Kategorilendirilmemiş

Xbox Series X Teknik Özellikleri Ortaya Çıktı

Xbox Series X Teknik Özellikleri Ortaya Çıktı

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X in teknik özellikleri açıklandı. Oyun konsolu yeni nesil ZEN2 mimarisine sahip işlemci, 12 TFLOPS GPU, 120 FPS ekran kare hızı, depolama biriminde SSD, Smart Delivery ve donanım destekli DirectX Raytracing desteği gibi birçok yeni özelliklerle geliyor.

Xbox Series X Teknik Özellikleri Ortaya Çıktı

Xbox One’a göre 8 kat daha hızlı olacağı söylenen Xbox Series X, ray tracing (ışın izleme) teknolojisi kullanacak. Bu da donanım hızlandırmalı DirectX Raytracing olacak. Bu sayede daha gerçekçi ışıklandırmaları, gölgeleri ve daha kaliteli grafiklerle bir oyun deneyimini bize sağlayacak. 

Oyun konsolu, AMD’nin RDNA 2 mimarisinden kullanan 12 TFLOPS gücünde bir GPU kullanacağı açıklanmış durumda. Şöyle ki Nvidia’nın RTX 2080 Super ekran kartı bile 11.15 TFLOPS gücünde bir ekran kartı olduğunu hatırlatalım.

HDMI 2.1 desteği ise gelecek olan Xbox Series X Otomatik Düşük Gecikme Modu ve Değişken Tazeleme Oranını bizlere sunacak. Böylece yine ilk defa bir konsolda 120 FPS desteklenebilecek. Ayrıca Variable Rate Shading sayesinde daha kararlı FPS değerleri ve daha yüksek çözünürlük gibi özellikler konsolda sağlanabilecek. Xbox Wireless Controller için gecikme ise Dinamik Gecikme Girişi kullanımı ile optimize edilecek. Microsoft, konsolun CPU ve RAM’i ile ilgili ise herhangi bir açıklama yapmadı. 

Xbox Series X, ilk çıktığında eski oyunları da destekleyecek ve daha önceki versiyonlara ait oyunları daha iyi grafiklerle oynamamızı sağlayacak. Xbox Game Pass de bu konsol için oyunlar verecek.

Ayrıca Xbox Series X önceki nesil Xbox aksesuarlarıyla ve oyunlarıyla geriye dönük olarak uyumlu çalışacak. Yani eski aksesuarlarınızı ve oyunlarınızı bu konsolda da kullanabilecek ve oynayabileceksiniz. Bunu da Microsoft Smart Delivery olarak tanımlamış. Bu özellik sayesinde bir oyunu satın aldığınız zaman o oyun gelecekte çıkacak daha güçlü bir konsola da çıkarsa tekrar satın almak zorunda kalmayacaksınız.

Hatta ilk açıklama Cyberpunk 2077’den geldi. Eğer oyunu Xbox One için alırsanız, Xbox Series X çıktığı zaman herhangi ekstra bir ücret ödemeden, oyununuzu yeni konsol üzerinden oynamaya devam edebileceksiniz. Xbox Series X resmi sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu