İÇERİKLER

Yeşilay’dan Anlamsız Espor Paylaşımı

Yeşilay’dan Anlamsız Espor Paylaşımı

Yeşilay’ın twitter hesabından dün itibari ile Espor’un zararlı olduğuna dair anlamsız bir tweet atıldı. Tweet’te Espor’un teknoloji bağımlılığını tetiklediği ve kumar bağımlılığına giden bir yolu kolaylaştırdığına dair anlam dahi veremediğimiz bir açıklama yapıldı.

Açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

“Dijital oyunların spor olarak isimlendirilmesi zararlarının göz ardı edilmesine neden oluyor. Oysa bu oyunlar teknoloji bağımlılığını tetikliyor, kumar bağımlılığına giden yolu kolaylaştırıyor.
Çok uzun saatler bilgisayar başında kalınması sonucu obezite ve kas iskelet sistem bozuklukları riskini artırıyor. Akademik başarısızlıklara sebep oluyor. Dijitali değil, yaşamayı hayatınızın merkezine alın. Teknoloji bağımlılığının karşısında durun.”

Bu açıklamanın ardından da Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) Twitter hesabı üzerinden Yeşilay’ın paylaşımına cevap olarak, “Olimpiyatlara kabul edilme safhasına gelmiş, dünyanın her yerinde federasyonlaşmış ve spor olarak kabul edilmiş espor ile ilgili Yeşilay’ın yaptığı yorumlara katılmıyoruz. Arzu ederlerse esporun neden spor olduğunu anlatmak, kişisel gelişime ve gençlerimize katkıları hakkında bilgilendirmek ve bu sayede konuyla ilgili daha sağlıklı bir görüş kazanmalarına yardımcı olmak isteriz.” açıklamasını yaptı.

Yeşilay’ın neden böyle bir açıklama yapma gereği duyduğunu inanın oyunlara gönül vermiş bir platform olarak anlamlandırabilmiş değiliz. Ama 1920 yılında kurulmuş ve Türkiye’nin güzide cemiyetlerinden birinin muhtemelen fikri bile olmadığı bir konuda bu tarz bir açıklama yapmasını üzülerek karşıladık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu