Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği Konsollardaki Ek Vergilerin Kalkması İçin Ticaret Bakanlığı ile İletişime Geçti

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
3 Dk Okuma Süresi

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin, Anadolu Ajansı’na oyun sektörünü geliştirmek için bazı adımlar attıklarını ve çok çalıştıklarını ifade etti.

Bildiğiniz üzere Türkiye pazarında yeni jenerasyon konsolların zaten yüksek kur sebebiyle pahalı olması ve bir de bunun üstüne getirilen ek vergiler, adeta konsolları oyun severler için ulaşılamaz bir seviyeye taşıyor. TOGED ve Ali Erkin de konsollara getirilen ek vergilerle alakalı görüş ve önerileri Ticaret Bakanlığı’na sunduklarını bildirdi.

Ali Erkin, AA muhabirine verdiği röportajda ve Bakanlığa sunulan görüş ve önerilerde şu cümleleri sarf etti:

“Ülkemiz oyun sektörü üretim anlamında altın çağını yaşarken henüz oyun konsolu üreten bir şirketimiz bulunmamaktadır. Tüm dünyada oyun konsolu üreten şirket sayısı da birkaç adedi geçmemektedir. Son vergi düzenlemeleri tüketicilerin oyun konsollarına erişimini zorlaştırırken, bir yandan da ülkemizde oyun konsolları için oyun geliştiren şirketlerimizin son kullanıcıya ulaştırmasını güçleştirmektedir. Ülkemiz oyun sektörünün gelişiminin daha ivmelenmesi hem oyun konsolları için üretimin teşvik edilmesi hem de tüketicilerin dilediği oyuna kolay erişimiyle mümkün olacaktır. Bugün sektördeki tüm geliştiricilerimizin, genç yaşta oyunları oynayarak ve bu kültürün bir parçası olarak yola çıktığını düşünürsek, bugünün oyun tüketicileri geleceğin potansiyel oyun ekosistemi çalışanlarıdır. Bu doğrultuda oyun konsollarına getirilen ek vergilerin sıfırlanması ve özel tüketim vergisinin de kaldırılmasının oyun sektörünün gelişimine ve ülkemiz hizmet ihracatına çok önemli katkı sunacağına inanmaktayız.”

Ali Erkin ayrıca Türkiye’deki oyun sektörü ve ihracat rakamları hakkında da konuştu. Ali Erkin, Türkiye’deki oyun sektörünün 2016’da 500 milyon dolar, 2017’de 700 milyon dolar, 2018’de 1 milyar 50 milyon dolar, 2019’da 1 milyar 500 milyon dolar ihracat yaptığını belirtti. Ayrıca Türkiye’deki oyun sektörünün en çok küresel yatırım alan sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Ali Erkin’in oyun sektörünün gidişatına olan güveni tam.

“Sadece 2020 yılında oyun geliştirici şirketlerimiz 2 milyar dolardan fazla yatırım alarak, dünya ekonomisinin zorlandığı bu dönemde ülkemize büyük katkılar sağlamıştır. Bu başarıların arkasında tüm devlet kurum ve kuruluşlarının sağladığı katkı ve sektöre verilen desteklerin çok önemli faydası olduğu da aşikardır.”

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
1 yorum
  • QWDHPUOQWDĞIOPHQWIOPĞHQWIPĞJDDQWPĞJID
    hmm potansiyel fazla mı iyi iyi vergi getirek daha fazla – ticaret bakanlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image