Hayatı Oyun Olanların Buluştuğu Platform
SOL Banner
SAĞ Banner

This War of Mine Polonya’da Eğitim Materyali Olarak Kullanılacak

This War of Mine Polonya’da Eğitim Materyali Olarak Kullanılacak

Zamanında az mı azar işittik vaktimizi oyunlarla geçirdiğimiz için, az mı kızdı ailemiz ders çalışmamız için? O zamanlar sökmezdi onlara oyunların da hayatın bir parçasını yansıttıkları ve oyun oynayarak aslında hayatı tanıdığımızı söylememiz… Ancak görüldüğü üzere dünya dönüyor ve her geçen gün yeni düşünce kalıpları, yeni bakış açıları ortaya çıkıyor. Bu yeniliklerin bir ürünü olacak ki artık Polonya, eğitim müfredatlarına yararlanılacak kaynak olarak bir oyun ekledi. This War of Mine, 2020/2021 eğitim yılından itibaren derslerde bir araç, bir kaynak olarak kullanılacak.

Polonya çıkışlı 11 bit Studios’un 2014’ün sonunda yapmış olduğu This War of Mine, Saraybosna Kuşatması’ndan esinlenerek oluşturulmuş ve savaş esnasında ailesini kaybetmiş bir sivili yönetmemize imkan tanıyan bir oyun. Savaş teması akla gelince siperlerden veya askerlerden ziyade savaşın yıkımının daha ağır ve hazin yaşandığı arka alanlara giden bir oyun aslında This War of Mine. Oyuncu, sivili yönetirken ağır ve etik olarak arafta kalmış kararlar vermek zorunda, çünkü oyundaki tek amacınız sadece hayatta kalmak. Bu kadar kolay gözüken bir görevin aslında çevredeki keskin nişancılar ve leşçillerin varlığıyla ne kadar zor olduğu da böylece ortaya çıkıyor. Belki de bu bakış açısından dolayı bir eğitim kaynağı olarak görüldü.Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polsat’a (Polonya’da yerel bir haber kanalı) verdiği demeçte bir video oyununu resmi olarak müfredata ekleyen ilk ülkenin kendileri olduğunu ifade etti. Kitapların yanında video oyunlarının da gençleri derslere daha sıkı bağlayacağını vurgulayan Morawiecki, Eğitim Bakanının da bu yeniliğe olumlu baktığını ve böylelikle eğitim sisteminin günümüz şartlarına yenilenerek kendilerinin hayal gücünü geliştireceğini ve kültüre katkıda bulunacaklarının altını çizdi. 11 bit Studios CEO’su Grzegorz Miechowski de oyunların, gençlerin bilişsel zeka ve yeteneklerine katkıda bulunduğunu ama ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını ve sevinçli olduğunu ekledi. This War of Mine, hikayesi ve atmosferinden dolayı 18 yaş üstü öğrenciler için kullanılabilir olsa da sosyoloji, etik, felsefe ve tarih derslerinde kaynak görevi üstlenecek.

Oyunlar artık günümüzün bir nevi dilini oluşturuyor. Zamanında sadece vakit öldürme aracı olarak görülen oyunlar; artık içerdikleriyle hayatın bir dilimini yansıtıyor, bizlere de bu tür oyunları sisteme kazandırmak düşüyor. Umarım bu davranışı çok ülke benimser ve yenileşmenin adımlarını oyun sektörü adına görebiliriz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.