Unreal Engine 5’in Tam Sürümü Sonunda Yayınlandı

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
2 Dk Okuma Süresi

Epic Games tarafından geliştirilen yeni nesil oyun motoru Unreal Engine 5 bundan tam 2 yıl önce duyurulmuştu. Duyurulduğu günden bu güne paylaşılan teknoloji demolarında bulunan foto-gerçekçilik ile bizleri büyülemeyi başaran motor için geçtiğimiz Mayıs ayında erken erişim sürümü yayınlanmıştı. Nihayet o beklenen gün geldi ve Unreal Engine 5, State of Unreal etkinliğinde tam sürüm olarak indirilmeye açıldı.

Oyun motorunun duyurulduğu andan itibaren bir sürü oyunun bu motoru kullanarak geliştirildiğini görüyorduk. Ancak nihayet oyun motoru, Epic Games tarafından resmi olarak yayınlandı ve herkesin kullanımına açıldı. Bugünden itibaren sizlerde bu motoru kullanarak oyunlar geliştirebilirsiniz.

Unreal Engine 5 için İki Yeni Demo Yayınlandı

Epic Games tarafından geliştirilen ve son teknolojiler ile gücüne güç katan oyun motoru, geliştiricilere artırılmış performans ve güncellenmiş arayüz de bulunan bir sürü yeni özellik sunuyor. Tabii ki de şüphesiz bu oyun motorunun en göz alıcı özelliği foto-gerçekçi görüntüler üretebilmek için en baştan tasarlanmış olması.

Motorun temel özellikler içerisinde dinamik küresel aydınlatma çözümü Lumen, sanallaştırılmış mikropoligon geometri sistemi Nanite, Sanal Gölge Haritaları ve üst örnekleme sistemi Temporal Super Resolution bulunuyor. Motorun resmi çıkışı ile beraber yayınlanan iki yeni videoda gösterilen Lyra Starter Game ve City Sample adlı projeler de resmi olarak yayınlandı.

Epic Games tarafından yapılan açıklamaya göre; “Lyra Starter Game, yeni oyunlar oluşturmak için mükemmel bir başlangıç ​​noktası. Aynı zamanda uygulamalı bir öğrenme kaynağı olarak hizmet etmek üzere UE5 geliştirmesiyle birlikte oluşturulmuş örnek bir oyun projesi. En iyi uygulamalarımızı göstermek için bu yaşayan projeyi gelecekteki sürümlerle güncellemeye devam etmek istiyoruz ve planlarımız bu yönde.”

Ayrıca Epic Games, gün boyunca içerik oluşturucular için Unreal Marketplace’te yüzlerce parça ücretli ve ücretsiz Unreal Engine 5 uyumlu içerik yayınlayacağını söyledi.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir