PCİncelemelerKONSOLÖneriler

Ufukta Gözüken 10 RPG Oyunu

Ufukta Gözüken 10 RPG Oyunu

Günümüzde neredeyse her oyunun ucu rol yapma elementlerine değmeye başladı. En basit oyundan en karmaşığına kadar çoğu oyun rol yapma türünde olmasa da geliştiriciler, o türden ne kapabilirim derdindeler. Biliyorlar ki RPG oyunları kendi içindeki kompleksliğiyle her oyunu bir şekilde rayına oturtacak deneyimi sağlıyor. Bugün sizlerle ufukta gözüken 10 rol yapma oyununa bakacağız ve temin ederim içinde Cyberpunk 2077 yok.

1. Darkest Dungeon 2

İlk Darkest Dungeon oyunu daha çok zorluğuyla ön plana çıksa da rol yapmanın temelini güzel bir biçimde yansıtmayı başarmıştı. Red Hook’un oyunu roguelike bir biçimde ele alması ve çizgi grafiklere başvurması oyunun sürükleyiciliğini de arttırmıştı. Darkest Dungeon 2’de ise bu övülen kısımlardan mahrum kalmayacağımızı düşünüyorum zira oyun karla kaplı dağlarda geçiyor. Oyunun hikayesi ise kahramanlarımızın dünyayı saran kıyamet esnasındaki yolculuklarını konu alıyor. Oynanışta yine sıra tabanlı sistem merkeze alınacak gibi duruyor. Zorluk için de beklentilerimiz var muhakkak… Darkest Dungeon 2, PC’ye gelecek olsa da oyunun çıkış tarihi şu anlık bilinmiyor.

2. Dark Envoy

2018 tarihli Tower of Time’in yapımcıları Event Horizon, bu sefer sihir ile teknolojinin iç içe geçtiği bir evrene götürüyor. Ana karakterler Kaela ve Kiros uçağı onarmaya ve dünya çapında bir yolculuğa çıkmaya karar veriyorlar. Her oyunun vadettiği gibi yeni yerler görüp yeni görevler yapacağız. Bunu yaparken unutmayın, oyundaki savaşlar sıra tabanlı ve izometrik bakışa sahip olacak. Geliştiriciler oyunun tek oynamayla bitmeyeceğini, mutlaka derinde daha farklı gözlenecek durumlar olduğunu ekliyorlar. 15 tane karakter sınıfının yanında yapılan seçimler de oyun sonunu etkileyecek. Dark Envoy, 2020 yılında PC, PlayStation 4 ve Xbox One için gelecek.

3. Gamedec

Cyberpunk 2077 olmayacak dedik ama cyberpunk teması olmayacak demedik. Polonya menşeiili Anshar Studios, isometrik rpg olan oyunlarını yaparken iki kitabı (Marcin Przybylek’ten “Gamedec The Edge of Reality “and “Gamedec: A Locomotive Salesman”)  baz almış. Hikaye ise bizi 22. yüzyılın Varşova kentine götürüyor. Şehrin sakinleri boş zamanlarının çoğunu sanal dünyalarda geçiriyorlar ve ilk başlarda sanal dünya onlar için bir kaçış olarak gözükürken, artık o kadar da ütopik bir yer olmadığını fark ediyorlar zira köle ticareti, dolandırıcılık oldukça yaygınlaşmış. Bu tür vakaları düzeltmek ise oyunculara düşüyor ve oyuncular farklı sanal dünyaları ziyaret ederek, genellikle zor seçimler üstlendirecek görevleri yapmak için harekete geçiyorlar. Gamedec, 2020 yılında PC ve 2021 yılında Switch için gelecek.

4. Pathfinder: Wrath of the Righteous

Klasik RPG oyunlarının müdavimlerine geliyor bu oyunumuz. Owlcat Studios’un bir başka prodüksiyonu olan Pathfinder, bir grup insanın Golarion gezegenine gidişini ve iyi ile kötü arasındaki savaşın perde arkasını görmeyi konu alıyor. İyi ve kötüden kasıt ise tabii ki melekler ve şeytanların kavgası. Bu oyun bir başka izometrik rpg oyunu ve savaşlar, aktif duraklama ile sıra tabanlı bir sistemde kurgulanacak. Oyun boyunca çeşitli bağımsız karakterlerin kaderlerini öğrenecek ve deneyim puanlarıyla karakterlerimizin gelişimine odaklanacağız. Wrath of the Righteous’daki bir yenilik ise oyuncuların hikayenin gidişatını büyük ölçüde etkileyen güçlü yeteneklere erişim sağladıkları mitolojik ilerleme sistemi. Pathfinder: Wrath of the Righteous, 2021 yılında PC için gelecek.

5. Assassin’s Creed Valhalla

Assassin’s Creed: Valhalla, yılın en büyük oyunlarından biri olmayı vaat ediyor. Cyberpunk 2077, bundan sadece 9 gün sonra piyasaya çıkacak olsa da Ubisoft’un yeni oyunu yine de oldukça iyi sonuç verecek. Oyunun Xbox Series X ile birlikte çıkacağı gerçeğinin yanı sıra, serinin hayranları tarafından en çok aranan ortamlardan biri olan Viking Çağı’nda aksiyon herkesi bu oyuna çekecektir. Oyuncular, yeni bir yuva arayışı için Kuzey Denizi’nde bir Viking klanına liderlik eden bir İskandinav savaşçısını yönetecek. İngiltere Kralı tabii ki bizim eylemimizi fark edecek ve açıkça onunla kıyasıya mücadele edeceğiz. Ayrıca, Assassinler ve Tapınakçılar arasındaki geleneksel, acı ve uzun süreli kan davasının yanında çağdaş yönler de göreceğiz. Oynanış mekanikleri olarak köklü bir değişiklik olmadığını düşünüyorum; klasik karakter geliştirme, loot odaklı sistem ve yan görevler yine bir A.C oyunu olduğunu bize yansıtacaktır. Assassin’s Creed Valhalla, 10 Kasım’da; PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X için gelecek.

