Valve’dan Yeni Steam İstatistikleri – Artık Ülkelere Göre En Çok Hangi Oyunlar Satıyor, Görebiliyoruz

Steam, en çok satanlar ve en çok oynanan oyunlar listesini Steam İstatistikler sayfası altında topladı.

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
2 Dk Okuma Süresi

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip dijital oyun satış mağazası Steam, kullanıcı deneyimini en iyi kalitede tutabilmek için zaman zaman arayüzünde bir takım değişiklikler yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda oyuncuların takip ettiği küratörler ve oynadığı oyunlara bakarak mağazada o oyuncuya göre tavsiyeler vereceği güncellemesini kullanıma sunmuştu.

Şimdi ise yeni gelen güncelleme mağazanın biraz daha istatistik kısmına odaklanıyor. Ne tür istatistikler derseniz, mesela ülkemizde en çok hangi oyunların satıldığı ve dünya genelinde anlık olarak hangi oyunların en çok oynandığını “Steam İstatistikler” sayfasında görebiliyoruz.

Steam İstatistiklere Ne Tür Yenilikler Sunuyor

Steam İstatistikler sayfası, kullanıcıların kendi ülkelerine göre bir takım istatistikler görmelerine olanak tanıyor. Bu tarz bir özellik zaten arayüzde mevcut değil mi diye düşündüğünüzde, evet ana sayfada mevcut. Ancak oradaki istatistikler mağazanın tamamına ait. Steam İstatistikler sayfası sayesinde ülkelere göre filtrelemeler yapabileceksiniz.

Bu sayede o an hangi oyunların anlık oyuncu sayılarının daha yüksek olduğu, o ülkede bulunan oyuncuların hangi oyunları almayı tercih ettiklerini, o ülkede en çok popüler olan oyunları ve bir oyunu satın almadan önce genel durumu hakkında bir takım bilgilere sahip olabileceksiniz. Ücretsiz oyunlar arasında en popüler olan oyunlara ve en çok satın alınan DLC’lere de bu sayda üzerinden erişebilirsiniz.

Ekran goruntusu 2022 09 23 143105

Steam İstatistikler’in Örnek Kullanım Senaryosu

Bu sayfanın kullanım amacına yönelik örnek vermek gerekirse; bir oyunu almak istiyorsunuz ancak oyunun şuan ne kadar popüler olduğunu bilmiyorsunuz. Bu sayfa sayesinde bunu öğrenebilir, eğer ülkenizde popüler değil ise farklı bir oyuna yönelebilirsiniz. Veya ülkenizde en çok oynanan oyunları takip ederek bu alanda içerikler üretebilirsiniz. Ayrıca Steam İstatistikler sayesinde anlık olarak Steam‘de kaç kullanıcının aktif olduğunu görebilirsiniz.

Son olarak bu sayfanın en alt kısmında Steam‘in oyunculara sunduğu farklı istatistiklere erişebilirsiniz. Bunlara istatistiklere Steam Donanım ve Yazılım Anketi sonuçları da dahil.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir