Steam Önerilen Dolar Kurunu Güncelledi, Oyun Fiyatları Yükselmeye Başladı

Surlarının yakın zaman önce düştüğü son kalemiz Steam, artık tamamen yıkıldı.

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
3 Dk Okuma Süresi

Döviz kurlarında yaşanan artış her ne kadar günlük hayatımızda kullandığımız birçok ürünlerin fiyatlarına kötü anlamda yansıyor olsa da gün geçtikçe bu durum Steam gibi dijital oyun satış platformlarında da haliyle karşımıza çıkıyor. Bir süredir firmalar artık rutin diyebileceğimiz şekilde kendi geliştirdikleri oyunların fiyatlarını arttırmaya başlamıştı.

Ancak her ne kadar bu durum şu ana kadar yalnızca firmalar özelinde olsa da surları yıkılmaya başlayan son kalemizi Steam‘i tamamen kaybettik. Geçtiğimiz saatlerde dijital oyun satış mağazasının ülkemiz nezdinde önerdiği dolar kuru güncellendi. Bu güncellemenin ardından, domino etkisi diyebileceğimiz şekilde zamlar yağmaya başladı.

Steam, Ülkemiz için Önerdiği Kur Seviyesini Güncelledi

Steam geliştirici hesabına sahip olan şirketlere ve tekil oyun geliştiricilerine “Pricing Tool” ismini verdiği bir hizmet sunuyor. Bu hizmet sayesinde mağazanın hizmet verdiği her ülkede ki ekonomik durumları tek tek incelemenize gerek kalmıyor ve bahsi geçen ülke için fiyat önerileri alıyorlar. Hatırlatmamız gerekiyor ki oyun geliştiriciler önerilen fiyatları kullanmak zorunda değil, kendi istedikleri fiyatları koymakta tamamen özgürler. Ancak özellikle küçük çaplı yani bağımsız geliştiriciler önerilen fiyatlara büyük oranda uyuyorlardı.

Bağımsız bir geliştirici oyununu Steam‘de yayınlamak istediği zaman “Pricing Tool” sayesinde fiyat belirleyip kolayca yayınlayabiliyordu. Geçtiğimiz saatlere kadar ise ülkemiz için önerilen dolar kuru 1.8TL olarak görünüyordu. Ancak ne yazık ki ülkemizde yaşanan ekonomik problemlerden dolayı bu önerilen kur 8.5TL ila 10.5TL arasında güncellendi.

10 dolar fiyat etiketine sahip oyunlar ülkemizde ki önerilen satış fiyatı 105TL, 60 dolar fiyat etiketine sahip oyunların ise önerilen satış fiyatı 510TL oldu.

Kült Haline Gelen Oyunların Fiyatlandırmalarıda Güncellenmeye Başladı

Güncellenen kur seviyesi ilk olarak her indirimin gözdesi Valve oyunlarında karşımıza çıktı. Sistemi çok iyi olmayan oyuncuların genel olarak tercih ettiği Left 4 Dead, uzun süredir 18TL‘den satılıyordu. İndirimlerde oldukça düşük ücretlere aldığımız bu oyunun fiyatı geçtiğimiz saatlerde 105TL olarak güncellendi. Yaşanan bu değişim “Türk Lirası” için oyunlarına otomatik olarak fiyatlandırma yapan birçok geliştirici tarafından yapılacaktır.

Bu akşam saatlerinde başlayacak olan Steam Cadılar Bayramı İndirimleri, bu fiyatlara oyun alabilmek için son çaremiz olabilir.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir