Yeni PC Kontrolcünüz Bir Muz Olabilir

Çağrı Ertürk
Çağrı Ertürk
1 Dk Okuma Süresi

Kişisel bilgisayarlarımızda kullandığımız mouse ve klavyeler günümüzde oyunlarda hala en temel olarak kullanılan kontrolcüler durumunda. Eğer ki farklı bir kontrolcü kullanmak istersek özellikle de belli bir kalitede ürünler (Xbox ve Playstation kontrolcüleri gibi) için fahiş fiyatlar ödemek zorunda kalıyoruz.

İşte Sony bunu değiştirmek istiyor gibi görünüyor. Yakın zamanda yapılan bir patent başvurusunda, muz da dahil olmak üzere gelecekte herhangi bir “ışıksız pasif nesne” yi bir kontrolcü olarak kullanabiliriz.

muz kontrolcu

Patentte ortaya çıkan teknoloji, herhangi bir elektronik olmayan nesnenin piksel konturlarını ve renklerini izlemek için bir kamera kullanacak. Nesnenin yüzeyine yerleştirilen sanal butonlar ile kullanıcıdan veriler alınacak. Tabi bu durumda bazı kısıtlamalar ortaya çıkıyor. Kullanılan bu nesnenin parlak olmaması gerekiyor çünkü parlak nesneler, kameranın alacağı görüntüde hata yapma olasılığını arttırıyor.

Tüm patentlerde olduğu gibi, Sony’nin bu teknolojisi nereye varır veya bizlere kadar ulaşır mı bilemiyoruz. Ancak bu teknolojinin gerçeğe dönüşüp, meyvelerle etraf da yuvarlanmaya başlamamız yıllar alabilir. Yine de oldukça hoş bir fikir olduğu aşikar.

Bu makaleyi paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir