Windows 10 Mayıs Güncellemesi ile Oyun Performansınızı Artırabilirsiniz

Hüseyin Oğuz
Hüseyin Oğuz
1 Dk Okuma Süresi

Windows 10 Mayıs Güncellemesi ile Oyun Performansınızı Artırabilirsiniz

10 Mayıs 2020 tarihinde gelen Windows 10 güncellemesini fark etmemiş olabilirsiniz. GPU Scheduling (GPU Zamanlaması) adlı yeni bir ayar ekleyen güncelleme, AMD ve Nvidia işlemcilerini güçlendirebilir.

AMD ve Nvidia Win 10 için yeni driverlar yayınladı. Eklenen ayar ise şu an için herkese açık olmasa da kısaca bellek yönetimi kontrolünü CPU’dan GPU’ya geçiriyor. Bu, teorik olarak CPU’yu biraz rahatlıyor
ve potansiyel bir performans artışına neden oluyor. Aradaki fark az olsa da ücretsiz bir şekilde gerçekleşiyor.

Gelen ilk raporlara göre düşük bütçeli sistemlerde performans artışları gerçekten oluyor. Ama iyi bir sisteminiz varsa performans kayıpları da yaşayabilirsiniz. En iyi sonucu ise Laptop kullancıları alıyor. %10’a yakın performans artışları gerçekleşiyor.

Eğer en son yayınlanan driverlara sahipseniz ekranınıza sağ tıklayın, görüntü ayalarını seçin. Açılan sayfadaaşşağıya doğru inince grafik ayarlarını göreceksiniz. Bağlantıyı kullanarak grafik ayarlarını açtıktan sonra yapmanız gereken son şey ise GPU Scheduling’i etkinleştirmek. Gerçekleşen performans değişikliklerini yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

gpu

Yayınlanan yeni AMD driverlarını bu bağlantıdan indirebilirsiniz. Ama şu an için driverlar yalnızca RX 5600 ve 5700 ekran kartlarını destekliyor. Nvidia’nın yayınlanan yeni driverlarını da bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
Ben, uykusunda yazan adam henüz daha uyanmadım.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image