The Last of Us Remake Geliştirme Aşamasında

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
3 Dk Okuma Süresi

İlgi çekici bir rapora göre, Naughty Dog 2013 yılında yayınlanan ilk The Last Of Us oyunu için bir remake yapıyor. Eğer bu doğruysa çok ilginç bir karar olmuş çünkü yaklaşık 8 yıl önce çıkmış The Last Of Us oyunu için hâli hazırda PlayStation 4 için yayınlanmış bir remastered bulunmaktaydı ve oyun teknik açıdan hala güzel duruyor.

Peki bu yeniden yapımı hangi stüdyo üstleniyor?

Oyun dünyasının tanınan gazetecisi Jason Schreier, PlayStation geliştiricileri arasında küçük bir ekibin 2018 yılında kritik oyunların yeniden yapımlarını yapmak üzerine aldıkları bir kararı ve günümüze kadar gelişen süreci ortaya çıkardı.

Yaklaşık 30 geliştiriciden oluşan bir ekip Görsel Sanatlar Hizmet Grubunun kurucusu Michael Mumbauer tarafından bir araya getirildi. Bu ekibin kurulmasındaki asıl amaç ise Sony içerisinde yeni bir işin parçası olmak, hem özel hem komşu stüdyolara ek iş gücü oluşturmaktı. Schreier’a göre stüdyonun şu an ki hedefleri ise Sony çatısı altındaki en başarılı oyunları yeniden yapım olarak oyunculara sunmak. Ancak Mumbauer’in Uncharted oyunun remake’ini sundu ama ardından The Last Of Us için bir yeniden yapım üzerine yoğunlaştılar. Ancak Sony’nin bu projeye yatırım yapmayı reddetmesinin ardından ekibin bazı sorunlar yaşadığı söyleniyor. Belli ki PlayStation Stüdyolarının Başkanı Herman Hulst, projenin aşırı pahalı olduğunu düşündü ve ekibe izin vermedi. Mumbauer’in ekibi ise The Last Of Us Part 2’nin geliştirme sürecine ek güç oluşturmak için Naughty Dog ile çalıştı. Oyunun çıkışı sonrası ise Mumbauer ve ekibi istedikleri projeleri yapamadığı gerekçesiyle istifa etti. Ama Sony The Last Of Us oyunu için geliştirilen remake’i Naughty Dog’a teslim etti.

Diğer bir Sony Stüdyosu olan ve Days Gone’ın yapımcısı Sony Bend Studio ise 2019 yılında çıkışını yapmış ama yeterli satış rakamına ve başarıya ulaşamamış oyunu Days Gone’dan sonra Days Gone 2 projesinin reddedilip, ardından iki tane marka üzerinde çalışmaya başladıkları belirtiliyor. Söylentilere göre bu iki markadan biri çok oyunculu bir mod üzerine (The Last Of Us Part 2’nin çok oyunculu modu olabilir) bir diğeri ise Sony’nin istekleri sonucu bir Uncharted oyunu yapılması yönünde ancak Sony Bend Stüdyosu’nun yöneticilerinin itirazları ve bu projede çalışmak istemediklerini belirtmesi sonrası yeni bir oyun üzerine çalıştıkları dile getiriliyor. Eğer bu doğruysa yeni Uncharted projesi bir stüdyo tarafından üstlenmediyse boşta bekliyor çünkü Naughty Dog’dan henüz böyle bir bilgi gelmedi.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image