Portal ve Celeste’in Yasak Aşkından Gelen Türk Oyun: Ingression

Türk oyun sektöründe kendini öne çıkaran isimlerden birisi de Ingression olabilir.

Serhat Uzun
Serhat Uzun
2 Dk Okuma Süresi

Türk oyun sektörünün yeşermeye başladığı şu dönemde en umutlu olduğum üç ya da dört Türk oyunuyla alakalı yazı yazmasam olmazdı. Lamu’dan sonra bu yazımızın konusu da Ingression oldu.

Yakın zamanda Steam’de demosunun yayınlanmasıyla beraber bu yapımdan bahsetme vaktinin çoktan geldiğini düşünüyorum.

Ingression hakkında konuşalım

Ingression, Espale Studios adı altında “solo developer” (oyunu tek başına geliştirenler) tarafından geliştirilen bir 2D platformer türündeki yapım olarak öne çıkıyor. Oyunun temel mekaniği ise çoğumuzun bildiği Celeste ve Portal’dan geliyor.

Bir yandan platform yaparken bir yandan da portallardan portallara geçiş yaparak bölümlerin sonuna gelmeye çalışıyorsunuz. Piksel sanat tasarımını benimseyen Ingression, bu oynanış mekaniğini size oldukça iyi bölüm tasarımlarıyla sunduğu için tadından yenmiyor desek yalan söylemiş olmayız.

Aynı zamanda platform kısmında oldukça çeşitlilik sağlayan bir oyun. Bir süre sonra kaybolan bloklar, kanca vari bir alet ile bir şey fırlatıp kendinizi ileri doğru atmak, portallardan geçmek, sarmaşıklara tırmanıp zıplamak, asansörler, düşmanlar ve daha tonla şey daha oyunun içerisinde yer alıyor. Bu da her bölümün kendi içinde çeşitlenmesine yol açmış.

Ekstra olarak Ingression kendi içerisinde gelecekte ve geçmişte geçen bir hikayeye sahip. Demo sürümünde de hikayenin belirli kısımlarını görebiliyoruz. Oyunun tam sürümünde işler nerelere bağlanır, elbette bunu oyun çıktığında göreceğiz. Ingression, mekaniği gereği oldukça zorlu da bir yapım. Yani zor oyunlar oynamayı seviyorum diyen bir insansanız bu oyun sizi bu konuda oldukça tatmin edebilir.

Demo sürümünde toplamda 20 ila 30 bölüm ve bir adet free trial denilen zorlu bir bölüm var. Bu free trial’da bölümü ne kadar hızlı bitirebileceğinizi görmeye çalışıyorsunuz. Aynı zamanda bir lider tablosu olduğundan diğer oyuncularla rekabet etmek isteyebilirsiniz.

Yukarıda da dediğim gibi demo içerisinde belirli bir hikaye sunumu var. Bu sunumu oyun diyalog tabanlı vermeyi tercih etmiş. Muhtemelen oyunun tam sürümünde de benzer bir durum söz konusu olacak. Indie oyunların genel olarak hikaye anlatımları bu şekilde olduğundan çok sorun olmayacağını düşünüyorum.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
MisteRNOOB Youtube Ekip Lideriyim. 16 yıldır oyun oynuyorum. Atari ile başlayan bu serüvenim hala devam etmekte.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image