6. Godfall

Hack’n’slash ve looter-shooter oyunlarının hayranları bu yılın ilerleyen günlerinde Godfall’ı alacaklar zira Godfall bu iki türün unsurlarını kusursuz bir şekilde birleştiren bir oyun. Oyuncu Valorian tarikatının son şövalyelerinden biri olarak güçlü rakiplerle yüzleşmek zorunda kalacak ve farklı dünyalara gidecek. Olaylar üçüncü şahıs bakış açısıyla gösteriliyor ve savaşlar her ne kadar dinamik olsa da sadece yakın dövüş silahlarıyla savaşacağız. Oyun, özel bir zırh seçiminden de etkilenecek. Her bir görev tamamlandığında ise deneyim puanlarıyla karakterimizi geliştirmeye çabalayacağız. Godfall, 12 Kasım’da PC ve PlayStation 5 için geliyor.

7. Biomutant

Experiment 101’in ilk oyunu Biomutant’ı birkaç yıldır bekliyorduk ama sonunda ufukta görüyoruz sanki. Kısa bir süre önce de yaratıcı direktör Stefan Ljungqvist, oyunun bu yıl piyasaya sürüleceğini söylemişti. Biomutant’ta insansı varlıklar ve hayvanların yaşadığı kıyamet sonrası bir evrene gireceğiz. Hikayenin kendisi hakkında çok az şey biliniyor, ancak geliştiriciler, sadece yürüyerek değil, aynı zamanda jet ski ve jetpack gibi çeşitli araçlar kullanarak da gideceğimiz çok büyük bir açık dünya göreceğimize dair güvence veriyorlar. Oyuncular, kendi kahramanlarını sıfırdan yaratma ve onları sibernetik ve mekanik iyileştirmelerle geliştirme becerisine sahip olacaklar. Biomutant, 2020 yılında PC, PlayStation 4, Xbox One ve için geliyor.

8. Demon’s Souls

Oyuncuları lansmanda PlayStation 5’i tercih etmeye teşvik etmek için tasarlanan oyunlardan biri, çılgınca popüler ve son derece etkili Dark Souls serisini başlatan klasik Demon’s Souls’un yeniden yapımı olacak. Shadow of the Colossus’un başarılı bir versiyonunu sunan Bluepoint Games stüdyosu, bu remaster’ı oluşturmaktan sorumlu. Yeni oyun grafik bakımından hayranlık uyandırıcı olsa da hayranlar tüm temel unsurların orijinaline olabildiğince yakın kalmasını bekliyor. Tıpkı diğer oyunlardaki gibi yenilen rakiplerden toplanan ruhlarla, yine de karakteri ve yeni ekipmanı geliştirebileceğiz. Demon’s Souls, 12 Kasım 2020’de PlayStation 5 için geliyor.

9. Vampire The Masquerade: Bloodlines 2

15 yıldan fazla bir süredir Vampire: The Masquerade hayranları yeni oyunun gelmesini bekledi ve artık istedikleri de oluyor gibi gözüküyor. Bu kez oyun Hardsuit Labs tarafından geliştirilecek ancak birinci bölümün yazarlarının yanı sıra Chris Avellone de prodüksiyona katılacak. Başlangıçta 2020’de piyasaya sürülmesi planlanmıştı, ancak tarih geri çekildiğinden, oyun yeni nesil konsollarda da görünecek. Bloodlines 2’de tekrar kurt adamlar ve hayaletler gibi çeşitli efsanevi yaratıklarla dolu olan World of Darkness’dayız. Oyuncu, isimsiz vampirlerden birini yönetecek. Hikaye, yaratıklar arasında sürekli bir çatışmanın olduğu Seattle şehrinde geçecek. Hikayede verdiğimiz kararlar, hikayenin seyrini değiştirecek ve ayrıca herhangi bir RPG’de olduğu gibi deneyim puanları, donanımlar kazanacağız ve karakterimizi geliştireceğiz. Oyunun ayırt edici bir unsuru da kan emme mekaniği. Vampire The Masquerade: Bloodlines 2, 2021 yılında PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X için gelecek.

10. Baldur’s Gate III

İnsanlar neredeyse 21 yıldır Dungeons & Dragons’a dayanan bir RPG olan Baldur’s Gate’i bekliyor! Önümüzdeki yıl efsanevi serinin üçüncü oyunu piyasaya sürülecek ve bu serinin önceki oyunlarıyla yakından ilgili olmasa da, hayranların kesinlikle bakacak çok şeyi var. Baldur’s Gate III’te Abeir-Toril’i ziyaret edeceğiz. Hikaye, Baldur Kapısı’na dönen ve tüm Unutulmuş Diyarlar’ı tehdit eden illithidlerle ilişkili gizemli bir varlığa odaklanacak. Oyuncular, bu canavarlar tarafından kaçırılan ve onları illithids ırkının yeni temsilcilerine dönüştüren parazitlerle aşılanmış karakterleri olarak canlandıracaklar. Orijinalde olduğu gibi, eylem izometrik perspektiften sunulacaktır. Oyuna elbette kendi karakterimizi yaratarak başlayacağız ve oyun süresince diğer karakterler de ekibimize katılacak. Kahramanı seçerken ırk, sınıf, bireysel nitelikler ve karakter tanımlayabileceğiz. Baldur’s Gate III, 2021 yılında PC için gelecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu