Twitch, Bot Hesaplara Savaş Açtı

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
1 Dk Okuma Süresi

Popüler canlı yayın platformu Twitch, 7.5 milyondan fazla bot hesabın, sahte etkileşimler için kullanıldığı gerekçesiyle kalıcı olarak banlandığını açıkladı.

Bu yasaklanan sahte hesapların çoğu, Twitch’in Hizmet Şartları‘nı ihlal eden takip botu veya görüntüleme botu olarak kullanılmakta olan hesaplar olduğu bildirildi. Ayrıca Twitch, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bu hesapların, geliştirilmeye devam ettikleri “makine öğrenim teknolojisi” sayesinde tespit ettiklerini de açıkladı.

Bu hesapların banlanması bazı yayıncıların takipçi veya izleyici sayılarının etkilenmesine neden olabilir diye Twitch, etkilenen yayıncıları daha fazla bilgilendirmek için sahte etkileşimle ilgili bir makale yayınladı. Twitch kullanıcılarını yönlendirdiği bu makalesinde ise şöyle diyor: “Yapay katılım ve botlama, yasal olarak kendi çabalarıyla büyüyen yayıncılar için genişleme fırsatlarını sınırlar ve bir bütün olarak topluluğa zarar verir.”

Twitch’in haklı olarak banladığı bu bot hesaplardan sonra, bazı yayıncılarda takipçi ve izlenme düşüşü olduğunu siz de görebiliriz.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir