The Game Awards 2018’in Kayıp Indie Ödülü Bulundu

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
3 Dk Okuma Süresi

The Game Awards 2018 uzun süre unutulmayacak yapımlarla ve olaylarla oyun dünyasının hafızasında kalmaya hala devam ediyor. O yıl çıkmış olan God of War, Red Dead Redemption 2,  Dead Cells, Monster Hunter: World gibi türlerinin öncüleri olan ve hala olmaya devam eden yapımların yanı sıra The Game Awards 2018’de “En İyi Bağımsız Oyun” ödülünü alan Celeste’nin ödülünün yapımcılara ulaşamadan kaybolması da bu ödül törenini unutulmaz kılan detaylardan biriydi.

Kanadalı oyun tasarımcıları Maddy Thorson ve Noel Berry tarafından geliştirilmiş bir platform video oyunu olan Celeste, bir Game Jam için prototip olarak dört günde hazırlanması ve sonrasında ise tam bir oyuna çevirme kararı alınmasından sonra o yıl en sevilen bağımsız yapımlar arasında yerini almayı başarmıştı. Bu başarısından ötürü The Game Awards 2018’e “En İyi Bağımsız Oyun” kategorisinde aday gösterilmiş ve ödülü kazanmıştı. Ancak o ödül olarak verilen heykelcik hiçbir zaman yapımcıların eline ulaşamamıştı.

 

The Game Awards

2018 galasında heykelcik, gösterim sırasında yayıncı Ninja tarafından geliştiricilere sunuldu. Ancak formalite gereği stüdyoya postayla gönderilmek üzere alındı ancak o kargo alıcıya asla ulaşamadı. Şu ana kadar kimsenin ona gerçekte ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Ta ki aradan 4 yıl geçip bir Youtuber’ın heykelciği şans eseri satın almasına kadar.

Geçtiğimiz günlerde yayıncı PrestigeIsKey, bu ödülün bir kopyasına sahip olmanın harika olacağına karar verdi. Ebay’deki ilanları ararken, gerçek bir heykelcik için bir müzayede buldu. Tam emin olmamakla birlikte bu heykelciğin sahte olup olmadığından şüphelendi ancak bir şans vermeye karar verdi ve 375 dolar artı nakliye ücreti ödeyerek satın aldı.

Paket kendisine ulaştığında, 2018’in en iyi bağımsız oyunu için The Game Awards verilen orijinal heykelcik olduğu ortaya çıktı. Heykelciği müzayedeye koyan satıcı, bu öğeye nasıl sahip olduğundan tam olarak emin değil. Tek bildiği, bunun bazı tasfiye işlemlerinin parçası olduğu. Tüm bunların ardından PrestigeIsKey, Celeste’nin geliştiricileriyle iletişime geçti ve onlara ödülü göndermeyi teklif etti. Yapımcılar ise minnettarlıklarının belirtisi olarak, satın alma ve nakliye masraflarını geri ödemeye ve oyunun birkaç imzalı kopyasını ona gönderme sözü ile bu teklifi kabul ettiler.

PrestigelKey’in The Game Awards 2018 Kayıp Heykelcik Videosu

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir