Ukrayna Başbakan Yardımcısından Oyun Stüdyolarına Rusya’ya Olan Desteklerini Durdurma Çağrısı

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
4 Dk Okuma Süresi

Oyunlar, her ne kadar oyuncuların bulunduğumuz dünyadan kaçmasına, kendini yeni bir evrende hissetmesine ve günlük sorunlarını bir nebze unutmasına büyük katkısı olsa da “savaş” gibi bir gerçeği değiştiremiyor. Bir hafta kadar öncesinde ileride oynamak üzere çeşitli oyunları daha yeni satın almış bir Ukraynalı, bugün gerçek bir savaşın psikolojik yükü altında o oyunlara kaçışı bile yaşayamayabiliyor. Elbette savaş sırasında düşünülecek en son şeylerden biri oyunlar fakat burada değinilmesi istenilen konu savaşlar günlük yaşantımızdan oyunlara kadar her şeye etki edebiliyor.

Şu anda Rusya ile savaş halinde bulunan Ukrayna’nın başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov, “Xbox ve PlayStation başta olmak üzere tüm oyun geliştirme şirketlerini ve espor platformlarını” Rusya ve Beyaz Rusya’ya (Belarus) olan desteklerini geçici olarak durdurmaya çağırdı ve açık bir mektup gönderdi.

Fedorov, kendi Twitter hesabında paylaştığı mektubun açıklama kısmında, “Şu anda Ukrayna’da neler olduğunun kesinlikle farkındasınız. Rusya, Ukrayna’ya değil, tüm medeni dünyaya savaş ilan ediyor. İnsani değerleri destekliyorsanız, Rus pazarını yaşamalısınız!” şeklinde bir açıklama yaptı (Son cümlede bir yazım yanlışı yapıldığı düşünülüyor). 

Açık mektup, şirketlere (Xbox ve PlayStation) “tüm Rus ve Belarus hesaplarını geçici olarak bloke etmeye, Rus ve Belarus takımlarının ve oyuncuların tüm uluslararası espor etkinliklerine katılımını geçici olarak durdurmaya ve Rusya ve Belarus topraklarında düzenlenen tüm uluslararası etkinlikleri iptal etmeye” çağırıyor. Açıkça belirtilmese de Fedorov, Rusya’nın işgaline kapalı biçimde verdiği destek nedeniyle muhtemelen Belarus’u da bu talebe dahil etti.

Savaşın başlangıcından bu yana, oyun endüstrisinin birçok bölümü, insani yardım kuruluşları için bir dizi bağış toplama çabası da dahil olmak üzere Ukrayna’ya destek verdi. Çeşitli espor platformlarından Ukrayna lehine açıklamalar geldi. Ayrıca oyun dünyasında büyükçe yerleri olan Ubisoft ve CD Projekt Red gibi firmalar da maddi destek sağladıklarını bildirdiler. Xbox ve PlayStation tarafında ise gönderilen mektup üzerine henüz bir açıklama gelmedi.

Ukrayna’nın, oyun stüdyolarına Rusya’ya olan desteği kesmeleri için çağrı yaptığı mektup:

Tüm oyun geliştirme şirketlerine ve espor platformlarına

Rusya Federasyonu, ülkeme aldatıcı ve çirkin bir askeri saldırı gerçekleştirdi! 2022’de seyir füzelerinin Avrupa’nın kalbindeki yerleşim bölgelerine, anaokullarına ve hastanelere saldırdığını hayal edin.

Silahlı kuvvetler ve vatandaşlar Ukrayna’yı sonuna kadar savunuyor! Tüm dünya, yaptırımlar uygulayarak saldırganı geri püskürtüyor – düşmanın önemli kayıplara uğraması gerekiyor. Ancak desteğinize ihtiyacımız var – 2022’de modern teknoloji, tanklara, çoklu roketatarlara (hrad) ve füzelere belki de en iyi cevap.

Ukrayna’yı, Avrupa’yı ve son olarak tüm demokratik dünyayı kanlı otoriter saldırganlıktan korumak için yalnızca duymakla kalmayıp, aynı zamanda her şeyi yapacağınızdan eminim ve ben tüm Rus ve Belarus hesaplarını geçici olarak engellemeye, Rus ve Belaruslu takımlar ve oyuncular, tüm uluslararası espor etkinliklerinde yer almamasına ve Rusya ve Beyaz Rusya topraklarında düzenlenen tüm uluslararası etkinlikleri iptal etmeye çağırıyorum.

Bu tür eylemlerin, Rusya vatandaşlarını, utanç verici askeri saldırganlığı proaktif olarak durdurmaya motive edeceğinden eminiz.

Saygılarımla,

Ukrayna Başbakan Yardımcısı

Bakan Mykhailo Fedorov

Ukrayna

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir