İptal Edilen Korku Temalı Tomb Raider Oyununa Yakından Bakın

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Square Enix, Tomb Raider‘ın 25. yıl dönümüne özel kutlamalarını daha önce hiç görülmemiş bir oyunun görüntüleriyle süsledi.

Tomb Raider’ın görülmeyen yüzü

Halihazırda erken geliştirilme aşamalarında kalan ve prototip olmaktan ileriye gidemeyen proje hakkında konsept çizimler ve taslak bir oynanış sunan Square Enix, oyuncuları gün yüzü görememiş Tomb Raider: Ascension ile tanıştırdı. Yayıncının dijital kitabı olan The Final Hours’ta da bahsedilen Ascension, ekibin oyun hakkındaki ilk planlarından bir tanesiydi. Karanlık ve korku dolu atmosferin yoğun olarak işlendiği oyunda Lara’nın grotesk canavarlar ile karşılaşması konu alınıyordu.

tomb raider

Kitaba göre yapımın ilhamı ise “duygusal anlamda zengin rol yapma ögesine sahip Ico, hayatta kalma korku türünün başını çeken Resident Evil ve devasa efsanevi canavarlarla dolu olan Shadow of the Colossus’tan” geliyordu. Görüntüler bir noktada Lara’nın at üstünde seyahat ederken tıpkı Ico’daki gibi ona eşlik eden bir kız çocuğunu gösteriyor. Diğer bir video ise erken aşama box art tasarımlarıyla birlikte test ses kayıtlarını içeriyor:

“Beni tanıdığını sanıyorsun. Beni daha önce gördüğünü düşün. Brit prensesi, güzel yüzlü, parlak silahlara ve jimnastik yeteneğine sahip zengin bir kız. Sanırım beni başkasıyla karıştırdın.”

“Mükemmel değilim. Ben kurşun geçirmez değilim. Mücadele ediyorum. Kanıyorum. Üşüyorum. Kayboldum. Şüphelerim var. Acıyı biliyorum. Korkuyu biliyorum.”

Bir gün efsane olacağım. Bir savaşçı. Kahraman. Bir akıncı. Ama önce, hayatta kalan biri olacağım. Hala beni tanıdığını mı düşünüyorsun? Tekrar düşün.”

(ses kayıtlarından alıntıdır)

Kitabı kaynak olarak göstermek gerekirse Crystal Dynamics’taki geliştirici ekip bu konseptle alakalı şüphelere düşünce fikir tamamen rafa kalkmış. Buna rağmen yapılan toplantılarda oyunun Batman: Arkham Asylum stiline benzetilip benzetilemeyeceği tartışılsa da daha gerçekçi bir bakış açısıyla bakıldığında Ascension, günümüzün 2013 yapım Tomb Raider’ı haline gelmiş.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image