ilgi çekici kılıyor. Steam Next Fest’te bulunan Rogue like yapımlar arasında öne çıkan Scions Battle Eternal, oyuncuları zindanlarına davet ediyor.

7- Borderwatch

Önerilerimizde Dünya topraklarına henüz geri dönmemizle beraber Borderwatch karşılıyor bizleri. Ancak tek karşılayan Borderwatch değil, zombi benzeri enfekte yaratıklar sürü sürü peşimizde. Kısıtlı silahlar ve kaynaklarla nasıl stratejiler uygulayıp hayatta kalmak sizin ve elbette arkadaşlarınızın üzerine vazife. Ankara başta olmak üzere Abu Dhabi ve 51. Bölge gibi alanlar sürü sürü zombi ile oyuncuları beklemekte.

8- Compass of the Destiny İstanbul

Mekandan mekana atladık sıra geldi artık zamanda bir değişikliğe gitmeye. Compass of the Destiny: İstanbul, isminden de anlaşıldığı üzere İstanbul’da geçiyor ancak 17. yüzyıl Osmanlısında. Bol bol gizem, bulmaca çözüp düşmanlarla yüzleşeceğiniz macerada pek çok olay da gerçeğe dayanmakta. Fıtrat alemine geçebilmenizi sağlayan pusula yapım boyunca pek çok işleve sahip olacak. RPG elementlerini Hack&Slash bir oynanış ile birleştiren oyun Steam Next Fest’te oldukça dikkat çekiyor.

9- New Cycle

Kıyamet sonrasını konu alan New Cycle, insanlığın yeniden medeniyete ulaşma sürecini birinci elden deneyim etme fırsatı sunuyor. Geliştirici Core Engage‘in ilk projesi olmasına rağmen grafik ve detay açısında da kuvvetli görünen yapım stratejilerinizi bir sınava tabi tutacak. Halkınızın ihtiyaçlarını karşılamak koşuluyla şehrinizi kademe kademe büyütmek, siz yeni yaşam döngüsü kurucusunun elinde.

26 Haziran tarihine kadar sürecek olan Steam Next Fest’te pek çok oyunun demosu erişilebilir durumda. Hem Steam Next Fest’in tadını çıkarmak hem de yerli yapımlarımıza destek olmak istiyorsanız, bu oyunlara ve elbet demolarına göz atmak isteyebilirsiniz.


Bu makaleyi paylaş
By Berke Sönmez Editör
Takip et
"Praise The Sun"
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir