Ubisoft, Oyunlarındaki Performans Sorunlarını Discord ve MSI Afterburner Gibi 3. Parti Yazılımlara Bağlıyor

Brz Konuk
Brz Konuk
3 Dk Okuma Süresi

Ubisoft, zaman zaman oyunlarında yaşanan optimize sorunları ile ilgili gündeme gelmekte. Son çıkan oyunlarından Assassin’s Creed Valhalla’da da Far Cry 6’da da işlemci gücüne bağlı performans sıkıntıları bulunuyor.

Firmanın oyunlarının neredeyse tamamı, işlemci veya ramlere aşırı yük getiren VMProtect ve Denuvo gibi birçok program kullanmakta olduğu bilgimiz dahilinde.

Ubisoft destek ekibi geçtiğimiz günlerde konuyla alakalı bir tweet paylaşmıştı. Elimize gelen bilgiler ışığında destek ekibinin özelikle değindiği konu aşağıda bulunan 3.parti yazılımların performans ve çökme problemlerine neden olabileceği hakkında. 

Ubisoft destek tarafından listelenen 3.parti programlar:

ubisoft

Kısacası Ubisoft, performans sorunlarını bilgisayar kullanıcılarının kullandıkları 3.parti yazılımlara bağlıyor ve oyunlardaki uyumluluk problemlerini düzeltmek yerine bilgisayar kullanıcılarına kullandıkları programları kapatmaları konusunda tavsiyeler vermekte. Esas problem de tam olarak burada başlıyor. Ubisoft başta olmak üzere diğer bütün şirketler oyunlarını 3. parti yazılımlar uyumlu hale getirmeli ya da en azından performans sorunları yaratmamalı.

Firma, oyunlarının stuttering (anlık görüntü donmaları) veya performansla ilgili sorunlarını düzeltmeleri gerekmekte. Mesela, Assassin’s Creed Origins’in Denuvo-free versiyonunda nerdeyse yok denebilecek kadar az görüntü donmaları mevcuttu. Far Cry 6’da PC ve konsolda olmak üzere yeni bölgelere girerken anlık görüntü donmaları yaşanmakta. Watch Dogs Legion’da ise her ne kadar lansman sonrası düzeltildi dense de işlemci bazlı sorunlar vardı. Bu problemlerin hiçbiri 3. parti yazılımlardan kaynaklanmamakta.

İronik olan başka bir şey ise Ubisoft’un BitTorrent ve uTorrent’i listeye eklemiş olması. Bu tarz programlar nasıl olurda performans sorunlarına yol açabildiği merak konusu olarak akıllarda yer etmiş durumda. Sanırım bunun cevabı da VMProtect ve Denuvo gibi programların torrent müşterilerini tespit ettikleri andan itibaren problemlere ve çökmelere yol açması olabilir.

Bunlara ek olarak, diğer oyun firmaları da performans ve çökme sorunlarına neden olabilecek potansiyel programları listelemiş durumdalar. Ubisoft’un da dediği gibi bu 3. parti uygulamalar arasından özellikle MSI Afterburner çökmelere sebep olabilir ancak performans kaybına yol açmaz. Yine de oyunları oynamakta sıkıntı çekiyorsanız, listeye göz atmanızda yarar var.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Hayatı Oyun Olanların Platformu...
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir