The Last Dead End PS4 İncelemesi

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
5 Dk Okuma Süresi
The Last Dead End PS4 İncelemesi
7 PC
The Last Dead End İncelemesi

Azerbaycan merkezli firma AzDimension tarafından geliştirilen ve PC için 2018 yılında çıkış yapan The Last Dead End, Bakü’de geçen FPS, korku oyunu. FPS dedik ancak oyunun keşif bölümleri ise 3. Şahıs kamera açısında oynanıyor onu da ekleyelim.

Oyun 23 ve 24 Aralık tarihlerinde ise Playstation 4, Xbox One ve Nintendo Switch için de çıkışını gerçekleştirdi. Ben de bir Azerbaycan Türk’ü olarak, oyunu Playstation 4 üzerinden bir kez daha bitirdim ve sizlere oyun hakkında bir inceleme yazısı hazırlamak istedim. O zaman başlayalım.

Hikaye (Spoiler İçerir):

Oyunda hayat verdiğimiz ana karakterimiz bir bilim adamı olan Ferhad Novruzov. Novruzov Bakü’ye bir televizyon kanalına belgesel çekmek için geliyor. Ayrıca Azerbaycan’nın eski dini zerdüştlüğü konu alıp, Dede Korkut destanından karakterleri de kendisinde bulundurmakta.

Kısacası Ferhad Novruzov adlı bilim adamının Bakü’de başına gelen olayları anlatıyor oyun. Çokça detaya girip çokta spoiler vermek istemiyorum açıkçası. Ancak oyunun finali gerçekten de hoşuma gitti anlatmazsam olmaz. Zira son boss olan ejderhanı yendikten sonra size bir seçim sunuluyor. Ya kötülüğe katılacaksınız ya da iyiliğe. Eğer kötülüğe katılırsanız dünya adeta cehenneme dönüyor. Eğer iyiliğe katılırsanız dünya kötülükten kurtuluyor ama bunu ana karakterin yaptığından hiç kimsenin haberi olmuyor.

Hikaye fena değil ama karakterlerin cansız olması sizi hikayeye bağlayamıyor. Seslendirmeler beni tatmin edemedi. Hikaye sunumu ise fena değil.

Ara sahnelerde ve konuşmalarda hatalar var. Konuşmalar bazen geri sarıyor. Bu da sizi hikayeye bağlanmanızı zorlaştırıyor.

Oynanış:

Genel olarak oynanış fena değil ama çok daha iyi olabilirmiş. Korku oyunu olduğu için bir kaç jumpscare var. Ayrıca oyun sonlara doğru aksiyon oyunu oluyor. PS4’de aim assist yok ve nişan almak çok güç.  Vuruş hissi tok değil. Vuruş hissini hissedebileceğiniz en iyi silah pompalı. 3.cü şahıs kamera açısında geçen bölümler de var. Bu bölümler Bakü sokaklarını keşfetmek için konulmuş olduğu belli. Oyunun güzel atmosferi olduğu için bu bölümlerde sıkılmak zor. Ayrıca oyunun süresi gayet yeterli. Çünkü biraz daha uzatılsaydı kendisini oldukça fazla tekrar edebilirdi.

 • QTE

Gereksiz olmuş ama farklılık katmış.

 • Yakın Dövüş

Tam olmamış. Vuruş hissi tok olsaydı olurmuş. Balta, kılıç gibi yakın dövüş silahları bulunmaktadır.

 • Boss

Her boss’un zayıf noktası vardır. O zayıf noktayı bulduktan sonra çok kolay bir şekilde boss’u öldürebilirsiniz.

Atmosfer:

Genellikle gergin atmosfer bulunmakta ama keşif bölümlerinde size Bakü’nün atmosferini güzel bir şekilde yansıtıyor. Grafitiler, atmosferik şarkılar, tasarımlar atmosferi oldukça güçlendiriyor.

 • NPC’ler çok kötü. Sadece yürüme ve ya oturma için kodlandırılmışlar. Hiç biri bir işle meşgul değil. Böylelikle Şehir kendisini cansız gösteriyor. Bu da atmosferi bozuyor.
 • NPC’lerin seslendirmeleri bayağı kötü. Keşke NPC’e seslendirme koymasaymışlar.
 • Atmosferik müzikleri çok hoş.

The Last Dead End2

Grafikler:

Grafikler çok iyi değil. Bazı kaplamalar kötü, bazı kaplamalar ise fena değil. Hatta kaplamalar bazen geç yükleniyor. Grafik hataları ile karşılaştım ama oyun deneyimini bozmayacak hatalardı.

Oyunun grafiklerini elden geçirip, Remastered adı altında konsollarda çıkış yapsaydı çok daha iyi olurdu. Çünkü bu grafikler hem yeni nesil hem de eski nesil konsollar için uygun değil.

[better-ads type=”banner” banner=”7218″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”0″][/better-ads]

Ekstra:

 • Oyunun PC versiyonunda İngilizce, Rusça, Türkçe ve Azerbaycan Türkçesini desteklemekte. Lakin konsol sürümünde dil değiştirme gibi bir seçenek göremedim.
 • Arada fps düşüyor
 • Playstation 4 gereksiz fazla ısınıyor.
 • Bazı buglar da yaşadım. Oyunda silahım tabancaydı lakin oyunu kapatıp açınca tabanca yerine pompalı geldi. Doğruyu söylemek gerekirse, beni aşırı rahatsız etti bu durum.
 • Bazen kaplamalar geç yükleniyor.

Özet:

Gayet başarılı bir oyun lakin oyunun konsol sürümündeki hatalar PC sürümündeki hatalardan fazla. Bu hatalar ilerlemenizi bozmasa da rahatsız edebiliyor. Oyunun en sevdiğim yanları ise bölüm tasarımı, atmosfer ve müzikler. Oyun biraz acele gelmiş gibi duruyor. Keşke oyun üzerinde biraz daha çalışsaymışlar. Oyunun eksik yanları ise hikaye sunumu, oynanış ve grafikler. Bakü’de geçen çok az oyun var. Eğer Bakü’nün atmosferini merak ediyorsanız ve fps, korku oyunu seviyorsanız almanızı tavsiye ederim.

The Last Dead End PS4 İncelemesi
The Last Dead End İncelemesi
PC 7
Puanı 7
Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir