Valorant’ın Operatör Keskin Nişancı Silahı Nerflendi

Ersel İsmail İSLAM
Ersel İsmail İSLAM
11 Dk Okuma Süresi

Valorant’ın Operatör Keskin Nişancı Silahı Nerflendi

Valorant’ın 1.09 yaması çeşitli değişiklikler içeriyor ancak Riot bu yamada oyunun one shot one kill silahı Operatör keskin nişancı tüfeğinde bazı değişikliğe gidiyor.

Öncelikle Operatör Tüfeği artık daha pahalı. Fiyatı 4.500 $’dan 5.000 $’a çıkıyor. Ayrıca bacak hasarı da azaltıldı ve biraz daha yavaş ateş ediyor. Dürbünle hareket etme hızı yavaşlayan silah ile hareket ettikten kısa süre sonra da isabetliliği bozuluyor. Haliyle aim almakta biraz zorlaşıyor. Ek olarak, tüm silahlar zıpladıktan sonra daha uzun süre isabetsiz olacak.

ValorantOperator

Riot yaptığı açıklamada “fiyat değişikliği yapıldı çünkü bazı oyuncuların üçüncü turda bir Operatör ve tam zırh alabildiğini ve bunun ilk tur boyunca kartopu etkisine sebep olduğunu fark ettiklerini” söylüyor ve “bu Premium silahı kullanmanın riskini/ödülünü daha iyi dengelemeyi umuyoruz.” açıklamasını yapıyor.

Ayrıca Valorant’ın 1.09 yama notları da yayınlandı. Dilerseniz onlara da aşağıdan göz atabilirsiniz.

Valorant 1.09 Yama Notları

Operator artık yetişkinlik dönemine geçiyor. “Ah, benim çocuğuma neler yaptınız?!” demeden önce lütfen baş tasarımcılarımızdan birinin aşağıdaki analizine bir göz atın. Ayrıca zıplayıp yere indikten sonraki isabetliliği değiştiren sistematik silah değişiklikleri de var.

Viper’ı daha esnek bir tehdit haline getirmek için devam eden güncellemeler ve Brimstone’la Reyna’nın atış hızı güçlendirmelerini eşitleyen bir değişiklikle bu yamamızda beş ajan elden geçiriliyor.

Biri uygunsuz isim mi dedi? İsminin uygunsuz olduğu belirlenen oyuncular artık otomatik olarak Riot Hesap Adı’nı değiştirmek zorunda kalıyor.

Patch_Notes_Highlights_1_09_tur.jpg

AJAN GÜNCELLEMELERİ

omen-banner.png

OMEN

Paranoya

 • Atış efekti isabet alanını daha doğru belirtecek şekilde güncellendi. Özellikle de görüş alanına doğru ilerlerken.

 

Paranoya’nın genel anlamdaki gücü konusunda temkinli davranıyoruz. Ancak ilk adım olarak, Paranoya’nın isabet ettiği oyuncuların ekranda etki alanı dışında görünmesine neden olan görsel hatayı düzeltmek istiyoruz.

jett-banner.png

JETT

Keskin Fırtına (Seri Atış)

Jett’in öne çıkan güçlü yönlerini incelemeye devam etsek de Keskin Fırtına’nın uzun menzillerde olması gerekenden daha etkili olduğunu düşünüyoruz. Seri Atış, kısa menzilli bir saldırı olması için tasarlandı ancak 20 metre ve daha uzak mesafelerden sık sık skor alabildiğini fark ettik. Bu değişiklikler yakın menzildeki gücünü etkilemeyecek ama uzun menzildeki gücünü biraz azaltacak.

 • Seri Atış arka arkaya kullanılmadan önce geçmesi gereken süre arttı: 0,33 saniye >>> 0,45 saniye
 • Seri Atış olarak atılan hançerlerin hasarı artık 12 metreden sonra doğru orantılı olarak azalıyor (maksimumda 35 hasara kadar düşüyor).
 • Seri Atış’ın kafadan vuruş çarpanı azaldı: 3x >>> 2x

 

viper-banner.png

VIPER

Viper şu anda hiç olmadığı kadar güçlü olsa da oyuna olan etkisi hâlâ istediğimizden daha düşük. Bu değişiklikler 1.07 Yaması‘yla aynı doğrultuda Viper’ın takım arkadaşlarıyla birlikte oynarken esnekliğini arttıracak şekilde yapıldı.

Yakıt

 • Viper artık turlara 100 yakıtla başlıyor (eskiden 50’ydi).

Viper artık duvarını tur başlamadan önce yerleştirebiliyor. İlk hareketten önce yakıtını tamamen doldurmaya çalışmadan bariyerler açıldığı gibi takımıyla birlikte hareket edebilmesini istiyoruz.

Asit Havuzu

 • Asit Havuzu‘nun uyguladığı savunmasız zayıflatması artık Viper’ın asidinden çıktıktan sonra 2 saniye daha kalıyor.
  • Alandan çıktıktan sonra savunmasız zayıflatmasının anında kalkması, bu etkiyi eklerken olmasını istediğimiz kadar tehdit oluşturmuyordu. Bu değişiklik Viper’ın (ve takımının) artık bu zayıflatmadan daha gerçekçi bir biçimde yararlanabilmesini sağlayacak ve rakip takımın dikkat etmesi gereken farklı bir tehdit oluşturacak.
Viper’ın İni

 • Yetenek kullanılırken hareket hızı iki katına çıktı.
 • Viper artık yetenek kullanımından sonra silahını hızlıca kuşanıyor. Bu süre silahlara göre değişse de silah kuşanma süresi ortalama 0,4 saniye azalmış olacak.
  • Yeteneğin kullanılma süresinin ve kullandıktan sonra silah kuşanma süresinin uzun olması, Viper oyuncularının ulti kullanırken güvende hissetmesi gereken anlarda hasar almasına veya öldürülmesine sebep oluyordu. Bu değişiklik Viper’ın yetenek kullanırken alabileceği pozisyon seçeneklerini arttıracak ve daha çabuk silahlanmasını sağlayacak.

 

reyna-banner.png

REYNA

İmparatoriçe

 • Atış hızı ilavesi azaldı: %25 >>> %15
  • Sağladığı atış hızıyla İmparatoriçe ağır silahlar ve hafif makineliler kullanılırken fazlasıyla etkiliydi VE tüfeklerdeki saçılma biçimi çok değiştiği için öğrenmesi zorlaşıyordu. Bu değişikliğin her iki sorunu birden çözeceğini ve aynı zamanda oyuncuların öğrenebileceği ve ustalaşabileceği ortak bir atış hızı artışı (aşağıda göreceğiniz Brimstone’un Kuvvet İşareti değişikliğiyle birlikte) sağlayacağını düşünüyoruz.

 

brimstone-banner.png

BRIMSTONE

 • Kuvvet İşareti‘nin atış hızı ilavesi arttı: %10 >>> %15
  • Yukarıdaki Reyna değişikliğinin ardından Brimstone’un Kuvvet İşareti’nin de biraz daha kuvvetli olması gerektiğine karar verdik. Bu aynı zamanda her iki güçlendirme için de ortak bir atış hızı artışı sağlayarak kullanımlarını öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

SİLAH GÜNCELLEMELERİ

Hemen “Gönder” butonuna saldırmadan önce lütfen Operator değişiklikleri ardındaki düşüncelerimize bir göz atın. Operator birkaç yamadır topluluk içerisinde sık sık tartışılıyor, bu yüzden söyleyeceklerimize kulak verin.

Operator VALORANT’ta önemli bir rol oynuyor. Takımları stratejik planlamaya ve zekice işlevsellik kullanımına iten, ciddi bir taktiksel zorluk sunuyor. Silahın öne çıkan güçlü yönlerini en iyi nasıl düzenleyebileceğimizi bulmak için uzun zamandır onu inceliyoruz. Tabii bir yandan da silahın oyundaki en iyi köşe tutma silahı olarak kalmasını istiyoruz.

Operator’ı köşeleri agresif bir biçimde dikizlemek için kullanan oyuncular istediğimizden fazla avantaja sahip oluyor (özellikle de zıplayarak dikizlerken). Ayrıca işlevsellik sayesinde Operator kullanıcısını geri çekilmeye zorlamak pek bir fayda sağlamıyor çünkü Operator’a sahip oyuncu tekrardan dikizlemeye başlayıp hızlıca düşmanını öldürebiliyor. Bu mekanik değişiklikler (ölü alan, dürbün modunda hareket hızı, atış hızı, kuşanma süresi, zıplayıp yere indikten sonraki isabetlilik) bahsettiğimiz sorunlara çözüm getirerek yüksek hareketliliğe sahip Operator kullanıcılarına karşı daha fazla oyun fırsatı sunacak. Operator hâlâ dikizleme açılarında oldukça etkili olacak fakat ardı ardına yapılan öngörülebilir dikizlemeleri cezalandırmak daha kolay olacak.

Bazı oyuncuların Operator+Zırh kombinasyonunu 3. tur kadar erken bir safhada aldığını ve bu avantajla yarı boyunca daha fazla Operator aldıklarını görüyoruz. Operator’ın yeni bedeli sayesinde artık onu bu kadar erken elde etmek kolay olmayacak ve elinizde bir Operator’la ölmenin daha ağır bir bedeli olacak. Bu en üst düzey silahın risk/ödül oranını daha iyi bir hale getirdiğimizi düşünüyoruz.

Yeteneklerle köşeleri engelleme konusuyla ilgili bir not: Oyundaki birçok yetenek agresif olarak köşeleri tutmak için tasarlandı. Özellikle de o köşeyi Operator gibi güçlü bir silah tutuyorsa. Yakın zamandaki Breach değişiklikleri oyunculara açıları bozmak için daha güçlü işlevsellik özellikleri sunmaya başladı ama yine de yapmamız gereken birkaç şey daha olduğunu düşünüyoruz. Birkaç ajanda bazı değişiklikler yapacağız ama değişikliklerden tam olarak emin olmak için içeride biraz daha deneme yapmamız gerekiyor. İleride bu konu üzerine daha fazla konuşacağız!

– Max “Orcane” Grossman, Baş Ajan Tasarımcısı

Operator

 • Bedeli arttı: 4500 >>> 5000
 • Dürbün modunda hareket hızı azaldı: %76 >>> %72
 • Silah ölü alanının isabetliliğini kaybettiği hareket hızı değişti: %30 >>> %15 (daha kısa sürede isabetliliğini kaybediyor ve durduktan sonra daha uzun bir sürenin ardından isabetlilik kazanıyor)
 • Atış hızı azaldı: 0,75 >>> 0,6
 • Anında kuşanma süresi düzenlendi: 0,3 >>> 0,5 (küreye dokunduktan, bombayı çözmeye veya yerleştirmeye başladıktan, Jett’in Duman Bulutu’nu kullandıktan ve Phoenix’in Falso’sunu kullandıktan sonraki kuşanma durumu)
 • Bacaktan vuruş hasarı azaldı: 127 >>> 120

Tüm Silahlar

Zıpladıktan sonra yere inen oyuncuların, olması gerektiğinden daha çabuk bir şekilde isabetli atışlar yapabildiğini fark ettik. Bu sorun genel olarak Operator’ı etkilese de tüm silahların aynı durumda olduğunu gördük. Zıplayarak dikizlemek farklı hareketler gerçekleştirme konusunda çeşitlilik sunuyor ama karşısında oynaması fazlasıyla zor bir hale geldi. Bu değişiklikler hareket çeşitliliğini aynı tutarken zıplayarak dikizleyen oyuncunun tam isabetlilikle ateş edebilme yetisini biraz geciktiriyor.

 • Zıplayıp yere inmeden sonraki isabetlilik durumu değiştirildi: kademeli >>> ikili
 • Zıplayıp yere inmeden sonraki isabetlilik azalması süresi arttı: 0,2 >>> 0,225
 • Zıplayıp yere inmeden sonraki isabetlilik azalması değeri arttı: 5 >>> 7 (yere indikten sonraki 0,225 sn. boyunca daha az isabetli)

REKABET GÜNCELLEMELERİ

 • Bu yamada, bir saatten fazla süren sıralarla karşılaşma şansınız büyük oranda azaltılmış olacak.
  • Bu zaten çok nadir bir görülen durumdu ama yüksek beceri kademesindeki oyuncuların başına, özellikle de hazır grupla oyuna girdiklerinde gelebiliyordu. Aynı zamanda arka planda birkaç düzenleme gerçekleştirerek uzun süre sırada bekledikten sonra bulunan yüksek beceri kademesindeki oyunları daha dengeli ve adil bir hale getirdik.

SOSYAL GÜNCELLEMELER

 • Riot Hesap Adı İncelemeleri
  • Uygunsuz Riot Hesap Adı’na sahip olan oyuncular raporlandığında sistem artık karşılaşma sonlandıktan sonra bu şikâyetleri otomatik olarak inceliyor. İsmin uygunsuz olduğu belirlenirse Riot İstemcisi’ne bir daha giriş yaptıklarında isimlerini değiştirmek zorunda kalacaklar.
 • Sohbette birden fazla satır sonu kullanımı kaldırıldı.
  • Bazı sinsi oyuncular sistem mesajlarını taklit ederek insanları oyundan çıkmaya ikna etmeye çalışıyordu. Artık yapamayacaklar!
 • Grup bas konuş ayarlarındaki değişiklikler artık anında devreye girecek.
 • Sohbet penceresi artık tüm menülerde açık kalacak şekilde sabitlenebiliyor.
 • Sosyal Paneli Sıralama Mantığı
  • Sosyal panelin sıralama algoritması güncellenerek etkileşime giren oyuncular için daha iyi bir deneyim sunması sağlandı.
   Bilinen hata: Oyuncular grup listesinin en üstünde görünmüyor. Bu soruna bir sonraki yamada çözüm bulacağız.

GİDERİLEN HATALAR

 • Sova’nın Baykuş Dron’u kullanırken isabet alanının doğru olmaması hatası giderildi.
 • Ultisini iptal ettikten sonra Omen’ın gözlerinin parlamasının kalkmamasına sebep olan hata giderildi.
 • Özel Oyun tercihlerinin Özel Oyun lobisinden çıktıktan sonra sıfırlanmasına sebep olan hata giderildi.
Bu makaleyi paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir