Xbox Developer Direct 24 Sunumunda Bu Yıl Çıkacak 5 Oyun Gösterildi

Xbox Developer Direct sunumunda gördüklerimize bir bakalım.

Berke Sönmez
Berke Sönmez - Editör
5 Dk Okuma Süresi

Oyun dünyasının yeni etkinliklerinden biri olan ve yeni duyurulara ev sahipliği yapan Xbox Developer Direct, bugün TSİ ile 23:00’da başladı. Önceden duyurulan yapımların yanında birçok oyun ve oynanış sekansları da ilk kez olarak bu sahnede oyun severlerin beğenisine çıktı.

Developer Direct Sunumunda neler gördük?

Toplamda 4 adet oyun göreceğimiz bilgisiyle izlemeye başladığımız sunumda bir adet de sürpriz ile sayı 5’e ulaştı. Açılışı Avowed, kapanışı ise Indiana Jones and the Great Circle ile yaptık.

Avowed

Başarılı RPG oyunları ile tanıdığımız Obsidian Entertainment, yine benzer bir iş ve hedef ile karşımızda. Firmanın yeni oyunu olan Avowed, Developer Direct’te oynanış sekanslarının da yer aldığı bir fragman ile boy gösterdi.

Video boyunca seçimlerimizin farklı farklı sonuçlara evrilebileceği, combat kısmındaki çeşitlilik ve oluşturulan evren üzerinde duruldu. Tüm bunların yanı sıra çıkış tarihi olarak 2024 Sonbahar, platform olaraksa Xbox Series S/X ve PC gösterilirken yapımın Game Pass bünyesinde yer alacağı da yinelendi.

Senua’s Saga: Hellblade 2

İlk günden Xbox Game Pass’e gelecek olan Senua’s Saga: Hellblade 2 için net bir çıkış tarihi ve dolar cinsinden bir fiyatı nihayet öğrendik. 21 Mayıs 2024 tarihi yapımın oyuncuların beğenisine çıkacağı vakit olurken ödemeleri gereken fiyat ise Dom Matthews tarafından $49.99 olarak açıklandı.

Developer Direct süresince gösterilen video, oyunculara öncesinde görmedikleri pek bir şey sunmayıp oyunda kullanılan teknolojilerin açıklanması üzerine idi. Oyunun süresinin de devamı olduğu ilk yapıma epey yakın olup 7.5 saat civarında olacağı bilgisi paylaşıldı. Henüz ön siparişe açılmamış yapım, Alan Wake 2’nin izlediği yoldan gidip yalnızca dijital olarak satışa çıkacak

Visions of Mana

Developer Direct’in sürprizi olan Visions of Mana, bu yaz çıkacağını da duyurmuş oldu. Köklü serinin yeni üyesi ile beraber Xbox platformu da bu seriyle tanışmış olacak. Xbox Series X/S, PS5, PS4 ve PC’ye çıkışını gerçekleştirecek yapımın Game Pass’e gelip gelmeyeceğine ilişkin bir detay paylaşılmadı.

Sunumda sahip olduğu kısımda, serinin tarihine ilişkin pek çok bilginin yanı sıra hayranların önceki oyunlardaki favorilerinin de yapıma dönüş yapacağı bilgisi verildi. Geliştirilme sürecine ilişkin birtakım düşünceler ve konsept çizimler 100’den fazla soundtrack ve elbette oynanış görüntüleri derken Developer Direct’te Visions of Mana’ya ayrılan sürenin sonuna geldik.

Ara: History Untold

Sahip olduğu sürede en fazla şey gördüğümüz yapımlardan biri şüphesiz Ara: History Untold oldu. Konsept fikirlerin ve tasarımların oyuna nasıl entegre edildiği ve nasıl işleyiş göstereceği, ne gibi seçeneklerin olduğu ve dahası gözler önüne serildi.

Oyunda büyük bir yere sahip olacak olan prestij sistemi ve ne gibi etmenlerin bunda öneme sahip olduğu ve firmanın türe yeni bir boyut kazandırma, türe katkıda bulunma isteği de bolca dile getirildi. Toparlamak gerekirse şirket yapımın 2024 Sonbahar aralığında PC’ye çıktıktan sonra dahi yeni içeriklerle besleneceğini dile getiriyor.

Indiana Jones and the Great Circle

Developer Direct’in kapanışı, ünlü ve bir o kadar da köklü seri Indiana Jones ile gerçekleşti. Öncelikle Indiana Jones’a ses veren o tanıdık isme değinip gördüklerimizi bir bir aktaralım. The Last of Us serisinin Joel karakteri karşımızda. Evet yanlış okumadınız, Indiana Jones Troy Baker’a emanet.

Yapım, Raiders of the Lost Ark ve The Last Crusade arası geçen dönemi konu alıyor. Doktor Jones bu macerada her zaman tek başına da olmayacak. Gina isimli araştırmacı gazeteci oyunun ana düşmanı olan Emmerich Voss’a karşın verilecek mücadeleye eşlik edecek. Çoğunlukla FPS kamera açısını tercih eden MachineGames’in kararı yine bu yönde olsa da yer yer TPS sahnelere yer vermekten de çekinmemişler. Fakat oyunun büyük bir kısmının FPS olacağı biliniyor.

Bol bol bulmaca ve farklı yaklaşım stilleri barındıracak oyunda, bunlara birtakım örneklere de yer verildi. Özellikle karakterin ikonik silahı olan kırbaç üzerinde duruldu. Direkt düşmana saldırmak veya dikkatini dağıtmak ve söylenildiği üzere pek çok farklı kullanıma daha sahip olacak bu silah, oyunda büyük bir yer kaplayacak.

Yapımın tek bir coğrafyada geçmeyeceği vurgulandı. Verilen örnekler arasında Vatikan, Mısır çölleri ve karlı Himalaya tepeleri bulunuyor. 2024 yılında Xbox Series S/X ve PC için çıkacak oyunun Game Pass’e geleceği bilgisi de oyuncularla paylaşıldı.

Bu makaleyi paylaş
By Berke Sönmez Editör
Takip et
"Praise The Sun"
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir