Windows 11 Resmi Olarak Tanıtıldı – Windows 11 Hakkında Tüm Bildiklerimiz

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
9 Dk Okuma Süresi

Geçtiğimiz haftaki sızıntıların ışığında bugün Microsoft, resmi olarak Windows 11’i tanıttı ve uzun zamandır beklediğimiz bu işletim sisteminin ne gibi özelliklere sahip olduğunu gösterdi.

Windows 11 furyası, Microsoft’un Windows 10’un biraz gelişmiş versiyonu olan Windows 10X ile başlamış ama bu karardan ani bir şekilde dönerek bugün duyurulan işletim sistemi fikrine kaymıştı. Geçtiğimiz günlerde sistem ile alakalı sızdırılan ekran görüntüleri ve 7, 8, 8.1 ve 10 kullanıcılarına ücretsiz sunulacağı sızıntısından sonra nihayetinde Windows 11, yeni ve resmi özellikleri ile tanıtıldı. Peki Windows 11, kullanıcılara neler vaat ediyor ve belki de en önemlisi, hayatımıza girecek bu yeni işletim sisteminin gereksinimleri neler?

Windows 11 ile Gelecek Özellikler

Güç Yönetimi

Windows 8’den beridir gelen güç yönetimi, bu sefer daha da iyileştiriliyor ve dengeli hale getirerek donanımların üstündeki yükü kaldırıyor.

Yenilenmiş Başlat Menüsü, Görev Çubuğu ve Fazlası

Windows 11’den önce her sürümde olan ve yerini ezberlediğimiz başlat menüsü, artık görev çubuğunun ortasına taşınıyor. Menü ise üst üste bölünmüş iki ekran olarak dizayn edilmiş; üst taraftan seçilen uygulamalara ve alt taraftan da klasör ve dosyalara erişim sağlayabiliyoruz.

menu

Bildirim ve İşlem Merkezi

İlk kez Windows 10’da tanıtılan bildirim merkezine daha yumuşak bir görünüm kazandırıyor. İkonlar arasındaki geniş boşluklar, Windows 11’in sunduğu rahatlığa çoktan uyum sağlamış gibi görünüyor.

Oval Pencereler

Windows’un geleneksel bir özelliği haline gelmiş köşeli pencereler artık çöpe atılıyor. Başlat menüsü ve Dosya Gezgini gibi yerlerde keskin çerçeveler yerine oval dönüşlerin kullanıldığı Windows 11’de artık içimiz huzurla dolu olacak. Microsoft, keskin tasarıma alışık olanları da unutmamış olacak ki bu ayarı kullanıcının isteğine göre de ayarlayacak.

oval

Widget’lar

Windows 7’den sonra bir daha göremediğimiz widget ordusu, Windows 11’in başlat menüsünün eski yerinden açılabilecek durumda olacak.

Karanlık Modu

Karanlıklarda saklanmayı sevenlere müjdemiz var. OLED/AMOLED ekranların yaygınlaşmasından ötürü karanlık mod, Windows 11’de baştan bir şekilde elden geçirildi. Karanlık mod seçeneği, siyah tonlara da izin vererek güç tüketimini azaltacak.

karanl

Çoklu Masaüstü Yönetimi ve Dokunmatik Ekran

Microsoft’un MacOS’tan kopyaladığı çoklu masaüstü özelliği, Windows 11’de daha kullanışlı hale getiriliyor. Ayrıca artık arayüz değiştirmeden dokunmatik ekranlar da kullanılabiliyor hale getirilecek.

coklu mas

Ekran Bölümleri

Birçok işi aynı anda yapmaya çalışanlar için Windows 10’un problemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Windows 10’daki çoklu görev yönetimi, yeni işletim sisteminde kullanımı daha kolay ve portatif hale getirildi.

Windows 11

Parmak İzi ve Güvenlik Önlemleri

Microsoft Security Essentials’ın meyvelerine eklenen bir yeni özellik de parmak izi desteği oluyor. Windows Güvenliği adı altında artık kullanıcılar, parmak izi ile oturum açabilecek ve ödeme yetkilendirebilecek.

Geçişler ve Animasyonlar

Windows’larda alıştığımız keskin animasyonlar, yerini yumuşak geçişlere bırakıyor.

İkonlar

Windows 11’in getirdiği “flat design” teması, ikonlarda da kendini gösterecek. Klasör ve içeriğin türüne göre farklı renkler alabilen ikonlar, oldukça sade ve şirin bir şekilde gözükse de gözlerimiz hep Windows 10’u arayacak.

ikon

Yeni Sesler

Windows 11 ile yenilenmiş açılış ve uyarı sesleri de geliyor.

Windows 11 ile Gelecek Diğer Özellikler

  • 32-bit Sürüm Olacak mı?

Windows XP 64-bit Edition’dan beridir gelen 32-bit ve 64-bit kardeşler artık birbirinden ayrılabilir zira x86 ve ARM mimarileri için geliştirilen özel Windows 11 sürümlerinde artık 32-bit seçeneği olmayacak. Kullanan vardır elbet ama bu modern zamanda artık neredeyse her bilgisayar hem performans hem de uygulama bakımından 64-bit seçeneği takip ettiğinden 32-bit’in aramızdan çekilmesi pek de mühim olmayacaktır.

  • Xbox Uygulaması Yerini Aldı

Windows 10’da olduğu gibi 11’de de her Windows destekli cihaz, önceden yüklü bir Xbox uygulaması ile birlikte gelecek.

  • DirectStorage API için Windows 11 Şart

Xbox Series X/S içinde bulunan Xbox Velocity Architecture’in bir parçası olan DirectStorage sayesinde oyunlar, CPU’yu boğmadan grafik kartına hızlıca yüklenebilecek. Microsoft’un tanımladığı şekliyle bu “çığır açan” teknoloji sayesinde oyunlardaki yükleme ekranlarında artık o kadar da fazla beklemeyeceğiz (sözüm GTA’dan dışarı). Buna rağmen DirectStorage optimizasyonunun yapılabilmesi için işletim sistemini Windows 11’e yükseltmek şart olacak. DS API ile ilgili daha fazla detay bilgi için resmi blog gönderisini ziyaret etmeyi unutmayın.

  • Windows 11 Home Kurulumu için Microsoft Hesabı ve İnternet Bağlantısı Şart

Windows 11 Home kurulumu için stabil bir internet bağlantısı ve aktif bir Microsoft hesabı şart konuldu.

  • Windows 11 ve Android Desteği

Birçok yenilik ve özelliği beraberinde getiren Windows 11’in, bu sürümünde Android uygulama ve oyun desteği sunacağının resmi bilgisi de gelmiş oldu. Kullanıcılar, Android sisteminde çalışan uygulama ve oyunları Windows 11’de çalıştırabilecek ve yenilenmiş Microsoft Store’dan indirebilecek. Microsoft’un baş ürün sorumlusu Panos Panay, Intel Bridge teknolojisi sayesinde Android uygulamaların Windows’ta çalışabileceğine vurgu yapıyor. Intel Bridge, x86 tabanlı cihazlarda uygulamaların yerel olarak çalışmasını sağlayan bir derleyici olarak görev yapacak. Microsoft, bunun için Amazon ile bir partnerlik anlaşması bile imzalamış.

Ayrıca yeni işletim sistemi sayesinde Linux GUI uygulamaları çalıştırılabilecek. Bluetooth kulaklıklar için gelen AAC Codec ise yüksek kaliteli ses sunacak.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Neler?

Bünyesinde yazılımsal ve donanımsal yenilik getiren Windows 11, belki de tarihinde ilk kez oyun üzerine bu kadar fazla eğildi. Bunun yanında ise sistem gereksinimlerini yüzünden birçok kullanıcı (benim gibi) da gördüğü anda durumdan memnun kalmayabilirler.

İşlemci:1 GHz veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci
RAM:4 GB
Depolama:64 GB veya daha büyük depolama
Sistem üretici yazılımı:UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
TPM:Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
Grafik kartı:WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
Ekran:Diyagonal olarak 9 inçten daha büyük olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başına 8 bit
İnternet bağlantısı ve Microsoft hesapları:
  1. Windows 11 Home sürümünde, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerekir.
  2. Windows 11 Home’da bir cihazı S modundan çıkarmak için de internet bağlantısı gerekir.
  3. Tüm Windows 11 sürümlerinde güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet bağlantısı gerekir.

Windows 11’e Kimler Geçiş Yapacak?

Geçen haftaki sızıntı haberimizde 7, 8, 8.1 ve 10 kullanıcılarının Windows 11’e ücretsiz bir şekilde geçiş yapacağını söylesek de bugünkü gelen bilgilere göre sadece Windows 10 kullanıcıları, yeni işletim sistemine ücretsiz bir şekilde geçiş yapabilecek.

NOT: Windows 10 kullanıcıları bu siteden PC Sistem Durum Denetleyicisini indirerek bilgisayarlarının Windows 11’e yükseltilip yükseltilemeyeceğini kontrol edebilirler. Windows 11’i desteklemeyen bilgisayarlar ise üzülmesin zira Windows 10, 14 Ekim 2025’e kadar desteklenmeye devam edilecek.

Windows 11 Ne Zaman Çıkış Yapacak?

Microsoft, bugün gerçekleştirilen etkinlikte net bir çıkış tarih vermese de Windows 11’in, bu yılın son aylarında çıkış yapacağı söyleniyor. Bu sürecin, Windows 10 güncelleme takvimine benzer şekilde yürütülmesi planlanıyor.

“Kademeli olarak kullanıma sunulacak olan yükseltme planının henüz bir kesinliği olmadan 2021 yılının son aylarında başlayacağı ve 2022 yılında da devam edeceği ön görülüyor.”

Önümüzdeki hafta ise Windows 11’in beta sürümü, insider’lara da sunulacak. O yüzden, beklemede kalın değerli kullanıcılar!

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir